Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

James Prior z AMD se rozpovídal o Ryzen 2 a Raven Ridge

1.12.2017, Jan Vítek, aktualita
James Prior z AMD se rozpovídal o Ryzen 2 a Raven Ridge
James Prior pracuje ve společnosti AMD jako Senior Product Manager a jako takového jej zpovídal zástupce serveru Overclockers UK. Prior mluvil o Raven Ridge s jádry Vega, o grafikách RX Vega a o nových Ryzen 2000. 
V podstatě nám James Prior potvrdil to, co nám AMD slibovalo nebo se o tom alespoň spekulovalo a samozřejmě nešlo očekávat, že by se rozpovídal o něčem, co vedení firmy ještě úzkostlivě tají a chystá si pro zveřejnění až pro příležitost uvedení produktů na trh. 
 
Jako první tu máme chystané desktopové čipy AMD Raven Ridge, v jejichž případě bylo potvrzeno, že ty nabídnou přinejlepším 11 CU (Compute Unit). Z toho vyplývá, že půjde o přinejlepším 704 Stream procesorů, přičemž předchozí generace Bristol Ridge má přinejlepším 512 Stream procesorů na 900 MHz. Výsledný výkon tak bude záviset ještě na taktech, které jsme se ještě nedozvěděli, ale ty by se snad měly pohybovat podstatně výše. 
 
 
Dále byl vynesen opětovný slib, že čipy AMD Radeon RX Vega 64 a 56 se dostanou na trh ve zvýšených počtech, což umožní pokles cen na trhu a také uvedení nereferenčních verzí. Tomu by šlo věřit, neboť nedávno jsme se dozvěděli o chystaných nereferenčních kartách RX Vega od firem Gigabyte, PowerColor i XFX, které se přidají k již dlouho známým modelům od Asusu. Právě Asus své modely formálně představil už před měsíci, ovšem na trhu jsme je dosud neviděli. 

 
A nakonec tu máme střípky informací o nových procesorech Ryzen. James Prior nás ujišťuje, že patice AM4 tu zůstane, a to dokonce do roku 2020. To ale samo o sobě neznamená, že případné procesory uvedené na trh za dva či tři roky budou moci pracovat na dnešních deskách. 
 
V nejbližších měsících můžeme očekávat procesory Ryzen 2000, které by měly využít vylepšenou architekturu Zen+ (ovšem ne Zen 2). Půjde tak o něco podobného, co předváděl Intel v době své strategie Tick-Tock, takže o spíše malou optimalizaci architektury na novějším výrobním procesu, a to dle očekávání 12nm, což však Prior nepotvrdil. 
 
Z toho vyplývá, že až Ryzen 3000 budou založeny na jádrech Zen 2 a zda už půjde o 7nm procesory, to je zatím ve hvězdách. Nakonec je tu informace, že kompatibilita Zen 2 na stávajících deskách bude zajištěna pomocí pouhé aktualizace BIOSu, alespoň takový je aktuální plán. 
 
AMD mimochodem také na tento měsíc slíbilo další výraznou inovaci svých radeonových ovladačů. Ty se chystají pod označením Radeon Software Adrenalin Edition, ovšem podrobnosti ještě nejsou známy. 
 
Zdroj: Overclockers UK - Facebook