www.svethardware.cz
>
>

Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu

Jižní Austrálie běžela na solární energii ze 100 %, i když jen na hodinu
, , aktualita
Solární energie zažívá v některých zemích velký boom. Mezi ně patří i stát Jižní Austrálie, kterému se podařilo běžet pokrýt poptávku čistě jen solární energií. Šlo ale jen o krátkodobou záležitost, která se brzy může stát častější.
K oblíbeným
reklama
Stát Jižní Austrálie dosáhl významného milníku. Jde totiž o obrovské území a jako takovému se mu podařil pozoruhodný kousek, kdy byla celá země napájena pouze solární energií (resp. výstup ze solárních panelů byl natolik velký, že stihl pokrýt veškerou spotřebu, z jiných zdrojů elektřiny tak ještě zbylo). Konkrétně se tak stalo 11. října mezi polednem a 13:00, tedy jen po dobu jedné hodiny. Ale i tak byl významně překonán rekord 89 % ze 13. září (tehdy výkon překonal 900 MW). Je to navíc poprvé, co se něčeho takového povedlo dosáhnout tak rozsáhlému území.
 
Solární panely
zdroj: Oregon Department of Transportation (Smallman12q) [CC BY 2.0]
 
Jižní Austrálie toho dosáhla díky 288 tisícům solárních střech na domech (tu zde má každý třetí dům) s dosažením výkonu 992 MW a velkoplošným solárním elektrárnám samotného státu, které přidaly dalších 313 MW. Střešní elektrárny se tak na výsledku podílely ze 76 %. Graf také ukazuje, že zatímco v ranních a večerních hodinách musela Jižní Austrálie energii importovat, kolem poledne ji měla více než dostatek (a mohla ji exportovat nebo ukládat). Každý měsíc zde navíc přibývá dalších cca 2500 instalací na střechy domů.
 
Jižní Austrálie, energie 11. října 2020
 
Připomeňme, že na stabilizaci sítě a vykrytí výrobních i odběrových špiček má jih Austrálie vyrovnávací baterie, jednu z nich pak nechal postavit Elon Musk (Hornsdale Power Reserve s původní konfigurací 100MW/129MWh, která byla nedávno rozšiřena o další polovinu, tedy o 50MW/ 64,5MWh na výsledných 150 MW/193,5MWh).
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek