www.svethardware.cz
>
>
>
>

JPR: do roku 2022 přejde od PC ke konzolím 20 milionů hráčů

JPR: do roku 2022 přejde od PC ke konzolím 20 milionů hráčů
, , aktualita
S vývojem trhu s herním hardwarem a konzolemi se na mysl může vkrádat otázka, jak to do budoucna bude s oblibou hraní na PC. Přesně tomu se nyní věnovala i známá společnost Jon Peddie Research zabývající se průzkumem trhu. 
K oblíbeným
reklama
Ta přitom nemá pro společnosti vyrábějící herní PC hardware moc dobré zprávy, protože předpokládá, že do roku 2022 tato platforma přijde o 20 milionů hráčů, kteří si raději koupí konzoli.
 
 
Podívejme se na to, zda budou sedět naše předpoklady s tím, co říká společnost JPR. Hraní na PC sice v posledních letech zažilo boom především v Číně, kam některé firmy směřují i na míru tvořený exkluzivní hardware, jako jsou třeba speciální verze Radeonů. Nicméně hlavní základna PC hráčů je v zemích západního světa a tam už lidé často přemýšlí o tom, jakou to má všechno vůbec cenu. 
 
Stačí se podívat na vývoj cen grafických karet a když si vezmeme na pomoc mainstream od NVIDIE a začneme kartou GeForce GTX 760, pak ta přišla za 250 USD. GeForce GTX 960 začínaly na 200 dolarů a také to byl prodejní hit, ovšem poté už jsme dostali GTX 1060 6GB za 250 až 300 dolarů dle verze a GeForce RTX 2060 už přijde na 350 dolarů. Dalo by se samozřejmě polemizovat o tom, nakolik je RTX 2060 opravdovým nástupcem GTX 1060, nicméně trend je prostě takový, že cena herních grafických karet celkově roste a nejlépe je to vidět v oblasti hi-endu. NVIDIA nás také v případě karet RTX zrovna nepotěšila tím, jaký ty mají poměr výkonu a ceny oproti více než dva roky starším GTX řady Pascal, tedy když do toho nebudeme míchat ray tracing či DLSS. 
 
Dále je tu fakt, že cena herních PC a zvláště pak jednotlivých komponent může být značně ovlivněna řadou událostí. V posledních letech jsme tu měli především raketově rostoucí ceny pamětí RAM a stejná věc navrch s velice problematickou dostupností potkala i grafiky. Rovněž ceny procesorů Intel byly ovlivněny potížemi výrobce s uspokojením poptávky. 
 
Nakonec nás může napadnout snaha firmy Microsoft více propojit hraní na PC a Xboxu, což vyústilo i v podporu klávesnice a myši na Xbox One. Dalo by se říci, že pokud pravověrným hráčům obhajujícím svou jedinou a nejlepší PC platformu dáte do rukou Xbox s bezproblémovou podporou klávesnice a myši, konzole už pro ně nebude tak moc fuj fuj, zvláště když uvidí, že za cenu slušné grafické karty může pořídit celou konzoli. 
 
Takže co k tomu říká JPR? V podstatě vypichuje to samé. Máme tu jednak fakt, že konzole jsou oproti herním PC velice levné a vývoj PC hardwaru naopak v poslední době zpomaluje. Dále jde i o to, že mezi konzole bychom mohli brzy počítat i specializovaná zařízení pro využití herních streamovacích služeb, což mohou zvládnout prostě i jen chytré televizory a v takovém případě bychom nepotřebovali ke hraní už žádný výkonný a drahý hardware. I to bude přitom ovlivňovat rozhodování lidí, kteří budou uvažovat o koupi nového PC. 
 
Samostatným faktorem jsou herní exkluzivity, o kterých se mluví právě ve spojení s konzolemi PlayStation a Xbox. 
 
Dle JPR jsou "v ohrožení" především ti, kteří využívají slabá a levná PC až jejich střední třídu, a to primárně pro hry. Ti budou asi nejvíce pokukovat po nové generaci herních konzolí, které chce Microsoft a Sony uvést na trh asi někdy v příštím roce. 
 
 
Zdroj: JPR via Guru3D


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A Intel už ulovil firmu Qualcomm na svůj proces 20A
Intel včera v noci už odhalil své plány na vývoj moderních výrobních procesů s tím, že se o své výrobní kapacity hodlá v rámci Intel Foundry podělit i s jinými firmami. Huawei to asi nebude, ale máme tu konkrétního zájemce o proces 20A. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit? AMD Navi 31 se rýsuje: 15360 jader a už bez Compute Unit?
AMD Navi 31 je očekávaný nejlepší čip generace Navi 3, která se utká zřejmě s NVIDIA Ada Lovelace a mimo hru také stále není z našeho pohledu ani Hopper. Server 3DCenter nyní nabízí přehled fám z různých zdrojů, které se nedávno objevily. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek