www.svethardware.cz
>
>
>
>

JPR: nadbytek GPU od AMD a NVIDIE potrvá do léta

JPR: nadbytek GPU od AMD a NVIDIE potrvá do léta
, , aktualita
Na cenách to možná není vidět, ale společnosti AMD a NVIDIA se v poslední době potýkaly s nadbytkem svých GPU na trhu. Jon Peddie Research nyní uvádí, že tato situace má trvat do letošního léta. Co to pro nás znamená?
K oblíbeným
reklama
NVIDIA přebytek svých GPU na trhu jako průvodní projev kryptokocoviny těžce odnesla prudkým snížením tržeb, ale že by se nadbytek karet na trhu dal poznat snížením jejich cen, to se nedá říci. NVIDIA totiž nasadila v případě GeForce RTX vyšší ceny, čímž neposlala ceny starších GTX ke dnu a plně se projevila také slabší konkurence ze strany firmy AMD, která se sama potýká s nadbytkem svých karet a dá se říci, že v jejím případě je to právě i kvůli tomu, že Radeony nyní nejsou tak dobré. 
 
 
Však se podívejme třeba na kartu MSI GeForce GTX 1070 GAMING X 8G, která je dosud široce dostupná, což jen dokládá, že zásoby příslušných GPU byly a jsou opravdu velké. Cena na našem trhu však od loňského září vůbec neklesla a stejné je to u dalších modelů, které jsou dosud snadno k dispozici. GTX 1080 už tak moc k dostání nejsou a pokud ano, tak to je třeba MSI GeForce GTX 1080 AERO 8G OC. To je karta, jejíž cena naopak stoupla, a to na 18 tisíc korun, za něž by si ji dnes koupil leda blázen nebo neinformovaný nešťastník. Jen mírně pak klesly ceny karet GTX 1070 Ti, pokud vůbec a to platí i pro GTX 1060 6G.
 
A co konkurence? Když počítáme pokles cen za stejné období, čili září 2018 až dnes, pak takové Radeony RX 570 jsou na tom mnohem lépe a například MSI Radeon RX 570 ARMOR 8G OC, který byl k dispozici přinejmenším za 7000 Kč, dnes stojí už téměř 4500 Kč. Zhruba o tisícovku jsou dražší Radeony RX 580 s 8 GB paměti a cena RX 590 spadla především od konce minulého roku, a to pod 7000 Kč a někdy i pod 6500 Kč. Pokud tedy nějaké karty zlevňují, jsou to spíše Radeony. 
 
Samotná společnost AMD předpovídá slabší první letošní kvartál, ale přesto pro celý letošní rok odhaduje růst, ale to mají zajistit především procesory Zen 2 a ne grafické karty. Slabý první kvartál odhaduje také NVIDIA, ovšem její fiskální kvartály neodpovídají těm kalendářním a půjde o první fisk. kvartál roku 2020 zakončený na konci dubna. 
 
Dle Tom's Hardware jde o dobré zprávy pro spotřebitele. Lze totiž očekávat, že řada karet s GPU starší generace se na trhu udrží ještě řadu měsíců a že jejich ceny půjdou dolů. To na ně ale bude muset nejdříve něco zatlačit a tím něčím bude především nové série GeForce GTX s GPU Turing, jejíž GTX 1660 Ti už je na trhu a chystají se GTX 1660 a GTX 1650. Osobně byl ale moc nečekal, že ceny půjdou výrazně dolů, když nešly doposud i přesto, že se nadbytek na trhu plně projevuje přinejmenším půl roku. Ostatně JPR uvádí, že v posledním kvartálu 2018 šly prodeje grafických karet dolů o 2,65 % oproti 3. kvartálu, přičemž obvykle to bývá naopak růst. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek