reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Bleskovky  |  Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty
Chlazení a skříně
Ostatní
Periférie
Procesory
Storage a RAM
Základní desky
O nás  |  Napište nám
Google News  |  Facebook  |  Twitter
Digimanie  |  TV Freak  |   Svět mobilně
Proč mít u nás profil?

JWST je sestaven a připraven pro raketu Ariane, letět má příští rok

, , aktualita
JWST je sestaven a připraven pro raketu Ariane, letět má příští rok
Velice příznivá zpráva přichází z americké agentury NASA, která už je téměř připravena na to, aby vyslala do služby Vesmírný teleskop Jamese Webba. Hrozící zpoždění tak bylo zřejmě zažehnáno. 
NASA naposledy hlásila, že kvůli Covid-19 pozastavuje práce na Vesmírném teleskopu Jamese Webba (JWST - James Webb Space Telescope), kvůli čemuž hrozilo, že ten neodstartuje do vesmíru snad ani v příštím roce. Nyní ale přichází pozitivní zpráva, která značí, že to celé nebylo tak horké. 
 
 
JWST tak už je sestaven a složen do podoby, v níž poletí pod aerodynamickým krytem na špičce rakety Ariane V. Výše uvedený snímek z webkamery tak jako první ukazuje tento teleskop v "zabaleném" stavu. Ten se nyní nachází v prostorách firmy Northrop Grumman v Kalifornii, kde stále platí přísná omezení kvůli pandemii, a k teleskopu tak mají přístup jen nezbytně potřební pracovníci. Čili práce na něm se zcela nezastavily. 
 
Naposledy také platil termín startu 30. března 2021 a je otázka, zda ten bude dodržen, neboť NASA ve své nejnovější zprávě o stavbě teleskopu JWST mluví prostě jen o tom, že ten na Ariane 5 odstartuje příští rok
 
 
 
Jde přitom o tak velké zařízení, že neexistuje raketa, pod jejíž aerodynamický kryt by se vešlo v rozloženém stavu. Až ve vesmíru se tak postupně rozloží jeho primární zrcadlo, ramena se sekundárním zrcadlem, tepelný štít, antény a další části. Tomu jsme se ostatně věnovali v nedávném článku
 
 
Neznamená to ale, že nyní už přípravné práce na JWST skončily a ten už jen čekal v "komprimované" podobě na start. Následovat bude poslední várka testů, a to především akustické a vibrační a pak bude celý teleskop opět zkušebně rozložen, aby byl nakonec už naposled složen a připraven pro start. Jde o nezbytný test, který ověří, že všechny kroky proběhnou dle plánu, neboť jich je mnoho a není žádný prostor pro chyby.  


reklama
reklama
reklama
reklama