reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Kabely pro USB Type-C 2.1 nyní zvládnou už i 240 W

2.5.2022, Jan Vítek, aktualita
Kabely pro USB Type-C 2.1 nyní zvládnou už i 240 W
Společnost Club 3D, kterou známe především jako jednoho z menších výrobců grafických karet, si připravila jedny z prvních kabelů pro USB Type-C 2.1, které nezvládnou "jen" 100, ale až 240 W. Mohou tak napájet i výkonnější zařízení.
O nástupu nové verze USB pro napájení či nabíjení napojených zařízení pomocí až 240 W už dávno víme a nyní už jedna z prvních firem nabízí příslušné kabely. Jedná se o Club 3D a celkem tři modely, které se liší svou délkou, podporovanou datovou propustností i Display Port-Alt režimu. 
 
 
Jak je vidět z přiloženého obrázku, tyto kabely s Extended Power Range (EPR) budou samy o sobě jasně označeny a jistě nám napoví také jejich celková tloušťka. Pochopitelně se tu ale nebude využívat nízké napětí, které by vyžadovalo vysoké proudy. USB-IF zvolila 48 V, čili pro plnou zátěž tu postačí 5 A, což je stejný proud, jaký využívá i standard pro 100 W, ovšem tam jde pochopitelně o 20 V.  
 
A k čemu budou tyto kabely sloužit? Jednoduše k napájení a dobíjení výkonných notebooků, čili herních modelů či pracovních stanic, kde si o příval wattů řekne především grafická karta. V jejich případě už 100 W může být zoufale málo. Na druhou stranu se také bude muset zajistit i příslušně výkonné napájení ze strany nabíječky, monitoru či jiného připojeného zařízení a pak už bude stačit jen jeden kabel, abychom si z notebooku v okamžiku vytvořili desktop. 
 
 
Club 3D nám tak nabízí tři modely pro 240 W, z nichž první CAC-1573 nabízí propustnost jen rozhraní USB 2.0 (480 Mb/s), nepodporuje DP-Alt mode a měří dva metry. Model CAC-1575 už dosahuje standardu USB 4 Gen 2x2 20 Gbps, přenese obraz s rozlišením 4K/60Hz a měří také dva metry. CAC-1576 už dosáhne průvanu 40 Gb/s a rozlišení 8K/60 Hz, ale musí nám stačit pouze metrová délka, což už bude velice omezující, pokud potřebujeme mít flexibilitu v umístění počítače na stole.  


reklama