www.svethardware.cz
>
>
>
>

Krize je zatím zažehnána, Japonci schválili zásilku chemikálií pro jihokorejské firmy

Krize je zatím zažehnána, Japonci schválili zásilku chemikálií pro jihokorejské firmy
, , aktualita
Politické neshody mezi Japonskem a Jižní Koreou týkající se vyrovnání s oběťmi druhé světové války mohly ohrozit výrobu gigantů jako Samsung a SK Hynix. Ti už několik týdnů spotřebovávali své nevelké zásoby. 
K oblíbeným
reklama
V podstatě všechny jihokorejské společnosti vyrábějící moderní počítačové čipy či ploché displeje byly ohroženy neshodami, které přinesly pozastavení dodávek chemikálií z firem jako SR, Showa Denko, Shin-Etsu Chemical. Šlo o důsledek nových pravidel, která vyžadovala povolení pro každou dodávku, jež by se udělovalo na základě až tříměsíčního zkoumání, což bylo protistranou viděno prostě jako zbytečné obstrukce ve snaze tlačit na vládu sousední země. Ostatně zákazníci jako Samsung či SK Hynix měli potřebných chemikálií zásoby jen na jeden či dva měsíce. 
 
 
Nedá se říci, že by vše bylo vyřešeno, ovšem japonský ministr ekonomie, obchodu a průmyslu zatím schválil novou dodávku chemikálií do Jižní Korey, a to vůbec první od července, kdy vstoupila v platnost nová pravidla
 
Už přitom bylo opravdu na čase, aby nové dodávky přišly, protože reálně hrozilo, že se bude muset zastavit výroba v mnoha provozech, kde se tvoří paměti DRAM, NAND Flash, čipy LSI nebo panely pro TV/monitory. Pak bychom viděli, jak prudce dokáže trh reagovat zvýšením cen a k tomu by stačilo jen krátké pozastavení výroby, již je pak složité a zdlouhavé zase rozjíždět. 
 
Výše zmíněné japonské firmy jsou jednak předními výrobci fotorezistivních materiálů a také téměř jako jediní dokáží tvořit chemikálie jako fluorovodík v potřebné kvalitě. Získat takové materiály jinde je tak složité a řešením není ani křečkovat si zásoby, neboť jde v mnoha případech o vysoce toxické sloučeniny a takové není snadné skladovat. 
 
Nyní ale není jasné, zda japonské ministerstvo reagovalo tak, aby protistraně ukázalo, že umí oficiálně stanovenou až tříměsíční lhůtu v případě potřeby nevyužít a export schválit mnohem rychleji (v tomto případě za cca měsíc), nebo šlo prostě o standardní postup. Vzhledem ke zpolitizování celé věci lze ale uvažovat spíše o tom, že jde o formu nátlaku či součást hry na to, kdo první ztratí nervy. Ostatně na principu vývozu se dle dostupných informací nic nemění a brzy začne další kolo, v němž bude servis opět patřit Japoncům. 
 
Ministr Hiroshige Seko také ohlásil, že obyčejně nekomentuje jednotlivé případy exportu do cizích zemí, ale zde učinil výjimku kvůli tomu, že vláda Jižní Koreje nespravedlivě označila nová opatření japonské vlády za zákaz vývozu. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo Francouzská solární silnice je ještě větší průšvih, než se zdálo
Před třemi lety Francouzi postavili kilometrovou solární silnici. Jenže už za rok vyšlo najevo, že nedává zdaleka takové množství energie, kolik bylo plánováno. Další rok ukázal, že jde o naprostou tragédii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware Přes 20 úřadů v Texasu napadl vyděračský ransomware
Úřady v Texasu se staly terči koordinovaného útoku vyděračským softwarem, tzv. ransomware. Od pátku jim začaly kolabovat počítače a vyděrači se začali dožadovat výkupného za odemčení zašifrovaných souborů.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2 AOC na Gamescomu představilo tři herní monitory G2
Gamescom je ideální místo pro představení herních monitorů, a tak firma AOC přijela v plné síle a zařadila do nabídky také tři novinky patřící do řady G2. Jde o rychlé panely pro FreeSync ve dvou velikostech. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX NVIDIA ukázala devět herních blockbusterů s podporou RTX
NVIDIA využila startující Gamescom k prezentaci další vlny AAA her, které budou podporovat její technologie RTX. Můžeme se tak podívat i na videa ukazující, to co ray tracing přinese a zde je o co stát. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu NVIDIA s Microsoftem přinesou ray tracing do Minecraftu
NVIDIA navázala spolupráci s Microsoftem ve snaze vylepšit jednoduchou grafiku Minecraftu pomocí technologií RTX. Sám Microsoft přitom nedávno zrušil přípravy nového grafického vylepšení této hry.
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře