www.svethardware.cz
>
>
>
>

Krize je zatím zažehnána, Japonci schválili zásilku chemikálií pro jihokorejské firmy

Krize je zatím zažehnána, Japonci schválili zásilku chemikálií pro jihokorejské firmy
, , aktualita
Politické neshody mezi Japonskem a Jižní Koreou týkající se vyrovnání s oběťmi druhé světové války mohly ohrozit výrobu gigantů jako Samsung a SK Hynix. Ti už několik týdnů spotřebovávali své nevelké zásoby. 
K oblíbeným
reklama
V podstatě všechny jihokorejské společnosti vyrábějící moderní počítačové čipy či ploché displeje byly ohroženy neshodami, které přinesly pozastavení dodávek chemikálií z firem jako SR, Showa Denko, Shin-Etsu Chemical. Šlo o důsledek nových pravidel, která vyžadovala povolení pro každou dodávku, jež by se udělovalo na základě až tříměsíčního zkoumání, což bylo protistranou viděno prostě jako zbytečné obstrukce ve snaze tlačit na vládu sousední země. Ostatně zákazníci jako Samsung či SK Hynix měli potřebných chemikálií zásoby jen na jeden či dva měsíce. 
 
 
Nedá se říci, že by vše bylo vyřešeno, ovšem japonský ministr ekonomie, obchodu a průmyslu zatím schválil novou dodávku chemikálií do Jižní Korey, a to vůbec první od července, kdy vstoupila v platnost nová pravidla
 
Už přitom bylo opravdu na čase, aby nové dodávky přišly, protože reálně hrozilo, že se bude muset zastavit výroba v mnoha provozech, kde se tvoří paměti DRAM, NAND Flash, čipy LSI nebo panely pro TV/monitory. Pak bychom viděli, jak prudce dokáže trh reagovat zvýšením cen a k tomu by stačilo jen krátké pozastavení výroby, již je pak složité a zdlouhavé zase rozjíždět. 
 
Výše zmíněné japonské firmy jsou jednak předními výrobci fotorezistivních materiálů a také téměř jako jediní dokáží tvořit chemikálie jako fluorovodík v potřebné kvalitě. Získat takové materiály jinde je tak složité a řešením není ani křečkovat si zásoby, neboť jde v mnoha případech o vysoce toxické sloučeniny a takové není snadné skladovat. 
 
Nyní ale není jasné, zda japonské ministerstvo reagovalo tak, aby protistraně ukázalo, že umí oficiálně stanovenou až tříměsíční lhůtu v případě potřeby nevyužít a export schválit mnohem rychleji (v tomto případě za cca měsíc), nebo šlo prostě o standardní postup. Vzhledem ke zpolitizování celé věci lze ale uvažovat spíše o tom, že jde o formu nátlaku či součást hry na to, kdo první ztratí nervy. Ostatně na principu vývozu se dle dostupných informací nic nemění a brzy začne další kolo, v němž bude servis opět patřit Japoncům. 
 
Ministr Hiroshige Seko také ohlásil, že obyčejně nekomentuje jednotlivé případy exportu do cizích zemí, ale zde učinil výjimku kvůli tomu, že vláda Jižní Koreje nespravedlivě označila nová opatření japonské vlády za zákaz vývozu. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty? Bohatý podzim: kdy přijdou nové procesory a grafické karty?
Během příštích dvou týdnů bude představena či rovnou i vypuštěna na trh řada nových produktů a my se nyní v krátkosti podíváme na to, co to bude a kdy to bude. Jde o produkty firem AMD, NVIDIA i Intel. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici? Specifikace GTX 1660 Super jsou na světě: za kolik a kdy bude k dispozici?
Aktualizováno: NVIDIA by snad již dnes měla vypustit na trh přinejmenším novou GeForce GTX 1660 Super, která by měla lépe zachytit nástup nových Radeonů, i když není zrovna jasné, co můžeme od AMD čekat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota Velká Británie vyšle na Měsíc pavoučího robota
Velká Británie, respektive přesněji londýnská společnost Spacebit, se chystá vypustit na Měsíc chodícího robota, který bude chodit v pavoučím stylu. Namísto osmi končetin však bude mít čtyři, což jej řadí spíše vedle Spider Mastermind.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena Intel Ghost Canyon: nová třída modulárních PC odhalena
Intel nedávno ukázal nový modulární koncept PC, který je založen na systémech v podobě karet pro PCIe. Tehdy o něm mluvil prostě jako o Elementu, ovšem nyní je zřejmé, že ten se dostane i mezi NUC Ghost Canyon. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface Xiaomi se pouští do výroby herních LCD, představuje Mi Surface
Společnost Xiaomi jsme dříve znali jen jako výrobce mobilních telefonů a jejich příslušenství, ale od té doby se její portfolio značně rozrostlo. Nyní tato společnost přináší na trh vlastní "Povrch", ale o počítače nejde. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek