www.svethardware.cz
>
>
>
>

Krize je zatím zažehnána, Japonci schválili zásilku chemikálií pro jihokorejské firmy

Krize je zatím zažehnána, Japonci schválili zásilku chemikálií pro jihokorejské firmy
, , aktualita
Politické neshody mezi Japonskem a Jižní Koreou týkající se vyrovnání s oběťmi druhé světové války mohly ohrozit výrobu gigantů jako Samsung a SK Hynix. Ti už několik týdnů spotřebovávali své nevelké zásoby. 
K oblíbeným
reklama
V podstatě všechny jihokorejské společnosti vyrábějící moderní počítačové čipy či ploché displeje byly ohroženy neshodami, které přinesly pozastavení dodávek chemikálií z firem jako SR, Showa Denko, Shin-Etsu Chemical. Šlo o důsledek nových pravidel, která vyžadovala povolení pro každou dodávku, jež by se udělovalo na základě až tříměsíčního zkoumání, což bylo protistranou viděno prostě jako zbytečné obstrukce ve snaze tlačit na vládu sousední země. Ostatně zákazníci jako Samsung či SK Hynix měli potřebných chemikálií zásoby jen na jeden či dva měsíce. 
 
 
Nedá se říci, že by vše bylo vyřešeno, ovšem japonský ministr ekonomie, obchodu a průmyslu zatím schválil novou dodávku chemikálií do Jižní Korey, a to vůbec první od července, kdy vstoupila v platnost nová pravidla
 
Už přitom bylo opravdu na čase, aby nové dodávky přišly, protože reálně hrozilo, že se bude muset zastavit výroba v mnoha provozech, kde se tvoří paměti DRAM, NAND Flash, čipy LSI nebo panely pro TV/monitory. Pak bychom viděli, jak prudce dokáže trh reagovat zvýšením cen a k tomu by stačilo jen krátké pozastavení výroby, již je pak složité a zdlouhavé zase rozjíždět. 
 
Výše zmíněné japonské firmy jsou jednak předními výrobci fotorezistivních materiálů a také téměř jako jediní dokáží tvořit chemikálie jako fluorovodík v potřebné kvalitě. Získat takové materiály jinde je tak složité a řešením není ani křečkovat si zásoby, neboť jde v mnoha případech o vysoce toxické sloučeniny a takové není snadné skladovat. 
 
Nyní ale není jasné, zda japonské ministerstvo reagovalo tak, aby protistraně ukázalo, že umí oficiálně stanovenou až tříměsíční lhůtu v případě potřeby nevyužít a export schválit mnohem rychleji (v tomto případě za cca měsíc), nebo šlo prostě o standardní postup. Vzhledem ke zpolitizování celé věci lze ale uvažovat spíše o tom, že jde o formu nátlaku či součást hry na to, kdo první ztratí nervy. Ostatně na principu vývozu se dle dostupných informací nic nemění a brzy začne další kolo, v němž bude servis opět patřit Japoncům. 
 
Ministr Hiroshige Seko také ohlásil, že obyčejně nekomentuje jednotlivé případy exportu do cizích zemí, ale zde učinil výjimku kvůli tomu, že vláda Jižní Koreje nespravedlivě označila nová opatření japonské vlády za zákaz vývozu. 
 
Zdroj: Anandtech


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čina by mohla dle bývalého šéfinženýra Lenova zablokovat koupi firmy Arm Čina by mohla dle bývalého šéfinženýra Lenova zablokovat koupi firmy Arm
NVIDIA se již se společností SoftBank dohodla na akvizici firmy Arm, která by se měla za cenu 40 miliard dolarů stát výraznou posilou portfolia NVIDIE a cestou k dalšímu rozvoji. To ale ještě nemusí dopadnout. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus si chystá nové vylepšené desky se starým čipsetem AMD B450 Asus si chystá nové vylepšené desky se starým čipsetem AMD B450
Můžeme počítat s tím, že výrobci desek přijdou na trh s novými modely při příležitosti vypuštění procesorů Ryzen "Vermeer", ačkoliv se na trhu neobjeví žádná nová čipová sada. Asus však dokonce chystá i nové desky se starým B450.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Der8auer zkusil vyměnit kondenzátory na RTX 3090, změnilo se něco? Der8auer zkusil vyměnit kondenzátory na RTX 3090, změnilo se něco?
Der8auer se může pustit do testování hardwaru způsobem, na který by si jen málokdo troufl. Nyní se zaměřil na kartu GeForce RTX 3090, které se pokusil vyměnit kondenzátory, jejichž vliv na stabilitu je těchto dnech tak moc diskutovaný. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Další Crew Dragon bude startovat za měsíc, ISS bude mít poprvé 7 obyvatel Další Crew Dragon bude startovat za měsíc, ISS bude mít poprvé 7 obyvatel
NASA a SpaceX se už pomalu chystají na další start posádky směřující na Mezinárodní vesmírnou stanici. Naplánován je konec října a tentokrát už nepoletí jen dva astronauti, ale rovnou čtyři. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
12jádrový AMD Ryzen 9 5900X má mít Boost na 5,0 GHz a 150W TDP 12jádrový AMD Ryzen 9 5900X má mít Boost na 5,0 GHz a 150W TDP
Nové procesory AMD Ryzen s architekturou Zen 3 se představí už za týden. Nyní tu máme další únik, který prozrazuje nějaká ta data o high-endovém modelu 5900X. Jeho Boost má konečně dosáhnout na 5,0 GHz a zvýší se i TDP.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář