www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Lidé nezáplatují nově objevenou chybu starších Windows, varuje před ní i NSA

Lidé nezáplatují nově objevenou chybu starších Windows, varuje před ní i NSA
, , aktualita
Microsoft by byl asi velice rád, kdyby mohl zcela vypustit starost o svůj už dávno nepodporovaný systém Windows XP, ale okolnosti mu to neumožňují. Je tu další exploit zvaný BlueKeep, který je pro starší počítače velká hrozba a varuje před ním i NSA.
K oblíbeným
reklama
Microsoft už řadu let nepodporuje desktopové Windows XP, ale čas od času na ně stejně přijde řada, když se objeví nějaká závažná bezpečnostní hrozba. Dobře známý je útok ransomware WannaCry a podobných, který dokázal ochromit i celé organizace, jež se do té doby neodhodlaly aktualizovat své systémy. Nyní by něco podobného mohl zařídit exploit zvaný BlueKeep, pro nějž Microsoft také vydal záplatu na systému Windows XP, jenomže ta se i dle varování ze strany americké NSA (National Security Agency) nešíří dost rychle. 
 
 
Je třeba poznamenat, že zdrojem problémů mohou být i samotné záplaty, jak se nedávno ukázalo, takže ve světle toho může jít část viny za samotným Microsoftem, i když se dá pochopit, že tomu se asi zrovna nechce věnovat velkou pozornost testování záplat pro systémy, které by už v podstatě mohl ignorovat. 
 
BlueKeep je chyba ve službách Remote Desktop Services, která umožní útočníkovi zcela ovládnout počítač, a to prostě tak, že si na něm může ze vzdáleného místa spustit svůj kód, takže co s tím nakonec udělá, to už pak záleží čistě na něm. V případě Windows 8 a novějších verzí systému se o BlueKeep nemusíme zajímat, neboť těch se netýká. Jde ale Windows Vista, Windows 7 či Windows Server 2008, ale tyto systémy by měly záplatu získat díky službě Windows Update. To neplatí pro Windows XP a Server 2003, kde je třeba ji po stáhnutí ze stránek Microsoftu instalovat ručně a to se dle NSA neděje
 
Rovněž Simon Pope z Microsoft Security Response Center (MSRC) uvádí, že dle jemu dostupné telemetrie se záplaty nestahují v měřítku odpovídajícímu hrozbě. Napadnutelné jsou miliony počítačů a zvláště pak s Windows XP a Server 2003, které dosud pracují ve firmách a institucích mnohdy i proto, že to je jednoduše nutnost kvůli kompatibilitě softwaru s OS. BlueKeep přitom umožňuje vytvoření tzv. červa, který se může sám nekontrolovatelně šířit a pak už je jen na fantazii jeho autora, jak s tím naloží. Může tím rozšiřovat další ransomware, vytvořit si síť pro DoS útoky nebo prostě jen působit škody na napadených systémech. 
 
Nyní se tak jen čeká na to, kdy se malware využívající BlueKeep objeví a co bude tropit. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu Toshiba končí s počítači Dynabook, i zbytek divize prodala Sharpu
Společnost Toshiba se úplně zbavuje divize počítačů Dynabook. Výrazně většinový podíl tu už nějakou dobu měl Sharp a nyní mu prodala i zbývající pětinu. Toshiba tak končí s produkty, které ji pomohly proslavit.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office Apple Mac šlo hacknout přes zazipovaný dokument z Microsoft Office
Bezpečnostní výzkumník Patrick Wardle, který kdysi pracoval v NSA, objevil chybu v operačním systému macOS i kancelářském balíku Microsoft Office. Spolu dokázaly nabídnout hackerům cestu do systému.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
7.8.2020, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
7.8.2020, aktualita, Kateřina Hoferková4 komentáře