Linus Torvalds: ARM mezi servery nevyhrává, protože doma máme x86

Linus Torvalds: ARM mezi servery nevyhrává, protože doma máme x86
, , aktualita
Před několika lety se začaly objevovat slibné procesory založené na architektuře ARM, které měly začít ohrožovat samotný Intel na jím ovládaném trhu se servery, což by nyní platilo i o AMD. Linus Torvalds ale tvrdí, že ARM aktuálně nemá šanci. 
K oblíbeným
reklama
V roce 2015 CFO firmy AMD Devinder Kumar odhadoval, že do tohoto roku bude architektura ovládat 15 procent serverového trhu. Nyní je jasné, že se nic takového nestane, i když do konce roku zbývá dlouhá řada měsíců. Můžeme si být však jisti, protože aktuální podíl ARM na daném trhu je něco mezi zanedbatelným a nepodstatným procentem. Je to něco jako firma VIA mezi procesory x86. Vyrábí je, ale trh si v průzkumech stejně rozdělují jen firmy AMD a Intel, což však samozřejmě neznamená, že by servery s procesory ARM neexistovaly. Máme tu například Amazon Graviton
 
 
Linus Torvalds se nechal slyšet, že se tato situace ani do budoucna nezmění. A to přitom byly procesory jako Qualcomm Falkor tak zajímavé, nicméně s vývojem serverových ARM se nekončí, jak ukázala nedávno i firma Huawei
 
Proč ale dle Torvaldse nemá ARM mezi servery šanci? Mohli bychom očekávat, že to bude mít leccos společného s obrovskou setrvačností na serverovém trhu a také s neochotou provozovatelů serverů procházet velkými změnami. Torvalds však tvrdí, že tu je především ten důvod, že chybí desktopové vývojové prostředí. 
 
"Někteří lidé si myslí, že díky cloudu nemusí řešit nic jako instrukční sadu. Vyvíjet si mohou doma a aplikovat v cloudu. To je nesmysl. Pokud vyvíjíte na x86, budete chtít výsledek nasadit také na x86, protože budete moci provozovat to, co testujete i "doma". Tím nemyslím doslovně doma, ale ve svém pracovním prostředí. To znamená, že ještě rádi zaplatíte o trošku víc za cloud založený na x86 jen proto, že tato architektura odpovídá té ve vašem počítači a díky tomu se budou lépe odhalovat chyby". 
 
To pak dle Torvaldse znamená, že provozovatelé vydělávají více peněz díky cloudu založeném na x86, díky čemuž mají toto řešení jako prioritní a nutně pak berou alternativu s ARM jako podružnou. Serverový trh tak získala architektura x86 právě díky tomu, že ji máme téměř každý ve svém domácím PC. Díky tomu se může z Windows on ARM stát zásadní věc, která pomůže ARMu se více prosadit i v serverovém světě a šance se zvyšují také právě díky rozhodnutí firmy Apple založit své další Macy na ARMu
 
Zdroj: RealWorldTech  
reklama
Nejnovější články
AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede? AMD Athlon 3000G za 1500 Kč je tu, jak si vede?
Společnost AMD dnes vyslalo na trh už ohlášený Athlon 3000G, který nese oficiální cenovku 49 dolarů. U nás se tak zatím prodává za cca 1500 Kč s DPH, a jde tak o konkurenci pro ty nejlevnější paticové procesory. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš Dream Chaser nabídne technologicky nejvyspělejší odpadkový koš
Sierra Nevada Corporation vyvíjí miniraketoplán Dream Chaser, který není určen pro posádku, nicméně jeho součástí je i modul Shooting Star. Ten byl hlavním tématem tiskové konference a ukázalo se, že může sloužit i jako odpadkový koš. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu? SK Hynix má SSD se 128vrstvými paměťmi 4D NAND Flash, kdy budou na trhu?
Společnost SK Hynix si začala vyrábět zatím ještě inženýrské vzorky produktů s 4D NAND Flash, které mají 128 vrstev buněk CTF a dohromady v těchto vrstvách nabízí kapacitu 1 Tb. Přijdou tak nová vysokokapacitní SSD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi Detroit: Become Human přijde už v prosinci v PC verzi
V poslední době se nám trošku natrhl pytel s konzolovými hrami, které se nakonec dočkají své PC verze. Po Red Dead Redemption 2 nebo Death Stranding tu máme i další známý titul, tentokrát od Quantic Dream. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci Monero hacknuto: oficiální stránka nabízela falešnou aplikaci
Kryptoměna Monero je spojována zejména s nelegální těžbou pomocí skriptů pouštěných v prohlížeči, i když se dá použít i legitimně. Nyní byli hacknuti i samotní tvůrci. Jejich oficiální stránka nabízela podvrženou aplikaci skriptu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala