www.svethardware.cz
>
>
>
>

Intel: počítače Apple Mac příští rok přijdou s procesory ARM

Intel: počítače Apple Mac příští rok přijdou s procesory ARM
, , aktualita
Před mnoha lety byly počítače firmy Apple zcela prosty architektury x86 a když na ni přešly, mohli jsme to vidět jako její velké vítězství. Nastala zlatá PC éra, která je však už ta tam a nyní se chýlí ke konci i její vliv na firmu Apple. 
K oblíbeným
reklama
Apple ohlásil záměr přejít na procesory Intel uprostřed roku 2005, takže pokud to půjde dle plánu, zůstane u nich cca 15 let. To, že Apple hodlá opustit architekturu x86 a s ní i Intel, se měli dozvědět zástupci Axiosu přímo od Intelu a ostatně se o tom mluvilo už dříve. A má to smysl z několika důvodů. Před rokem 2005 byly počítače Mac založeny na IBM PowerPC a x86 rozhodně není jejich tradiční architektura, což není ani tak důvod jako připomenutí toho, že Apple u x86 v podstatě nic nedrží a určitě to nemá tak složité jako Microsoft se svými Windows. 
 
 
Architektura ARM je už dlouho na vzestupu a tvořeny jsou na ní už i velice výkonné procesory, které jsou s to se uplatnit také v superpočítačích. Můžeme také očekávat, že Apple si svůj hardware bude navrhovat sám, takže si jej může ušít přímo dle svých potřeb. Vedle toho také bude moci sladit své platformy, o čemž mluví také Bloomberg, však dávno už nejvíce vydělává na iPhonech, které jsou právě založeny na ARM a stejně tak tablety. A konečně, pokud jde o skandály typu Meltdown a Spectre, pokud se něco takového opět objeví, už to nebude problém firmy Apple, leda by se to týkalo jejích vlastních procesorů a v takovém případě si za to prostě bude moci sama, ale nepřebere cizí problém. Nikdo ale dosud nepotvrdil, že si Apple bude procesory tvořit sám, i když se to od něj očekává. Kdyby ne, to by nám pak asi na žebříčku inovátorů klesl ještě níže.
 
Existuje tak dost důvodů k tomu, aby se Apple postavil na vlastní procesorové nohy a co se týče grafického výkonu, v tomto ohledu to asi nebude muset dělat. Radeony se používají i na deskách jako SolidRun MACCHIATOBin, které jsou založeny právě na procesorech ARM, takže není důvod, proč by tomu tak nemohlo být i v případě chystaných Apple Mac.
 
Je tak pravděpodobné, ale ne jisté, že v příštím roce přijdou na trh počítače Mac s procesory ARM a mohli bychom očekávat, že to už budou 7nm čipy vyráběné s přispěním technologie EUV, pokud ne rovnou 5nm čipy. Ostatně TSMC chce v druhém čtvrtletí zahájit zkušební výrobu pomocí 5nm technologie a pokud by měla do roka a do dne spustit masovou výrobu, jak se očekává, mohou v roce 2020 skutečně přijít Macy s 5nm procesory ARM, ale to už je jen čistá spekulace. 
 
Co se týče propojení platforem, pak to má zajistit jistý projekt Marzipan. Ten umožní vývojářům vytvořit jednu verzi aplikace a tu pak provozovat jak na zařízeních pro iOS, tak pro macOS. První verze příslušného softwaru má být k dispozici od letošního června a nejdříve bude možné jen portovat aplikace pro iPad na Macy a v příštím roce se funkčnost rozšíří i na iPhonové verze, a to prostě kvůli rozdílu ve velikosti displejů a úpravám v UI. Od roku 2021 pak mají být vývojáři schopni vytvořit jen jednu jedinou zkompilovanou verzí, která bude pracovat napříč všemi zařízeními. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu Google od roku 2005 ukládal hesla uživatelů G Suite v plaintextu
Také Google má nyní velký bezpečnostní průšvih. Ukázalo se totiž, že podnikoví uživatelé balíku aplikací G Suite mohli mít svá hesla uložená na serverech společnosti v textové podobě bez zahashování.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma Závodní GRID zažije reboot v září, GRID 2 je zdarma
Codemasters si pro nás chystají reboot závodní série GRID, jejíž novodobý první díl dorazí na PC a konzole během letošního září. Podívat se už můžeme na první trailer a také na další informace o aktuálních slevách starších dílů. GRID 2 je rovnou zdarma.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz Gigabyte nabízí sadu desky s Core i9-9900K na 5,1 GHz
Společnost Gigabyte zkouší zaujmout prodávanou sadou základní desky a procesoru, kterýžto produkt nese označení Z390 Aorus Xtreme Waterforce 5G Premium Edition Bundle. Zákazník si tak velice jednoduše může pořídit už přetaktovaný systém.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou Náš pochroumaný Měsíc asi byl v minulosti zasažen trpasličí planetou
Lidstvo zná podobu odvrácené strany Měsíce až od 60. let minulého století, kdy se na ni podívaly nejdříve sondy a pak i samotní astronauti NASA. Nyní se ukazuje, že Měsíc měl velice pohnutou historii i po svém dramatickém vzniku. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují Nové záplaty pro staré Windows si nerozumí s antiviry, systémy nebootují
Microsoft se pochlapil a minulý týden přinesl záplaty pro závažné bezpečnostní chyby i pro své již dávno nepodporované systémy jako Windows XP. Jenomže se asi moc nevěnoval jejich testování, jak se nyní ukazuje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář