www.svethardware.cz
>
>
>
>

Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek

Linuxová distribuce Fedora 33 přináší několik zásadních novinek
, , aktualita
Vývojáři tento týden vypustili do světa linuxovou distribuci Fedora ve verzi 33, která představuje jednu z největších aktualizací v historii systému. Nabízí souborový systém Btrfs jako výchozí a designové změny díky prostředí GNOME 3.38.
K oblíbeným
reklama
Mezi linuxovými nadšenci poměrně oblíbený operační systém Fedora vyšel tento týden ve verzi 33. A rozhodně nejde o aktualizaci, která by pouze měnila čísla a opravovala pár chyb. Naopak se podle některých názorů dokonce jedná o největší update v historii této linuxové distribuce. K uživatelům dorazila přesně šest měsíců po verzi 32. Začneme tedy rovnou novinkami, které přináší. Nová Fedora využívá poslední Linux Kernel 5.8, který vyšel letos v srpnu. Jako výchozí souborový systém využívá Btrfs od Oracle, který tak nahradil Ext4. Využívá techniku copy-on-write (tj. data jsou při kopírování duplikována až při první změně), snapshoty pro rychlejší zálohování, okamžitou komprimaci dat nebo podporu metody RAID.
 
 
Fedora 33 zavádí Nano jako výchozí editor v terminálu, ale uživatel má možnost provést změnu nastavení. Další novinkou pod pokličkou je defaultní využívání metody správy paměti Zram, který ke swapování nevyužívá pevný disk, ale do vyhrazené části operační paměti, kde je využívána komprimace. Uživatelé by si tak měli všimnout menších problémů s pamětí. Nová verze také zvýší zabezpečení zařízení se 64bitovými procesory ARM a defaultně povoluje použití služby systemd-resolved. S cílem zvýšení bezpečnosti také systém deaktivuje starší kryptografické protokoly (TLS 1.0 a TLS 1.1), slabé velikosti protokolu D-H (1024 bitů) a použití hashovací funkce SHA-1 v podpisech.
 
A došlo také na změny vzhledu. Edice Fedora Workstation totiž používá prostředí GNOME 3.38 (Orbis). Jeho součástí jsou poměrně zásadní změny, jako možnost přizpůsobení menu aplikací. Přetažením ikon přes sebe můžete vytvářet složky, do kterých pak stejným způsobem přidáváte další aplikace. Nový GNOME také přináší samostatné tlačítko pro restart (dříve bylo nejprve nutné kliknout na tlačítko pro vypnutí), usnadňuje přístup k událostem v kalendáři, zavádí nahrávání obrazovky jako samostatnou službu, vylepšuje rodičovskou kontrolu a aktualizuje některé aplikace, jako je kalkulačka nebo webový prohlížeč. Vývojáři slibují také zlepšení výkonu nebo možnost samostatné obnovovací frekvence pro každý z připojených monitorů.
 
 
Uživatelé si také mohou všimnout nového animovaného pozadí, které mění barvu podle denní doby. Kvůli zranitelnosti Boot Hole nebude Fedora nyní využívat Secure Boot. Místo toho by mělo dojít ke zrušení stávajícího certifikátu a zavedení nového, ale k tomu dojde až v příštím roce. Fedora IoT, která je určena pro ekosystémy internetu věcí, byla nově povýšena na samostatnou edici. Autoři Fedory také začali hovořit o ukončení podpory staršího BIOSu a jeho kompletním nahrazení rozhraním UEFI. Zatím je ovšem tato změna pouze ve stádiu diskuze, takže dříve než příští rok k ní nedojde.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy SpaceX připravuje Starship k letu do 15 kilometrů, SN8 vzlétne již brzy
Společnost SpaceX vyvíjí mimo jiné i kosmickou loď Starship, s níž provedla už několik zkoušek. Ještě nikdy doposud ale prototyp Starship neletěl do takové výšky, jako tomu bude u plánovaného testu.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
28.11.2020, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
28.11.2020, aktualita, Jáchym Šlik8 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek20 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek