www.svethardware.cz
>
>
>
>

Měsíc nejspíše míval pod povrchem oceán magmatu

Měsíc nejspíše míval pod povrchem oceán magmatu
, , aktualita
Měsíc je dnes kus mrtvé skály, která nemá vlastní atmosféru, tedy téměř, je geologicky bez života a také nemá vlastní magnetické pole. Vzorky přinesené díky misím Apollo však ukázaly, že kdysi magnetické pole měl, ale nebylo jasné, díky čemu.
K oblíbeným
reklama
Magnetické pole Země nás chrání před jinak životadárným slunečním zářením a už dlouho víme, že za ně vděčíme roztavenému zemskému jádru. Geologicky mrtvé planety či měsíce tak nic takového mít nemohou, a tak ani dávno vychladlý Měsíc. Americké mise Apollo však umožnily blízko studovat vzorky měsíční horniny, které ukázaly, že Měsíc kdysi vlastní magnetické pole měl. Vědci si přitom nebyli jistí tím, jak to bylo tvořeno, ale nyní si začali dávat celou skládačku dohromady. Meziuniverzitní tým amerických vědců tvrdí, že Měsíc měl kdysi svůj plášť tvořen celým oceánem magmatu.
 

Země má tak své roztavené jádro, a tak bylo logické uvažovat o tom, že i Měsíc měl podobné, které tvořilo jeho magnetické pole, ale tomu vůbec neodpovídaly právě zkoumané vzorky. Problém je ten, že jádro Měsíce je moc malé na to, aby mohlo vytvořit tak silné pole, na něž dané vzorky ukazovaly. Vedle toho prozradily ještě to, že silné magnetické pole Měsíce existovalo ještě asi před 3,5 miliardami let a od té doby se jeho intenzita postupně snižovala až zmizelo. Dnes na Měsíci magnetismus existuje, ale pouze díky jistým prvkům v jeho kůře, takže o globálním poli se vůbec nedá mluvit. 
 
 
Vědci se přitom nevzdali možnosti, že pole bylo vytvořeno pouze jádrem, ale žádný z vytvořených modelů nefungoval, a tak na to museli jít jinak. Zkusili nechat roztavit celý plášť, čili část mezi jádrem a kůrou, která už měla dostatečný objem a byla také blízko povrchu, takže mohla vytvořit pole, jehož němými svědky jsou nasbírané vzorky.
 
Takový model jim tak přesně odpovídal a navíc vysvětluje i to, proč Měsíc tak rychle vychladl a ztratil své pole. Stále jde ale jen o předpoklad založený na počítačových modelech, ale další informace by mohlo poskytnout zkoumání magnetismu měsíčních hornin a úplně nejlepší by bylo přímé vyšetření měsíčního pláště. To by mohlo snad někdy dopadnout, když už byl ohlášen "návrat na Měsíc". 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise Microsoft bude vyvíjet autonomní auta s GM a Cruise
Microsoft je další společností, která se chce podílet na vývoji autonomních vozů. Své síly spojí s projektem Cruise, za kterým stojí automobilka General Motors a spolupracuje např. i s japonskou Hondou.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds Malwarebytes napadeno stejnými hackery, kteří stojí za hackem na SolarWinds
Nedávno jsme se dozvěděli o velkém hacku serverů firmy SolarWinds, která pak nevědomky přibalovala ke své aplikaci Orion malware. Stejná skupina hackerů napadla i systémy společnosti Malwarebytes.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition NVIDIA potvrzuje, že nebude žádná RTX 3060 Founders Edition
NVIDIA se opravdu nechystá vypustit do světa svou vlastní verzi karty GeForce RTX 3060 Founders Edition, takže tu budou pouze modely od AIB partnerů této společnosti. Můžeme se také ptát, jestli vůbec bude platit stanovená cena.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku Intel potvrdil svůj záměr vyrábět Alder Lake od druhé poloviny roku
Intel už se chystá vrhnout na trh generaci Rocket Lake-S pro desktopy a chystá také Tiger Lake-H s osmi jádry pro notebooky, ovšem poté by se po delší době už měla na trhu sejít společná mobilní i desktopová generace, Alder Lake.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi? Analýza spotřeby 65W a 125W Core i7, jak se liší v praxi?
Neinformovaný zákazník by z označení prodávaných procesorů mohl mít pocit, že jejich TDP bude odpovídat skutečné spotřebě, jenomže to neplatí ani u Intelu a v podstatě ani u AMD. Nyní ale bude řeč právě o Intelu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek15 komentářů