Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Micron v Číně prohrál spor s UMC a čelí zákazu prodeje

4.7.2018, Jan Vítek, aktualita
Micron v Číně prohrál spor s UMC a čelí zákazu prodeje
Nedávno jsme se podívali na spor společnosti Micron s čínskou firmou Fujian Jinhua a tchaj-wanským UMC, který se nyní právě pro americký Micron nevyvinul dobrým směrem. Prohrál a čelí zákazu prodeje svých produktů v Číně.
Na tuto zprávu ihned zareagovaly akcie Micronu, jejichž hodnota spadla o tři dolary, což ale není nic příšerného. Z dlouhodobějšího hlediska, a to konkrétně od začátku června, akcie spadly z hodnoty 62,5 dolarů asi o 11 dolarů, což už vypadá hůř a právě za to mohou spory s čínskou firmou Fujian Jinhua Integrated Circuit Company a tchaj-wanským UMC. Právě UMC žalovala Micron v Číně kvůli porušení patentů a Micron zase na druhou stranu obviňoval UMC s Fujian Jinhua z toho, že se částečně úspěšně pokusily ukrást jeho střežené duševní vlastnictví. 
 
 
A do toho všeho tu máme hrozbu visící nad všemi hlavními výrobci pamětí DRAM, mezi něž patří krom Micronu také Samsung a SK Hynix. Jde o podezření z vytvoření kartelové dohody, která přinesla výrazné zvýšení cen pamětí typu DRAM na trhu. My jsme to nejvíce zaznamenali na cenách modulů s DDR4 DRAM, jejichž cena se během dvou let vyšplhala na dvojnásobek a na něm se stále drží. 
 
Čínský soud ve Fuzhou přitom rozhodl, že Micron měl porušit patenty firmy UMC a vydal předběžné nařízení o zákazu prodeje celkem 26 produktů Micronu na území Číny. To se týká jak produktů založených na pamětech DRAM, tak na NAND Flash. 
 
Micron se zatím k věci více nevyjádřil a jeho zástupci uvedli, že zmíněné nařízení ještě nečetli a nebudou věc komentovat, než se tak stane. Tato čínská reakce ale může Micron bolet, neboť ten do této země dodává více zboží než do kterékoliv jiné a ve fiskálním roce 2017 tak Čína zajistila více než polovinu jeho tržeb. Na druhou stranu samotná Čína produkty Micronu potřebuje, protože zvláště pamětí DRAM je na trhu nedostatek.