www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft konečně zveřejnil, jaká konkrétní data sbírají Windows 10

Microsoft konečně zveřejnil, jaká konkrétní data sbírají Windows 10
, , aktualita
Vždy nás zajímalo, co představuje telemetrie v systému Windows 10 a jaké konkrétní údaje o našem počítači i o nás samotných sbírá. Microsoft byl dosud ohledně toho vágní, ale nyní už konečně zveřejnil snad celý seznam typů sbíraných dat.
K oblíbeným
reklama
Windows 10 Creators Update mají přinést nové možnosti nastavení, jimiž budeme moci ovlivnit telemetrii a sběr dat. Nyní nám Microsoft překvapivě nabízí prý kompletní seznam věcí, které bude sbírat právě tato nová verze, přičemž ta už bude mít pouze dvě nastavení soukromí, a to základní a plné. Toto označení je však trošku zavádějící. Základní znamená sběr minima dat, zatímco plné představuje plnou telemetrii, ne soukromí uživatele. Nové informace nechal zveřejnit šéf vývoje Windows, Terry Myerson, který to komentuje na svém blogu.

Nový Creators Update už je mimochodem ještě před oficiálním dnem vydání k dispozici v nástroji pro update, který si můžete stáhnout ze stránek Microsoftu.

Microsoft se vždy dušoval, že Windows 10 nenarušují svým sběrem dat naše soukromí, což jsme mu ale museli věřit, neboť nám nikdy neposkytl seznam toho, co sbírá. To na druhou stranu pochopitelně není žádný důkaz, ale aspoň by to byla jasná známka vstřícného přístupu.

Nyní Microsoft říká, že od vypuštění Anniversary Update pilně pracuje na tom, aby zjistil, jaká data se musí na základní nastavení sbírat, aby byla zajištěna bezpečnost a aktuálnost systému. To tak mělo dle Myersona přinést celkovou redukci seznamu sbíraných dat, a to asi o polovinu. Nově tak má jít především o data spojená s počítačem a jeho konfigurací, kompatibilitou aplikací a Windows Store. Mohou tak pomoci zjistit třeba to, na jakých konfiguracích se často vyskytují problémy, aby se na to mohl Microsoft dále zaměřit.

Co se týče výchozího nastavení na plný sběr dat, to zahrnuje navíc informace o konektivitě, "konzumaci obsahu" (sledování multimédií, hraní her), využití Windows Ink, prohlížeče, informace o vyhledávání (online i lokálně), navštěvovaných stránkách a další věci, které přes klávesnici zadáváme do počítače. Čili v tomto případě jde o daleko více invazivní způsob sběru dat, i když je otázka, zda si je Microsoft spojuje s konkrétními osobami (čili naším účtem), nebo je sbírá jen jako celek.

Informace o sbíraných datech by mohly rozsahem vydat na několik článků, a tak na ně pouze odkážeme. Zde je info o základním sběru dat a zde o plném.

Zdroj: Microsoft
reklama
Nejnovější články
Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás
Se slabšími a levnějšími procesory AMD to máme těžké. V nové generaci Ryzen 5000 žádné takové nejsou, Ryzeny 3 z generace 3000 jsou dlouhodobě nedostupné a v poslední době se nedostává ani APU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan
NASA využila čas do odletu sondy OSIRIS-REx i k tomu, aby se dobře podívala na místo na asteroidu Bennu, kde tato sonda před řadou měsíců letmo přistála a provedla sběr materiálu. Nyní se už nemůžeme divit, že jej sebrala tolik. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje
Společnost TSMC při příležitosti zveřejnění nových finančních výsledků uvedla také další zajímavosti, které stojí za to si tu zmínit. Dozvídáme se tak i o dalším navýšení kapitálových výdajů firmy pro tento rok.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář