www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft konečně zveřejnil, jaká konkrétní data sbírají Windows 10

Microsoft konečně zveřejnil, jaká konkrétní data sbírají Windows 10
, , aktualita
Vždy nás zajímalo, co představuje telemetrie v systému Windows 10 a jaké konkrétní údaje o našem počítači i o nás samotných sbírá. Microsoft byl dosud ohledně toho vágní, ale nyní už konečně zveřejnil snad celý seznam typů sbíraných dat.
K oblíbeným
reklama
Windows 10 Creators Update mají přinést nové možnosti nastavení, jimiž budeme moci ovlivnit telemetrii a sběr dat. Nyní nám Microsoft překvapivě nabízí prý kompletní seznam věcí, které bude sbírat právě tato nová verze, přičemž ta už bude mít pouze dvě nastavení soukromí, a to základní a plné. Toto označení je však trošku zavádějící. Základní znamená sběr minima dat, zatímco plné představuje plnou telemetrii, ne soukromí uživatele. Nové informace nechal zveřejnit šéf vývoje Windows, Terry Myerson, který to komentuje na svém blogu.

Nový Creators Update už je mimochodem ještě před oficiálním dnem vydání k dispozici v nástroji pro update, který si můžete stáhnout ze stránek Microsoftu.

Microsoft se vždy dušoval, že Windows 10 nenarušují svým sběrem dat naše soukromí, což jsme mu ale museli věřit, neboť nám nikdy neposkytl seznam toho, co sbírá. To na druhou stranu pochopitelně není žádný důkaz, ale aspoň by to byla jasná známka vstřícného přístupu.

Nyní Microsoft říká, že od vypuštění Anniversary Update pilně pracuje na tom, aby zjistil, jaká data se musí na základní nastavení sbírat, aby byla zajištěna bezpečnost a aktuálnost systému. To tak mělo dle Myersona přinést celkovou redukci seznamu sbíraných dat, a to asi o polovinu. Nově tak má jít především o data spojená s počítačem a jeho konfigurací, kompatibilitou aplikací a Windows Store. Mohou tak pomoci zjistit třeba to, na jakých konfiguracích se často vyskytují problémy, aby se na to mohl Microsoft dále zaměřit.

Co se týče výchozího nastavení na plný sběr dat, to zahrnuje navíc informace o konektivitě, "konzumaci obsahu" (sledování multimédií, hraní her), využití Windows Ink, prohlížeče, informace o vyhledávání (online i lokálně), navštěvovaných stránkách a další věci, které přes klávesnici zadáváme do počítače. Čili v tomto případě jde o daleko více invazivní způsob sběru dat, i když je otázka, zda si je Microsoft spojuje s konkrétními osobami (čili naším účtem), nebo je sbírá jen jako celek.

Informace o sbíraných datech by mohly rozsahem vydat na několik článků, a tak na ně pouze odkážeme. Zde je info o základním sběru dat a zde o plném.

Zdroj: Microsoft
reklama
Nejnovější články
Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD Někteří uživatelé Maců s Apple M1 si stěžují na vysoké opotřebení SSD
SSD mají omezenou životnost danou množstvím přepisů jednotlivých buněk. Někteří uživatelů Maců s procesorem Apple M1 reportují nebývale vysoký počet přepisů, což by mohlo znamenat brzkou smrt napevno připojených SSD.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích? Jak si vede GeForce RTX 3060 v recenzích?
O grafické kartě GeForce RTX 3060 toho bylo řečeno už mnoho, ostatně NVIDIA se rozhodla, že nás bude napínat už od začátku roku. Nyní už tu máme recenze různých jejích verzí, a tak se podívejme na to, jaký výkon takto karta opravdu nabízí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši Parker Solar Probe se zblízka podívala na Venuši
Sonda Parker Solar Probe studuje samotné Slunce, ovšem využívá gravitační manévry s využitím Venuše, což znamená, že se k ní za svou sedmiletou misi celkem sedmkrát přiblíží či už přiblížila, jako v tomto případě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA představuje GeForce RTX 3060 NVIDIA představuje GeForce RTX 3060
Na trh přichází první GeForce RTX 3000 vybavená 12 GB paměti a kupodivu jde o dosud nejslabší model, RTX 3060. NVIDIA ji vypouští na trh právě dnes s tím, že recenze budou zveřejněny až při samotném začátku prodeje. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP Kingston prodává svou herní divizi HyperX firmě HP
Společnost Kingston se už dohodla s HP na prodeji své dobře známé herní divize HyperX, která tvoří řadu různých produktů pod danou značkou. Nicméně ne vše, co známe jako HyperX, přejde pod HP. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek