www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Jaký je Windows 10 Creators Update?

Jaký je Windows 10 Creators Update?
, , aktualita
Windows 10 Creators Update sice ještě oficiálně není tu, ale v podstatě už je k dispozici pro Insidery, takže si světové servery začaly všímat toho, co nám přináší. Jaká tedy je nejnovější verze Windows 10?
K oblíbeným
reklama
Windows 10 Creators Update je předběžně k dispozici jako Preview Build 15063, což už se bere jako hotová věc. Očekává se, že Microsoft 11. dubna přijde s novým sestavením, ale to bude nanejvýš řešit chyby, zatímco nabízené nové funkce už jsou zkompletovány v dostupné verzi. Ta představuje už třetí další pojmenovanou distribuci systému, a to po Threshold 2 z listopadu 2015 a Anniversary Update z loňského léta.

Ohlasy jsou vesměs opatrně pozitivní a poukazují na řadu vylepšení, které nám nová verze nabídne. Je tu třeba Privacy Dashboard, nový ovládací panel pro nastavení soukromí, které se tak týká především telemetrie. Tady se udála významná změna, když zmizela z nabídky Basic, Enhanced a Full prostřední nabídka ale hlavně jde o to, že Basic už nezahrnuje sběr dat třeba o používaných aplikacích, takže Microsoft se v tomto ohledu zmírnil. Alespoň něco.

Další pozitivum můžeme najít v možnosti řídit aktualizace. Do této doby měl systém tendenci se po instalaci aktualizací co nejdříve restartovat, a to mnohdy v nevhodnou dobu. Nyní už budeme mít lepší možnosti v nastavení tzv. aktivních hodin (až 18 za den), kdy se systém nesmí restartovat a pak je tu i možnost restart pozdržet o týden (Home) nebo o 35 dní (Pro, Education, Enterprise).

Game Mode, čili herní režim, by měl teoreticky výlučným vyhrazením HW prostředků hrám zvýšit jejich výkon, ale to v realitě nikdo nepozoroval. Spíše bylo sledováno možná i snížení výkonu, ale to už je spíše otázka chyb v měření. Svých vylepšení se dočkala také Cortana, ale ta je u nás stále neaktuální. Nicméně v anglické verzi systému může sledovat vaše e-maily, aby mohla připomenout třeba skutečnosti, které jste v nich někomu slíbili. Tady nás může hned napadnout, co to znamená pro naše soukromí a bezpečnost, když necháme servery Microsoftu zpracovávat naše e-maily.

Od nové verze se také bude v rámci aktualizací stahovat méně dat, a to o 35 až 65 procent, pak tu máme Beam jako streamovací službu, která se má dle testů vyznačovat nižším zpožděním než třeba na Twitchi a potřebujeme k jejímu využití jen Xbox ID a účet pro Beam. Na Ars Technica si všimli, že Beam nefunguje když společně s ním běží aplikace jako Skype, Skype for Business či Teams. Edge nyní podporuje také e-knihy (EPUB), přehrávání videa ve 4K, umožní taby dávat do skupin, ale stále nemá být na stejné úrovni jako jiné prohlížeče.

Celkově jsou tak ohlasy pozitivní, ale s řadou výhrad a připomínek, které se ale daly očekávat. Obecně je názor takový, že Creators Update dělá systém Windows 10 lepším než před tím, i když třeba slíbená podpora 3D pro každého se nekoná. Microsoft sliboval, že tvorba 3D obsahu bude snadná jako pořizování fotek mobilem, ale to dosud nesplnil, takže to bude chtít ještě čas. Stejně tak si musíme ještě počkat na slíbené VR headsety, ale konec konců, 11. dubna ještě není.

Zdroj: Ars Technica, PC World, Windows Central
reklama
Nejnovější články
Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás Ryzen 5 3500X už není zboží jen pro Čínu, prodává se i u nás
Se slabšími a levnějšími procesory AMD to máme těžké. V nové generaci Ryzen 5000 žádné takové nejsou, Ryzeny 3 z generace 3000 jsou dlouhodobě nedostupné a v poslední době se nedostává ani APU. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan OSIRIS-REx zanechal na asteroidu znatelnou stopu, dokázal odmrštit balvan
NASA využila čas do odletu sondy OSIRIS-REx i k tomu, aby se dobře podívala na místo na asteroidu Bennu, kde tato sonda před řadou měsíců letmo přistála a provedla sběr materiálu. Nyní se už nemůžeme divit, že jej sebrala tolik. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje TSMC počítá s nedostatkem kapacit v celém příštím roce a opět navyšuje výdaje
Společnost TSMC při příležitosti zveřejnění nových finančních výsledků uvedla také další zajímavosti, které stojí za to si tu zmínit. Dozvídáme se tak i o dalším navýšení kapitálových výdajů firmy pro tento rok.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář