reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft od Nokie odkoupí její mobilní divizi

3.9.2013, Jan Vítek, aktualita
Microsoft od Nokie odkoupí její mobilní divizi
Dnes brzo ráno Microsoft oznámil, že divize Devices & Services firmy Nokia přejde pod jeho křídla, na čemž se dohodla představenstva obou společností. K Nokii zase poputuje 5,44 mld euro v hotovosti a pozici změní i její dosavadní CEO Stephen...
Dnes brzo ráno Microsoft oznámil, že divize Devices & Services firmy Nokia přejde pod jeho křídla, na čemž se dohodla představenstva obou společností. K Nokii zase poputuje 5,44 mld euro v hotovosti a pozici změní i její dosavadní CEO Stephen Elop.

O nové pozici Stephena Elopa se mimochodem nedávno spekulovalo především v tom smyslu, že by mohl být novým CEO firmy Microsoft, u níž na této pozici již za rok skončí Steve Ballmer. Nyní je jasné, že Elop se opět stane zaměstnancem Microsoftu, takže nyní opravdu není vyloučené, že opravdu bude vedoucím pracovníkem na té nejvyšší pozici.

Steve Ballmer chystající se opustit své místo k dnešní zprávě řekl, že to odvážný krok do budoucnosti, jenž znamená výhru pro zaměstnance, akcionáře a spotřebitele obou společností. Neopomněl také dodat, že to přispěje k transformaci Microsoftu ve firmu nabízející především "zařízení a služby", jak bylo připomínáno při příležitosti oznámení Ballmerova plánovaného odstoupení.

Nyní tedy zprávy z posledních týdnů již zapadly do sebe a již není spekulací, že Microsoft za mobilní divizi Nokie včetně jejích výrobních kapacit zaplatí 3,79 mld euro a dalších 1,65 mld vydá za patentované technologie, čili duševní vlastnictví, což dohromady dává oněch 5,44 miliardy. Celá transakce má být dle plánu uzavřena v prvním kvartálu příštího roku. Čekat se bude mimo jiné také na souhlas od akcionářů Nokie.

Následně pod Microsoft přejde na 32 000 zaměstnanců - 4 700 ve Finsku a 18 300 z výroby po celém světě. Microsoft také získá značky Lumia, Asha a přejde pod něj rovněž původní licenční dohoda mezi firmami Nokia a Qualcomm. V souvislosti s tím také oznámil, že vybral Finsko pro umístění nového datového centra, které poslouží jeho evropským zákazníkům. Do toho v několika příštích letech investuje více než čtvrt miliardy amerických dolarů.

Nakonec se zpráva zmínila o tom, že Stephen Elop, Jo Harlow, Juha Putkiranta, Timo Toikkanen a Chris Weber těsně před uzavřením transakce mají přejít do Microsoftu.

Zdroj: TZ Microsoft
reklama