Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Microsoft uvádí Copilot, systém AI pro každodenní práci napříč Windows 11

27.9.2023, Milan Šurkala, aktualita
Microsoft uvádí Copilot, systém AI pro každodenní práci napříč Windows 11
Systémy umělé inteligence se dostávají do stále většího množství produktů a Microsoft oznámil funkci Copilot, která se nyní dostane do velkého množství produktů této firmy. AI najdeme ve Windows 11, Bingu, prohlížeči Edge a dalších službách.
Generativní AI je dnes velkým tématem a ačkoli počáteční "hype" už pominul, technologie nesplaskla jako zájem o NFT, ale naopak se stala už docela běžnou součástí různých produktů a služeb. Společnost Microsoft už nějakou dobu nabízela AI systém Copilot např. v Outlooku a některých podnikových službách (pomáhala např. i s programováním v GitHubu), nyní se dostává k dispozici uživatelům operačního systému Windows 11 v mnoha dalších nasazeních. Zásadní je to, že Copilot přinese více než 150 nových funkcí do nové aktualizace systému Windows 11, která se začala nabízet od 26. září. Zdaleka ale nezůstane jen v samotném OS, ale najdeme ji také ve vyhledávači Bing, který přinese podporu pro systém obrazové generativní AI DALL-E 3, od 1. listopadu se objeví také v AI asistentovi Microsoft 365 Chat. Ten např. může pomocí generativní AI přečíst maily a přinést z nich zkrácený výtah.
 
Microsoft Copilot
 
Co tedy Copilot ve Windows vlastně přinese? Klávesovou zkratkou Win+C, která byla vyhrazena spuštění někdejšího asistenta Cortana, nyní spustíte nového asistenta, který může pomáhat napříč aplikacemi a různými počítači. Malování dostane funkci odstraňování pozadí i generativní AI pro vytváření nového obsahu v něm. Aplikace Fotky umožní pomocí AI rozmazávat pozadí za objekty, pomůže také s vyhledáváním fotografií na OneDrive podle obsahu na nich nebo poloze. Z obrázků bude možno vykopírovat vyfocený text a použít ho jinde, Clipchamp pak umožní snazší editaci a komentování videí. Poznámkový blok přináší automatické ukládání, obnovu předchozího stavu rozpracování a záložky. Outlook usnadní připojení e-mailových účtů z jiných služeb a psaní e-mailů. Vylepšení se má dočkat i Průzkumník, ovládání hlasem a Windows Backup pak usnadní přenášení dat a nastavení z jednoho počítače na druhý.
 
 
Prohlížeč Bing a browser Edge dostanou personalizované odpovědi a návrhy na základě vašich zájmů a historie. Copilot může být využit k nakupování, tedy rychlejšímu nalezení požadovaného produktu, který bude moci vyhledávat i pomocí obrázků. Navíc se má snažit najít nejvýhodnější cenu a Microsoft říká, že tato verze už uživatelům za posledních 12 měsíců ušetřila 4 miliardy USD. Bing Chat Enterprise se nyní dostává i do mobilní aplikace. Microsoft 365 dostává i novou aplikaci Designer, které má pomoci s tvorbou obrázků, příspěvků na sociální sítě, pozvánek a dalších. Využití zde najde textová i obrazová generativní AI DALL-E 3.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.