www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft Windows slaví 35 let existence

Microsoft Windows slaví 35 let existence
, , aktualita
Operační systém Microsoft Windows slaví další jubileum. Před čtvrt rokem to bylo 25 let od vzniku Windows 95, nyní je to 35 let od vzniku Windows jako takových. V polovině listopadu 1985 se totiž objevil Windows 1.0.
K oblíbeným
reklama
Microsoft může slavit jubilea jak na běžícím páse. V srpnu uplynulo čtvrt století od vzniku operačního systému Windows 95, nyní tu máme 35 let od vzniku systém Windows jako takového. Microsoft Windows 1.0 (resp. 1.01, což byl první Windows, který se dostal na svět) se totiž začal prodávat 20. listopadu 1985, tedy před 35 lety, přestože byl představen už v roce 1983. Microsoft ale rozhodně nebyl první, kdo přinesl grafické uživatelské rozhraní do počítačů. Velké pokroky na tomto poli přinášel např. Apple, Xerox a další.
 
Microsoft Windows 1.0 logo
logo prvního Microsoft Windows 1.0
 
Microsoft se nechtěl nechat zahanbit a 16bitový Windows 1.01 přišel jako grafická nadstavba operačního systému MS-DOS. Nebyl však příliš úspěšný. Uživatelům se nelíbilo přílišné spoléhání se na myš, na kterou nebyli tou dobou příliš zvyklí. Dodával se na dvou disketách a vyžadoval 192 kB RAM. Zajímavostí bylo, že tato verze ještě nepodporovala překrývající se okna, ta mohla být jen vedle sebe. Větší úspěch zaznamenal až Windows 3.1 a později Windows NT/95, který pomohl dosáhnout dominance Windows na PC.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce Čtyři nové monitory Philips na českém trhu: pro hry i do práce
Philips 326P1H a 329P1H jsou monitory vhodné i pro práci vyžadující vysokou přesnost obrazu. Vybaveny jsou dokem USB-C a kamerou s Windows Hello. Philips 242E1GAEZ a 272E1GAEZ s FreeSync Premium naproti tomu najdou využití i při hraní her.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu AutoX vypouští flotilu autonomních taxi bez řidičů v čínském Šen-čenu
Máme zde další projekt autonomních vozů, který se zbavil záložních řidičů. Jde o AutoX, které do čínského Šen-čenu vypustilo 25 robotických vozů taxi bez těchto řidičů. V jiných městech jsou ještě stále přítomni.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet YouTube bude detekovat urážlivé komentáře, dá šanci se nad nimi zamyslet
Tzv. hate speech je dnes velkým tématem. Platforma YouTube proto zavede další kroky, které ji mají omezit. Při detekci urážlivého komentáře pisatele upozorní, zda ho chce opravdu odeslat a zda si nechce rozmyslet jinou formulaci.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala6 komentářů
Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem Qualcomm naznačuje, že díky Apple M1 se zdá být W10 pro ARM správným krokem
I když Apple nemá nic společného s operačním systémem Windows, Qualcomm naznačuje, že právě Apple M1 je tou pravou vzpruhou pro tento systém. Konkrétně jde o verzi určenou pro procesory na architektuře ARM.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake MSI omylem zveřejnilo specifikace procesoru Rocket Lake
Společnosti MSI se povedlo zveřejnit dva screenshoty z utility CPU-Z, které ukazují řadu podrobností o procesoru Intel Rocket Lake-S. Bohužel to ještě není finální model, ale inženýrský vzorek, ale i tak jde o zajímavé informace.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře