www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft Windows slaví 35 let existence

Microsoft Windows slaví 35 let existence
, , aktualita
Operační systém Microsoft Windows slaví další jubileum. Před čtvrt rokem to bylo 25 let od vzniku Windows 95, nyní je to 35 let od vzniku Windows jako takových. V polovině listopadu 1985 se totiž objevil Windows 1.0.
K oblíbeným
reklama
Microsoft může slavit jubilea jak na běžícím páse. V srpnu uplynulo čtvrt století od vzniku operačního systému Windows 95, nyní tu máme 35 let od vzniku systém Windows jako takového. Microsoft Windows 1.0 (resp. 1.01, což byl první Windows, který se dostal na svět) se totiž začal prodávat 20. listopadu 1985, tedy před 35 lety, přestože byl představen už v roce 1983. Microsoft ale rozhodně nebyl první, kdo přinesl grafické uživatelské rozhraní do počítačů. Velké pokroky na tomto poli přinášel např. Apple, Xerox a další.
 
Microsoft Windows 1.0 logo
logo prvního Microsoft Windows 1.0
 
Microsoft se nechtěl nechat zahanbit a 16bitový Windows 1.01 přišel jako grafická nadstavba operačního systému MS-DOS. Nebyl však příliš úspěšný. Uživatelům se nelíbilo přílišné spoléhání se na myš, na kterou nebyli tou dobou příliš zvyklí. Dodával se na dvou disketách a vyžadoval 192 kB RAM. Zajímavostí bylo, že tato verze ještě nepodporovala překrývající se okna, ta mohla být jen vedle sebe. Větší úspěch zaznamenal až Windows 3.1 a později Windows NT/95, který pomohl dosáhnout dominance Windows na PC.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX ASRock ROMED4ID-2T: EPYC nyní už i na trošku přerostlé Mini ITX
Pokud má někdo zájem, může si díky společnosti ASRock postavit sestavu založenou na procesoru AMD EPYC i na desce formátu Mini ITX. Je to pravda trošinku přerostlá Mini ITX, ale ne o moc. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core AMD Ryzen 7 5800U na Zen 3 ukazuje vysoký nárůst IPC v Single-Core
AMD nám udělalo poněkud nepořádek ve značení procesorů, a tak tu máme mobilní Ryzen 7 5700U na architektuře Zen 2 a 5800U, který už bude mít Zen 3. A jak ukazují první testy, jednovláknový výkon šel opravdu hodně nahoru.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy 3DMark dostal nové UI a také umí odhadovat herní výkon sestavy
UL Benchmarks představují novou verzi 3DMarku coby hlavní aplikace, pomocí které spouštíme všechny možné testy patřící do celé nabídky. Ta má přepracované uživatelské rozhraní a pak je tu ještě jedna novinka. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir ASRock ohlašuje tenounká PC Mars s mobilními AMD Renoir
Společnost ASRock si tentokrát nepřipravila nové komponenty, ale hotová PC řady Mars 4000U, jejíž označení už napovídá, čím budou tyto počítače vybaveny. Jde o řadu AMD Ryzen 4000U, čili mobilní Renoir. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní Intel je opět jednička, prudký růst na trhu s čipy však ukazují jiní
Firma IC Insights opět zveřejnila svůj přehled o světovém trhu mezi výrobci polovodičů, kam patří všichni, ať už mají či nemají své výrobní kapacity. Intel je opět na svém zdánlivě neotřesitelném prvním místě, ale na rozdíl od jiných moc nerostl.
Dnes, aktualita, Jan Vítek