www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft Windows 95 oslavil 25 let existence

Microsoft Windows 95 oslavil 25 let existence
, , aktualita
Operační systém Microsoft Windows 95 slaví velké jubileum. Je tu s námi totiž už čtvrt století. Stal se přelomovým systémem pro Microsoft a ačkoli nebyl zdaleka dokonalý, byl dobrým můstkem k novějším systémům.
K oblíbeným
reklama
Je to už čtvrt století, co byl představen přelomový operační systém Microsoft Windows 95. Byl představen 24. srpna 1995 a přinesl spoustu nových technologií. Bývalý inženýr Microsoftu Rico Mariani se rozpovídal o historickém kontextu jeho vzniku a o tom, proč byl takový, jaký byl. Zásadní bylo to, že do té doby počítače běžely na různých nadstavbách DOSu nebo Windows 3.1 a podobných, které byly dle jeho slov příšerné. Spousta věcí běžela bez ochrany paměti ve sdílených adresních prostorech, což se týkalo i kritických ovladačů. Pak nebylo divu, že v podstatě jakákoli aplikace mohla při svém pádu úplně odstavit celý systém a bylo potřeba jej restartovat. Také instalace hardwaru do systému byl hotový porod.
 
Microsoft Windows 95 logo
 
Windows 95 přinesl poněkud odlišný přístup, ale jak říká Mariani, zdaleka nebyl dokonalým systémem. Microsoft měl dle jeho slov kapacity a schopnosti na to, aby vytvořil lepší systém, ale neudělal to (k tomu měl mnohem blíže vytvořením systému Windows NT). Nebylo to z nějaké lenosti, ale vše vyplývalo z toho, že aby byl Windows 95 úspěšný, musel obsahovat mnoho kompromisů. Na jednu stranu to byla zpětná kompatibilita se starými aplikacemi typu Win16 včetně ovladačů a na druhou stranu kompatibilita právě s novými aplikacemi Win32 a systémem Windows NT. Tedy měl obsahovat schopnost izolace adresních prostorů, podporu vláken, Plug and Play a podobně. To se očividně povedlo. I když bylo množství kompromisů doslova hrozivě vysoké, dle Marianiho to výborně fungovalo. Za první den bylo prodáno přes milion kusů nového systému a během prvního roku pak přes 40 milionů.
 
 
Windows 95 tak poměrně rychle přinesl konec kartám ISA, hodně brzy se přešlo i na P&P a byl podstatně menší problém s přerušeními (IRQ), výrazně se snížila potřeba hrabat se v souborech autoexec.bat nebo config.sys, snazší byla i konfigurace hardwaru a mnoho dalšího. Důležitost Windows 95 tak byla především v tom, že šlo díky jeho hybridní 16/32bitové architektuře o solidní můstek mezi minulostí a budoucností operačních systémů.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Doporučené PC sestavy: červenec 2021 Doporučené PC sestavy: červenec 2021
V tomto článku se podíváme na doporučené konfigurace vhodné pro různá využití. Od levných, malých a úsporných nettopů přes sestavy OFFICE a HOME až po herní a vysoce výkonné sestavy GAME a TOP.
Dnes, návod, Jan Vítek18 komentářů
Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper Falcon Heavy od SpaceX vynese sondu NASA pro misi Europa Clipper
NASA se připravuje na start mise, v rámci níž bude vyslána průzkumná sonda k Europě. Ze Země do vesmíru má potřebný náklad s kosmickou lodí vynést za výhodnou cenu raketa od společnosti SpaceX.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková
Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje Amazon popírá brzké přijetí kryptoměny, celkově to však nevylučuje
Výrazný vzestup hodnoty kryptoměn v tomto týdnu byl způsoben i informací britského listu City A.M., dle níž se Amazon chystá začít velice během příštích měsíců přijímat různé kryptoměny. Firma tuto informaci nyní popírá. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů Čínské CPU Loongson slibuje výkon prvních Ryzenů
Čínské procesory Loongson jsou vyvíjeny už dlouhou řadu let firmou Loongson Technology Corporation Ltd. s přispěním Čínské akademie věd. Nyní se přitom už na trh chystají Loongson 3A5000 slibující velice zajímavý výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED Samsung uvádí Odyssey Neo G9: herní hi-end LCD s Mini LED
Společnost Samsung si připravila monitorovou novinku v podobě Odyssey Neo G9, která na svém značně prohnutém 49" panelu nabídne rozlišení 5120 x 1440 s vysokou obnovovací frekvencí a podsvícením pomocí Mini LED. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář