www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft zabezpečuje Windows proti ransomware, včetně XP

Microsoft zabezpečuje Windows proti ransomware, včetně XP
, , aktualita
Microsoft se rozhodl vytáhnout do boje proti ransomware, a to s využitím dodatečných bezpečnostních aktualizací, které by měly poskytnout další ochranu. Navíc je připravuje i pro Windows XP, pro které už jinak neplatí ani rozšířená podpora.
K oblíbeným
reklama
Uživatelé v úterý jako obvykle očekávali klasický přísun nových aktualizací pro systémy Microsoftu, a to ty dosud podporované. Nicméně Microsoft se rozhodl tuto příležitost využít i k distribuci speciálních bezpečnostních záplat, které se zaměří právě na ransomware, jako byl nedávno zaútočivší WannaCry. A těch se dočkají také uživatelé Windows XP, jež zatím k přechodu na novější systém nedonutila ani obecně ukončená podpora ze strany Microsoftu. Je to ale logické, neboť WannaCry postihl právě starší systémy. 
 
 
Microsoft k tomu řekl, že nové speciální záplaty mají zlepšit ochranu nejen proti WannaCry, ale i proti jiným aplikacím ransomwaru či obecně malwaru, ale podrobnosti neuvedl. Má jít ale o tři další exploity, které byly ukradeny NSA, ale dosud široce nenasazeny. 
 
Obecně se očekává, že hrozba ransomwaru bude v blízké budoucnosti růst, neboť se jedná o slušný zdroj příjmů pro útočníky a v jejich zájmu tak je docílit toho, aby se hrozba rozšířila pokud možno co nejvíce. Ukázalo se už ale i to, že i tito zločinci mají srdce a útočit chtějí především na lidi, pro něž je výkupné kolem 300 dolarů za data ještě snesitelné. 
 
Je tak přímo v zájmu Microsoftu, aby si začal své operační systémy více chránit, než aby umožnil infikování i stovek milionů zařízení, před čímž se varuje. To se ale má týkat především zařízení zapojených v Internetu věcí, kam se bohužel řadí i moderní automobily. 
 
Co se týče přímo WannaCry, tento ransomware využívá exploity a nástroje ukradené americkému úřadu NSA, jejž tak Microsoft obvinil, že nedávná ransomwarová epidemie jde především na jeho triko. To rovněž znamená, že právě NSA mohla dlouhé roky tyto nástroje skrytě používat, což nepochybně dělala. 
 
Microsoft si také všiml Intelu a jeho technologie AMT, v níž dlouhá léta zela díra, o niž se nikdo nestaral. V tomto případě je situace ještě o to vážnější, že útok na cílový počítač se zcela vyhýbá úrovni operačního systému, který tak s nám nemůže nic dělat. Microsoft tak podal zprávu (PDF) o jisté hackerské skupině, jež měla chybu v AMT využívat léta. Navíc z podstaty věci vyplývá, že se i za několik let najdou systémy, které budou touto chybou ohroženy, však se týká procesorů Core od Westmere až po Kaby Lake vybavených technologií vPro. Bylo by tak naivní se domnívat, že se všechny zakrátko dočkají opravy. 

Na závěr ještě jedno upozornění. Pokud máte dosud podporovaný systém Windows, stačí si počkat na automaticky doručené aplikace. Pokud ale máte ještě Windows XP, musíte si je sami stáhnout a nainstalovat. 
 
reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková