www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft zabezpečuje Windows proti ransomware, včetně XP

Microsoft zabezpečuje Windows proti ransomware, včetně XP
, , aktualita
Microsoft se rozhodl vytáhnout do boje proti ransomware, a to s využitím dodatečných bezpečnostních aktualizací, které by měly poskytnout další ochranu. Navíc je připravuje i pro Windows XP, pro které už jinak neplatí ani rozšířená podpora.
K oblíbeným
reklama
Uživatelé v úterý jako obvykle očekávali klasický přísun nových aktualizací pro systémy Microsoftu, a to ty dosud podporované. Nicméně Microsoft se rozhodl tuto příležitost využít i k distribuci speciálních bezpečnostních záplat, které se zaměří právě na ransomware, jako byl nedávno zaútočivší WannaCry. A těch se dočkají také uživatelé Windows XP, jež zatím k přechodu na novější systém nedonutila ani obecně ukončená podpora ze strany Microsoftu. Je to ale logické, neboť WannaCry postihl právě starší systémy. 
 
 
Microsoft k tomu řekl, že nové speciální záplaty mají zlepšit ochranu nejen proti WannaCry, ale i proti jiným aplikacím ransomwaru či obecně malwaru, ale podrobnosti neuvedl. Má jít ale o tři další exploity, které byly ukradeny NSA, ale dosud široce nenasazeny. 
 
Obecně se očekává, že hrozba ransomwaru bude v blízké budoucnosti růst, neboť se jedná o slušný zdroj příjmů pro útočníky a v jejich zájmu tak je docílit toho, aby se hrozba rozšířila pokud možno co nejvíce. Ukázalo se už ale i to, že i tito zločinci mají srdce a útočit chtějí především na lidi, pro něž je výkupné kolem 300 dolarů za data ještě snesitelné. 
 
Je tak přímo v zájmu Microsoftu, aby si začal své operační systémy více chránit, než aby umožnil infikování i stovek milionů zařízení, před čímž se varuje. To se ale má týkat především zařízení zapojených v Internetu věcí, kam se bohužel řadí i moderní automobily. 
 
Co se týče přímo WannaCry, tento ransomware využívá exploity a nástroje ukradené americkému úřadu NSA, jejž tak Microsoft obvinil, že nedávná ransomwarová epidemie jde především na jeho triko. To rovněž znamená, že právě NSA mohla dlouhé roky tyto nástroje skrytě používat, což nepochybně dělala. 
 
Microsoft si také všiml Intelu a jeho technologie AMT, v níž dlouhá léta zela díra, o niž se nikdo nestaral. V tomto případě je situace ještě o to vážnější, že útok na cílový počítač se zcela vyhýbá úrovni operačního systému, který tak s nám nemůže nic dělat. Microsoft tak podal zprávu (PDF) o jisté hackerské skupině, jež měla chybu v AMT využívat léta. Navíc z podstaty věci vyplývá, že se i za několik let najdou systémy, které budou touto chybou ohroženy, však se týká procesorů Core od Westmere až po Kaby Lake vybavených technologií vPro. Bylo by tak naivní se domnívat, že se všechny zakrátko dočkají opravy. 

Na závěr ještě jedno upozornění. Pokud máte dosud podporovaný systém Windows, stačí si počkat na automaticky doručené aplikace. Pokud ale máte ještě Windows XP, musíte si je sami stáhnout a nainstalovat. 
 
reklama
Nejnovější články
Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD Americký ban čínského Huawei ho bude stát 30 mld. USD
Ban Spojených států na čínskou společnost Huawei je už i vidět. Prodeje smartphonů této společnosti padají o desítky procent a firma také předpokládá snížení příjmů o hrozivých 30 miliard dolarů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry Unikly benchmarky nového AMD EPYC 7452 s 32 jádry
Na internetu se objevily benchmarky připravovaného serverového procesoru AMD EPYC 7452. Ten má být postaven na nové 7nm architektuře Rome a OpenBenchmarking jej postavili proti 20jádrovému Intelu Xeon Gold 6148.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM Nvidia: podpora CUDA-X i na superpočítačích s ARM
Společnost Nvidia chystá rozšířit podporu pro HPC se svým rozhraním CUDA-X i na architekturu s procesory ARM. Cílem je pokrýt všechny hlavní architektury a nabídnout velmi úsporné řešení s vysokým výpočetním výkonem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Facebook představuje svou kryptoměnu Libra Facebook představuje svou kryptoměnu Libra
Už dlouhou dobu se spekulovalo nad tím, že sociální síť Facebook chystá svou vlastní kryptoměnu a dnes to bylo i oficiálně potvrzeno. Založena byla finanční divize Calibra a virtuální měna ponese název Libra.
Včera, aktualita, Milan Šurkala13 komentářů
Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro Domino's Pizza začne v Houstonu využívat autonomní vozítka Nuro
Autonomní vozítka se objevují v mnoha různých kategoriích dopravy, jednou z nich je i doručování zboží zákazníkům. V Houstonu to takto už brzy rozjede Domino's Pizza s vozítky od společnosti Nuro.
Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů