www.svethardware.cz
>
>

I počítačoví vyděrači mají slitování, ThunderCrypt asi nechá Tchaj-wan být

I počítačoví vyděrači mají slitování, ThunderCrypt asi nechá Tchaj-wan být
, , aktualita
Vedle obvyklých zpráv o stále většímu nebezpečí ze strany počítačových vyděračů a ransomware se objevují i jiné, které mapují i komunikaci konkrétních lidí. Ukázalo se přitom, že tito vyděrači nebudou zcela bez srdce a že mají pochopení.reklama
Velkým bezpečnostním tématem této doby je ransomware, čili vyděračský software pracující se šifrováním dat, za jejichž zpřístupnění pak útočníci vyžadují peníze. Aktuálně se řeší především WannaCry, ale pak je tu třeba ještě ThunderCrypt, který funguje stejně. My se můžeme podívat na úryvek z komunikace mezi jistým ransomwarem postiženým Tchaj-wancem a jeho "osobním vyděračem", který se dozvěděl, že žádá stovky dolarů po někom, kdo si má vydělat kolem 400 dolarů za měsíc.

Tchaj-wanci se dostalo odpovědi, že se o peníze bát nemusí a že útočníci svou kampaň na tomto ostrově značně přehnali, neboť předem netušili, že si jeho obvyvatelé vydělávají tak málo. Proto mu data zase odšifrovali a navrhli, že kdyby se dotyčný přece jen chtěl odvděčit a přispět, má možnost. Zdá se, že i tito živlové mají přeci jen větší empatii než některé společnosti a organizace, se kterými přicházíme v životě běžně do styku. Na druhou stranu, pokud je zřejmé, že útokům jsou nejvíce vystaveny počítače se starými a málo aktualizovanými systémy, je i zřejmé, že takové počítače obvykle nemají zrovna zámožní lidé. Čili útočníci si už mohli předem uvědomit, že budou chtít o peníze (typicky 300 dolarů) připravit především ty, kteří sami moc nemají.

Vedle toho se můžeme podívat, jak ransomware útočí nejen na osobní počítače, ale také na jiná zařízení, která mohou používat třeba Windows Embedded. Pak se může stát, že ani nebudeme moci vyjet z parkoviště, neboť platební automat dosud vyděračům nezaplatil.

Další případ ukázal, že Windows se využívají i na systémech s velkými světelnými tabulemi, alespoň tedy v Thajsku.
reklama
Nejnovější články
Teleskop Jamese Webba úspěšně prošel mrazivým testem Teleskop Jamese Webba úspěšně prošel mrazivým testem
Nadějný teleskop Jamese Webba (JWST) už je dávno postaven a nyní už má také za sebou úspěšnou zkoušku v komoře, kde byly provedeny testy v prostředí o teplotě blízké absolutní nule. Nyní se chystá do Kalifornie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft má oživit Fable jako příběhové RPG Microsoft má oživit Fable jako příběhové RPG
Už před dvěma lety Microsoft zavřel Lionhead Studios, tvůrce populární série Fable. Nyní se mluví o tom, že by ji měl oživit, a to stále jako RPG orientované na příběh, z čehož kouká singleplayer - v dnešní době už téměř ohrožený styl hraní. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čtyři rozšíření prohlížeče Chrome nakazily půl milionu počítačů malwarem Čtyři rozšíření prohlížeče Chrome nakazily půl milionu počítačů malwarem
Google již stačil stáhnout z nabídky čtyři rozšíření pro prohlížeč Chrome, která byla ve skutečnosti malware navržený tak, aby postižené počítače generovaly útočníkům zisk. To zasáhlo přes půl milionů počítačů a jejich uživatelů.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Vega 64 jako investiční karta: majitel ji prodal a koupil sběratelský TITAN Xp Vega 64 jako investiční karta: majitel ji prodal a koupil sběratelský TITAN Xp
Absurdní zvyšování cen karet především v západních obchodech přináší také absurdní situace. Jeden z majitelů karty AMD Radeon RX Vega 64 totiž svou kartu prodal, koupil TITAN Xp ze sběratelské edice a ještě ušetřil. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Objevují se falešné záplaty pro Spectre a Meltdown, ve skutečnosti malware Objevují se falešné záplaty pro Spectre a Meltdown, ve skutečnosti malware
Stalo se v podstatě to, co jsme mohli očekávat. Objevují se falešné softwarové záplaty, které využívají všeobecného zmatení, nejistoty a především neinformovanosti běžných uživatelů ohledně exploitů Meltdown a Spectre. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek