www.svethardware.cz
>
>

I počítačoví vyděrači mají slitování, ThunderCrypt asi nechá Tchaj-wan být

I počítačoví vyděrači mají slitování, ThunderCrypt asi nechá Tchaj-wan být
, , aktualita
Vedle obvyklých zpráv o stále většímu nebezpečí ze strany počítačových vyděračů a ransomware se objevují i jiné, které mapují i komunikaci konkrétních lidí. Ukázalo se přitom, že tito vyděrači nebudou zcela bez srdce a že mají pochopení.reklama
Velkým bezpečnostním tématem této doby je ransomware, čili vyděračský software pracující se šifrováním dat, za jejichž zpřístupnění pak útočníci vyžadují peníze. Aktuálně se řeší především WannaCry, ale pak je tu třeba ještě ThunderCrypt, který funguje stejně. My se můžeme podívat na úryvek z komunikace mezi jistým ransomwarem postiženým Tchaj-wancem a jeho "osobním vyděračem", který se dozvěděl, že žádá stovky dolarů po někom, kdo si má vydělat kolem 400 dolarů za měsíc.

Tchaj-wanci se dostalo odpovědi, že se o peníze bát nemusí a že útočníci svou kampaň na tomto ostrově značně přehnali, neboť předem netušili, že si jeho obvyvatelé vydělávají tak málo. Proto mu data zase odšifrovali a navrhli, že kdyby se dotyčný přece jen chtěl odvděčit a přispět, má možnost. Zdá se, že i tito živlové mají přeci jen větší empatii než některé společnosti a organizace, se kterými přicházíme v životě běžně do styku. Na druhou stranu, pokud je zřejmé, že útokům jsou nejvíce vystaveny počítače se starými a málo aktualizovanými systémy, je i zřejmé, že takové počítače obvykle nemají zrovna zámožní lidé. Čili útočníci si už mohli předem uvědomit, že budou chtít o peníze (typicky 300 dolarů) připravit především ty, kteří sami moc nemají.

Vedle toho se můžeme podívat, jak ransomware útočí nejen na osobní počítače, ale také na jiná zařízení, která mohou používat třeba Windows Embedded. Pak se může stát, že ani nebudeme moci vyjet z parkoviště, neboť platební automat dosud vyděračům nezaplatil.

Další případ ukázal, že Windows se využívají i na systémech s velkými světelnými tabulemi, alespoň tedy v Thajsku.
reklama
Nejnovější články
Roboti od LG pomohou cestujícím na letišti v Soulu Roboti od LG pomohou cestujícím na letišti v Soulu
Společnost LG na začátku tohoto roku předvedla několik svých robotů a dva z nich byli určeni pro použití na letištích. Nyní se LG rozhodlo nasadit své roboty na letiště v jihokorejském Soulu, aby pomáhali cestujícím. 
Včera,  aktualita, Kateřina Hoferková
Mladík našel bug v systému budapešťské MHD, místo odměny na něj poslali policii Mladík našel bug v systému budapešťské MHD, místo odměny na něj poslali policii
18letý mladík si hrál s objednávacím systémem jízdenek maďarského dopravce BKK v Budapešti. Mohl si koupit lístek za libovolnou cenu. Chybu okamžitě nahlásil, nicméně místo díků na něj ráno zaklepala policie a podrobila výslechu. 
Včera,  aktualita, Milan Šurkala,  1 komentář
Microsoft otočil, Malování tu zůstane Microsoft otočil, Malování tu zůstane
Včera se objevila zpráva o konci oblíbeného i nenáviděného Malování ve Windows, čili aplikaci MS Paint. Ta měla zmizet s nástupem velké podzimní aktualizace systému Windows 10, ale Microsoft se zřejmě poddal vlně odporu. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký AMD: Zen 2 a Zen 3 je na cestě, ale přechod na 7 nm bude těžký
Mark Papermaster, CTO společnosti AMD, se v interview pro EE Times rozpovídal o budoucích procesorových architekturách Zen 2 a Zen 3, které představují také přechod na 7nm technologie. To znamená i využití EUV. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek
Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu Musk reviduje velkolepé plány na kolonizaci Marsu
Elon Musk zjistil, že jeho velkolepé plány na vyslání lidí na Mars jsou přeci jen až moc ambiciózní a oznámil, že budou přepracovány, aby odpovídaly realitě. Dotkne se to i připravované rakety, jejíchž 42 motorů bylo poněkud příliš. 
Včera,  aktualita, Jan Vítek,  9 komentářů