www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft zveřejnil strategii testů aktualizací Windows 10

Microsoft zveřejnil strategii testů aktualizací Windows 10
, , aktualita
I když se to mnohdy nezdá, Microsoft testuje aktualizace svých Windows 10 dříve, než je vypustí do světa. Nyní na svém blogu zveřejnil složitou strukturu testovacích procesů a my se jen můžeme divit, proč to nefunguje.
reklama
Aktualizace systému Windows 10 přináší mnohdy více problémů, než samy o sobě vyřeší, a poslední October 2018 Update byl pro Microsoft doslova prokletým. Asi i proto na svém blogu nyní zveřejnil strategii testování aktualizací, aby ukázal, že na testy úplně nekašle a přeci jen je tu někdo, kdo software vyzkouší dříve, než ho vypustí na veřejnost. Říká, že ve špičce může dojít i k dokončení aktualizace na 1000 zařízeních za sekundu. Pojďme však k systému testování, který je používán. Microsoft využívá zejména tzv. Patch Tuesday aneb "B" release, čímž označuje aktualizaci, která nabíhá každé druhé úterý v měsíci v 10 hodin ráno Pacifického času. Ten je obvykle jediným, který přináší funkční i bezpečnostní aktualizace.
 
Windows 10 logo
 
Dále jsou uvolňovány ještě "C" a "D" release ve třetím, resp. čtvrtém týdnu měsíce. V tomto případě jde o dobrovolné aktualizace pro komerční zákazníky a ty uživatele, kteří vyhledávají aktualizace ručně. Pro Microsoft se tak tito manuálně aktualizující stávají jakýmisi dalšími pokusnými zvířaty, kteří s předstihem otestují novinky, které se chystají pro následující "B" release. V těchto případech jde pouze o funkční aktualizace a nikoli bezpečnostní. Připomeňme, že zde jde o běžně vydané aktualizace široké veřejnosti, které se jen nenabízí automaticky, ale pouze manuálně (nejde tedy o Insider Program).
 
Mimo toto schéma jsou však vydávány občasné kritické bezpečnostní aktualizace, které si nemohou dovolit čekat skoro měsíc na další "B" release. Pokud jde o testování, je zde několik úrovní testů a rozhodně tak nejde o zkoušení aktualizací jen v Insider Programu a pak už "na lidech". Testovací struktura je stále poměrně rozsáhlá a navzdory rozpuštění interních testovacích týmů stále dochází i k interním testům, byť v ne tak velkém rozsahu.
  • Pre-release Validation Program (PVP) - Testování aktualizací, které mají být uvolněny v takovém stavu, ve kterém se toto uvolnění plánuje.
  • Depth Test Pass (DTP) - Automatické i manuální testování záplaty a všeho, co se zdá, že by mohla ovlivnit. Tedy nejen test toho, zda vyřešila problém, ale také to, zda nezpůsobila jiný. Jak dobře víme, zrovna tato část Microsoftu moc nejde.
  • Monthly Test Pass (MTP) - Další regresní testy využívající interní i externí týmy na desítkách tisíců PC s různými konfiguracemi pro zajištění kompatibility.
  • Windows Insider Program (WIP) - Dobrovolní testeři zkouší funkční aktualizace a opravy před tím, než se dostanou do "B" release. Bezpečnostní aktualizace se zde netestují, aby se nedávala hackerům větší šance na analýzu a využití ještě nezaplátovaných chyb u široké veřejnosti.
  • Security Update Validation Program (SUVP) - Program na pozvání platný pro velké zákazníky. V tomto případě jsou testovány i bezpečnostní aktualizace před jejich zakomponováním do "B" release, proto jsou také zákazníci vybírání samotným Microsoftem.
  • Další testování pomocí týmů Microsoftu u jiných služeb, jako je Azure, Office nebo SQL Server.
Toto ale zdaleka není všechno a opět, ačkoli to tak nevypadá, Microsoft dle svých slov monitoruje i odezvu. Vedle Live Site Validation Testing (LSVT) monitoruje vlastní diskuzní fóra podpory a snaží se analyzovat nalezené problémy. Pro odezvu se ale mají využívat také sociální média a jiná diskuzní fóra, která jsou monitorována pomocí systémů strojového učení.
 
Nedávné problémy ale ukázaly, že i když byly problémy nahlášeny (např. s mazáním souborů), Microsoft je ignoroval a před vydáním neopravil. Testování zrovna odbytě nevypadá, nicméně výsledky zejména za poslední dva měsíce tomu moc neodpovídají a doufejme, že Microsoft v budoucnu v této oblasti hodně zapracuje. Očividně ani toto vše nestačí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD tvrdí, že Radeonů VII má připraveno dost AMD tvrdí, že Radeonů VII má připraveno dost
Včera se objevily nepotvrzené informace, že AMD bude mít v první vlně připraveno ani ne pět tisíc kusů karet Radeon VII a že na nich nebude vydělávat, ale dokonce prodělávat. Samotná firma se nyní vůči tomu ohradila. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč? Sapphire připravuje Radeon RX 570 se 16 GB paměti, proč?
Karta formátu Radeon RX 570 se 16 GB paměti na palubě je hezky česky řečeno slušný overkill. Nejde o oficiální SKU nabídnuté společností AMD, ale jen počin samotného Sapphire. Jaký má smysl? Bude se těžit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane Intel přestane nabízet Core+, sady CPU a Optane
Intel se rozhodl, že přestane nabízet sady procesorů Core s paměťovými zařízeními Optane, které byly známy jako Core+. Uplyne však ještě řada měsíců, než Core+ z nabídky zmizí. Důvod je ale nepřekvapivý, malý zájem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu Sluneční systém: pořádek, který vznikl z chaosu
Sluneční soustavu bereme jako neměnné uspořádání planet, planetek či pásů asteroidů, do nějž občas z vnějších částí zavítají komety. Tento pořádek ale musel vzniknout, a to z chaosu, který byl větší, než si řada lidí myslí. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce Ceny pamětí RAM v tomto čtvrtletí výrazně klesnou, říká TrendForce
Už v minulém roce se mluvilo o tom, že výrobci pamětí RAM omezují investice ve snaze nenavyšovat budoucí výrobu ve snaze udržet ceny na vyšších úrovních. To se ale nemůže projevit hned jako náhlý pokles poptávky a s ním půjdou dolů i ceny.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář