www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Microsoft zveřejnil strategii testů aktualizací Windows 10

Microsoft zveřejnil strategii testů aktualizací Windows 10
, , aktualita
I když se to mnohdy nezdá, Microsoft testuje aktualizace svých Windows 10 dříve, než je vypustí do světa. Nyní na svém blogu zveřejnil složitou strukturu testovacích procesů a my se jen můžeme divit, proč to nefunguje.
reklama
Aktualizace systému Windows 10 přináší mnohdy více problémů, než samy o sobě vyřeší, a poslední October 2018 Update byl pro Microsoft doslova prokletým. Asi i proto na svém blogu nyní zveřejnil strategii testování aktualizací, aby ukázal, že na testy úplně nekašle a přeci jen je tu někdo, kdo software vyzkouší dříve, než ho vypustí na veřejnost. Říká, že ve špičce může dojít i k dokončení aktualizace na 1000 zařízeních za sekundu. Pojďme však k systému testování, který je používán. Microsoft využívá zejména tzv. Patch Tuesday aneb "B" release, čímž označuje aktualizaci, která nabíhá každé druhé úterý v měsíci v 10 hodin ráno Pacifického času. Ten je obvykle jediným, který přináší funkční i bezpečnostní aktualizace.
 
Windows 10 logo
 
Dále jsou uvolňovány ještě "C" a "D" release ve třetím, resp. čtvrtém týdnu měsíce. V tomto případě jde o dobrovolné aktualizace pro komerční zákazníky a ty uživatele, kteří vyhledávají aktualizace ručně. Pro Microsoft se tak tito manuálně aktualizující stávají jakýmisi dalšími pokusnými zvířaty, kteří s předstihem otestují novinky, které se chystají pro následující "B" release. V těchto případech jde pouze o funkční aktualizace a nikoli bezpečnostní. Připomeňme, že zde jde o běžně vydané aktualizace široké veřejnosti, které se jen nenabízí automaticky, ale pouze manuálně (nejde tedy o Insider Program).
 
Mimo toto schéma jsou však vydávány občasné kritické bezpečnostní aktualizace, které si nemohou dovolit čekat skoro měsíc na další "B" release. Pokud jde o testování, je zde několik úrovní testů a rozhodně tak nejde o zkoušení aktualizací jen v Insider Programu a pak už "na lidech". Testovací struktura je stále poměrně rozsáhlá a navzdory rozpuštění interních testovacích týmů stále dochází i k interním testům, byť v ne tak velkém rozsahu.
  • Pre-release Validation Program (PVP) - Testování aktualizací, které mají být uvolněny v takovém stavu, ve kterém se toto uvolnění plánuje.
  • Depth Test Pass (DTP) - Automatické i manuální testování záplaty a všeho, co se zdá, že by mohla ovlivnit. Tedy nejen test toho, zda vyřešila problém, ale také to, zda nezpůsobila jiný. Jak dobře víme, zrovna tato část Microsoftu moc nejde.
  • Monthly Test Pass (MTP) - Další regresní testy využívající interní i externí týmy na desítkách tisíců PC s různými konfiguracemi pro zajištění kompatibility.
  • Windows Insider Program (WIP) - Dobrovolní testeři zkouší funkční aktualizace a opravy před tím, než se dostanou do "B" release. Bezpečnostní aktualizace se zde netestují, aby se nedávala hackerům větší šance na analýzu a využití ještě nezaplátovaných chyb u široké veřejnosti.
  • Security Update Validation Program (SUVP) - Program na pozvání platný pro velké zákazníky. V tomto případě jsou testovány i bezpečnostní aktualizace před jejich zakomponováním do "B" release, proto jsou také zákazníci vybírání samotným Microsoftem.
  • Další testování pomocí týmů Microsoftu u jiných služeb, jako je Azure, Office nebo SQL Server.
Toto ale zdaleka není všechno a opět, ačkoli to tak nevypadá, Microsoft dle svých slov monitoruje i odezvu. Vedle Live Site Validation Testing (LSVT) monitoruje vlastní diskuzní fóra podpory a snaží se analyzovat nalezené problémy. Pro odezvu se ale mají využívat také sociální média a jiná diskuzní fóra, která jsou monitorována pomocí systémů strojového učení.
 
Nedávné problémy ale ukázaly, že i když byly problémy nahlášeny (např. s mazáním souborů), Microsoft je ignoroval a před vydáním neopravil. Testování zrovna odbytě nevypadá, nicméně výsledky zejména za poslední dva měsíce tomu moc neodpovídají a doufejme, že Microsoft v budoucnu v této oblasti hodně zapracuje. Očividně ani toto vše nestačí.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre GPU Intelu dostala nové Graphics Command Centre
Intel se také účastní GDC a je připraven se s námi podělit o své inovace v oblasti PC grafiky. Dozvíme se tak o Graphics Command Centre, které bude sloužit nastavení grafiky ve hrách či o komunitě The Odyssey nebo programu GameDev Boost.
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů Deepcool představil svou technologii proti úniku kapaliny z vodních chladičů
Společnosti Deepcool se povedlo patentovat svou technologii, která má zabránit úniku chladicího média z uzavřených okruhů vodních chladičů, a tak už se odhodlala ji i blíže představit. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly NVIDIA: Turing RTX se v prvních osmi týdnech prodávaly mnohem lépe než Pascaly
Společnost NVIDIA rozhodně nezažila z hlediska financí úžasný půlrok, ale nyní přišla s informacemi o tom, jak se prodávaly karty Turing série RTX v prvních osmi týdnech oproti Pascalům. Bylo to téměř o polovinu lepší. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech Wikipedia protestuje proti EU a jejím Článkům 11 a 13, nefunguje ve 4 státech
Už jen 5 dní zbývá do toho, kdy se možná evropský internet obrátí naruby. EU si totiž chystá vysoce kontroverzní Články 11 a 13, které mohou do značné míry ovlivnit to, co budeme moci na webu dělat i existenci nejednoho webu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17 Beresheet přistane příští měsíc poblíž Apolla 15 a 17
Izraelský Beresheet dokázal překonat své potíže s počítačem, které zhatily první velký zážeh a nyní je na cestě k Měsíci, na jehož povrch přistane v dubnu. Shodou okolností to přitom bude poblíž míst přistání misí Apollo 15 a 17. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře