www.svethardware.cz
>
>
>
>

Mobilní Ryzen 4000 začnou nastupovat od začátku příštího roku

Mobilní Ryzen 4000 začnou nastupovat od začátku příštího roku
, , aktualita
Lisa Su potvrdila, že příští generace procesorů, a sice Ryzen 4000, se začne objevovat už brzy v příštím roce. Nicméně se tu nebudeme bavit o desktopových procesorech, jako spíše o těch mobilních. 
K oblíbeným
reklama
Jak dobře víme, APU včetně mobilních procesorů firmy AMD jsou z hlediska výrobní technologie o jeden krok za desktopovými, HEDT a serverovými procesory. To znamená, že mobilní série Ryzen 3000 je tvořena 14nm/12nm procesem a jádry Zen+, a tak lze očekávat, že nová mobilní generace Ryzen 4000 založená na Zen 2 a 7nm procesu bude představovat velice výrazné zlepšení. 
 
 
Pro AMD tak jistě půjde o velice zásadní krok i z hlediska zisku, však mobilní počítače v prodejích už dávno válcují ty stolní a AMD může oslovit mnohem více zákazníků. Později ve stejném roce se ale dočkáme také desktopových Ryzen 4000. Co ale prozradila CEO Lisa Su?
 
Ta sama potvrdila, že další generace mobilních produktů nastoupí brzy v roce 2020 a bude čítat 7nm čipy v silném portfoliu. Následovat pak bude Zen 3 (čili desktopové Ryzen 4000) a mnohé další produkty, které si AMD chystá pro příští rok. 
 
Dá se přitom říci, že na mobilní Ryzen 4000 už začátkem příštího roku uzraje čas, neboť první mobilní Ryzen 3000 byly představeny právě na začátku tohoto roku. Je ovšem jasné, že tím přijde na trh další skupina čipů, které budou vyráběny na 7nm linkách firmy TSMC, a tak můžeme jen doufat, že AMD bude mít k dispozici adekvátní podíl na výstupních kapacitách těchto linek.
 
Však v nejbližší době vstoupí na trh Ryzen 9 3950X plus nové Threadrippery, kvůli nimž bude zapotřebí ještě více 7nm čipletů, a to těch nejkvalitnějších. Chystají se také karty s Navi 14 (Radeon RX 5500) a proslýchá se také, že návrat karet GeForce RTX 2070 bude umožněn nedostatkem Radeonů RX 5700 XT a jejich rostoucí cenou. Ostatně i z jiných zpráv víme, že 7nm linky v TSMC rozhodně nezahálí. 
 
Už nyní je ale zřejmé, že i v příštím roce tu bude dost zásadních novinek a přijde i jeden historický milník, a sice první procesory vyráběné s využitím extrémní ultrafialové litografie (EUVL), na kterou se čeká v podstatě už od začátku tohoto století. Velký rok to bude i díky nástupu nové generace konzolí, pro něž AMD vytvořilo speciální APU.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy Studie MIT: použité akumulátory z EV vhodným úložištěm pro solární farmy
Elektromobilita přinese obrovské množství vysloužilých akumulátorů, které jsou obrovskou hrozbou pro životní prostředí. Dle studie MIT jsou ale současně vhodným úložištěm pro obnovitelnou energii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
NVIDIA GameGAN: umělá inteligence vytvořila hru Pac-Man, engine nepotřebovala NVIDIA GameGAN: umělá inteligence vytvořila hru Pac-Man, engine nepotřebovala
Experimenty společnosti NVIDIA s různými typy umělých inteligencí jsou dobře známé a nyní tu máme další počin v podobě hry Pac-Man. Tu vytvořily dvě soupeřící GameGAN AI, které ani nepotřebovaly jako základ herní engine. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Atmosféra Pluta náhle mizí, jaká je příčina? Atmosféra Pluta náhle mizí, jaká je příčina?
Atmosféra Pluta byla spatřena již v roce 1988 a od té doby mohli astronomové pozorovat, že je plynný obal této tehdy ještě planety stále hustší. Ovšem nedávno přišel obrat a Pluto od roku 2016 ztratilo celou pětinu své atmosféry.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude? Grafika Xe v procesorech Tiger Lake: jaká bude?
Leaker @momomo_us zveřejnil nové údaje o procesorech Intel Tiger Lake, které se týkají především jejich grafiky Xe. Ta má představovat velký pokrok i v porovnání s 11. generací, s níž se přitom dosud málokdo setkal. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Biostar odhalil sestavu desktopových AMD Renoir Biostar odhalil sestavu desktopových AMD Renoir
Desktopová APU generace Renoir by už neměla na sebe nechávat dlouho čekat, jak můžeme usuzovat dle toho, jaké veškeré informace se o nich v poslední době objevují. Nyní k tomu přispěla i společnost Biostar.
Dnes, aktualita, Jan Vítek