reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Mozilla Firefox dostává podporu AI upscalingu Nvidia RTX Video Super Resolution

16.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Mozilla Firefox dostává podporu AI upscalingu Nvidia RTX Video Super Resolution
Mozilla Firefox je dalším internetovým prohlížečem, který dostává podporu pro technologii Nvidia RTX Video. Jde o funkci, která pomocí systémů umělé inteligence zvyšuje rozlišení streamovaného videa a nejen to.
Na počátku minulého roku se objevila technologie Nvidia RTX Video Super Resolution (VSR), kdy je možné pomocí výkonných grafických karet Nvidia GeForce RTX a systémů AI dopočítávat chybějící detaily ve videu, zlepšovat ostrost a odstraňovat kompresní artefakty. Nvidia tvrdí, že 90 % streamů na internetu je v rozlišení Full HD nebo nižším, takže trochu detailů navíc by mělo zafungovat jako remaster takového videa. Zatímco dosud toto bylo dostupné pro prohlížeče na bázi jádra Chromium, nyní tuto podporu dostává také Mozilla Firefox.
 
 
RTX Video se zde skládá ze dvou částí. Tou první je RTX Video Super Resolution, které se stará o ono superrozlišení, tedy zvyšování rozlišení pomocí AI. Na základě systémů hlubokého učení se snaží předpovědět, jak by přehrávané video vypadalo ve vyšším rozlišení. Spolu s tím aplikuje i již zmíněné doostřování a potlačování artefaktů, každopádně musíme počítat s tím, že někdy může obraz vypadat poněkud přeostřeně, což je vidět i na oficiálním videu k funkci, kdy místy není moc jasné, která verze vlastně má být ta lepší (zdrojové video je rozhodně přirozenější a upravené možná až moc "vylepšené"). Druhou částí je RTX Video HDR. Většina videa na internetu je ve formátu SDR a zde se AI snaží vytvořit z takového obsahu HDR video s lepšími barvami a jasem.
 
Novinka je podporována od Firefoxu 126. Aby to fungovalo, je potřeba mít grafickou kartu Nvidia s podporou technologií RTX a ovladači GeForce RTX Game Ready Driver, NVIDIA Studio nebo NVIDIA RTX Enterprise Driver. Pro Video HDR je potřeba aktivovat HDR ve Windows, v Nvidia Control Panel pak u Video Image Settings a RTX Video Enhancement aktivovat Super Resolution a High Dynamic Range. V neposlední řadě je potřeba monitor s podporou alespoň HDR10.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama