Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Muskovo xAI má dalších 6 mld. USD od investorů, do konce roku chce dohnat ChatGPT

28.5.2024, Milan Šurkala, aktualita
Muskovo xAI má dalších 6 mld. USD od investorů, do konce roku chce dohnat ChatGPT
Elon Musk má mnoho projektů a jedním z nich je společnost xAI, která chce vytvořit pravdivou umělou inteligenci. V dalším investičním kole vybrala 6 miliard USD a koncem roku by se chtěla vyrovnat konkurenci.
V červenci loňského roku představil Elon Musk svůj další projekt, společnost xAI. Jejím cílem je vytvořit takové modely umělé inteligence, které jsou pravdivé, kompetentní a maximálně užitečné pro lidstvo. Základním cílem je pak porozumět podstatě vesmíru. Proti konkurenci, jako je OpenAI (tu Elon Musk pomáhal před skoro dekádou založit), má ale co dohánět.
 
Firma dosud vybrala od svých investorů 24 mld. USD, což obsahuje i právě skončené druhé investiční kolo, které přineslo společnosti dalších 6 mld. USD. Mezi investory je Valor Equity Partners, Vy Capital, Andreessen Horowitz, Sequoia Capital, Fidelity Management & Research Company, princ Alwaleed Bin Talal a Kingdom Holding. Pro srovnání, OpenAI má nyní hodnotu 80 mld. USD, tedy více než trojnásobek.
 
První chatbot firmy, Grok, byl představen v listopadu 2023. O něco později, konkrétně v březnu 2023, byly zveřejněny i jeho zdrojové kódy. Elon Musk si je vědom toho, že Open AI má mnoholetý náskok, a že jeho Grok se produktům firmy, kterou pomáhal před lety zakládat (a do níž investoval 1 mld. USD), nemůže rovnat. Přesto neskrývá svůj vrozený optimismus ohledně termínů, kdy se jeho firmám povede něco dosáhnout, a myslí si, že by se mohl dostat na podobnou úroveň už koncem roku. Tak doufejme, že mu to půjde lépe než autonomní řízení, které mělo být před koncem roku už několikrát.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.