reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Elon Musk uvolnil zdrojové kódy AI Grok, dostupné jsou na GitHubu

20.3.2024, Milan Šurkala, aktualita
Elon Musk uvolnil zdrojové kódy AI Grok, dostupné jsou na GitHubu
Elon Musk slíbil uvolnění zdrojových kódů nového systému umělé inteligence Grok, za kterým stojí jeho společnost xAI. Tyto kódy jsou nyní dostupné na platformě GitHub. Grok má 314 miliard parametrů.
Před několika dny Elon Musk slíbil, že uvolní zdrojové kódy umělé inteligence Grok. Jde o AI systém, za kterým stojí jeho společnost xAI. Díky uvolnění si nyní může každý stáhnout zdrojové kódy a zkoušet vyvíjet vlastní chatboty, může se také podílet na vývoji tohoto systému. Ve výsledku by měl konkurovat podobným systémům od společností Google, Meta (jeho Llama 2 je také volně ke stažení jako open-source, jsou zde ale omezení pro další vývoj a společnosti s více než 700 miliony uživatelů musí platit) nebo OpenAI. Zde nezapomeňme podotknout, že Musk byl jedním ze zakladatelů společností Open AI, ale poměrně záhy se s ní nerozešel úplně v dobrém, neboť se mu nelíbilo komerční směřování společnosti. xAI by mělo být více tím, kam chtěl, aby směřovalo Open AI.
 
Grok-1, který si lze stáhnout, pracuje na modelu Mixture-of-Experts s 314 miliardami parametrů. Není nijak upravený pro specifický typ dat, nicméně xAI se nechalo slyšet, že se dá použít např. k programování, kreativnímu psaní nebo odpovídání různých otázek. Uvolněný je pod licencí Apache 2.0, je tak možné využívat ho i komerčně, nicméně není dodáván s trénovacími daty nebo real-time napojením na sociální síť X. Nový systém je uvolněn na platformě GitHub a jde o verzi kódů z října 2023 z doby před trénováním jejich vlastního chatbota Grok. Ten byl uvolněn v listopadu.
 


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama