www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Můžou být satelity Starlink od Elona Muska problémem pro astronomy?

Můžou být satelity Starlink od Elona Muska problémem pro astronomy?
, , aktualita
Elon Musk už dlouhou dobu plánuje vybudovat síť satelitů Starlink pro rychlé a levné připojení k internetu. Po nedávném vyslání šedesátky satelitů na orbitu se ale objevují obavy, jaký to bude mít vliv na astronomii a pozorování noční oblohy. 
K oblíbeným
reklama
Síť satelitů Starlink má zajistit širokopásmové připojení k internetu po celé zeměkouli. Minulý týden se SpaceX podařilo na Falconu 9 vynést šedesát takových družic a jejich "světelný vlak" mohl být pozorován na noční obloze. Elon Musk ale plánuje na oběžnou dráhu umístit 12 000 satelitů, což by mohlo utvořit určitý problém týkající se astronomů. 
 
Jonathan McDowell a také další z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics pozorovali, že Muskovy satelity září dost jasně na to, aby mohly způsobit "potíže" pro astronomii. Budoucí satelitní síť, která má čítat 12 000 jednotek, by podle něj mohla zkomplikovat pohled na noční oblohu. Bude to totiž znamenat několikanásobné zvětšení počtu družic na oběžné dráze. Pro astronomy s teleskopy umístěnými na Zemi by pak mohlo být těžší zkoumat oblohu. 
 
 
Elon Musk ale na svém twitterovém účtu lidi v diskuzi uklidňoval, že satelity Starlink nebudou nikým pozorovány, pokud se nebudou dívat nějak zvlášť pozorně, a budou mít přibližně nulový vliv na pokroky v astronomii. Podotkl, že už nyní je na orbitě asi 4900 satelitů a lidé jejich existenci v podstatě nezaznamenávají. Poté, co jeho družicím skončí jejich životnost, měly by sestoupit do atmosféry a tam zaniknout, shořet by měla většina jejich komponentů. 
 
Elon Musk také uvedl, že požádal tým, aby snížil míru odrazivosti povrchu satelitů. Také uvažoval o tom, že by přímo na těla družic přidal teleskopy, které by umožnily lepší pohled na vesmír. Pokud by při kritických astronomických experimentech byla potřeba upravit orientaci satelitů, aby se minimalizovalo odrážení slunečního světla, je to podle Elona Muska velmi snadné. Nezapomněl dodat, že se velmi starají o vědu.
 
Jaký tedy bude skutečný dopad tak velkého množství satelitů, ukáže čas. Elon Musk totiž není jediný, kdo se o podobný projekt pokouší, mají přibývat i družice například od Amazonu Jeffa Bezose
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven Kryptoměna IOTA opět hacknuta, systém transakcí byl zastaven
Kryptoměny jsou zde pořád s námi a s tím i hackerské útoky. Další z nich dopadl na kryptoměnu IOTA, jejíž systémy byly hacknuty už podruhé a nyní to vedlo k zastavení systému. IOTA tak teď nefunguje a nelze potvrzovat transakce.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077 NVIDIA připravila zvláštní edici karet pro Cyberpunk 2077
Aktualizováno: Během víkendu proběhla zajímavá výměna Tweetů mezi oficiálním účtem hry Cyberpunk 2077 a NVIDIA GeForce. Můžeme z toho vyčíst, že se snad chystá speciální verze herních karet právě pro tuto hru. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.) Týdenní šance o mobilní NAS QNAP QGenie (17.2. - 23.2.)
Chcete získat hodnotnou cenu za zodpovězení 3 otázek? Taková je naše Týdenní šance, tentokrát se společností QNAP. Odpovězte do 23.2. na soutěžní otázky a zařaďte se do slosování o mobilní NAS QNAP QGenie QG-103N.
Včera, soutěž, Karel Polívka
Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům Tesla pozastavila výstavbu neměcké Gigafactory kvůli ekoaktivistům
Ekologičtí aktivisté jakoby se nemohli shodnout na tom, co je vlastně ekologické. Na jednu stranu by moc chtěli elektrická auta, ale nechtějí, aby se pro ně stavěly továrny. Tesla tak musí pozastavit výrobu německé Gigafactory.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře
Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry Mobilní GeForce MX330 a MX350 přichází s více CUDA jádry
Jak se šuškalo, tak se i stalo a společnost Nvidia skutečně přišla s novými mobilními čipy GeForce MX330 a MX350. Ty jsou postaveny na architektuře Pascal a znatelně zvyšují počty svých CUDA jader.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář