www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Můžou být satelity Starlink od Elona Muska problémem pro astronomy?

Můžou být satelity Starlink od Elona Muska problémem pro astronomy?
, , aktualita
Elon Musk už dlouhou dobu plánuje vybudovat síť satelitů Starlink pro rychlé a levné připojení k internetu. Po nedávném vyslání šedesátky satelitů na orbitu se ale objevují obavy, jaký to bude mít vliv na astronomii a pozorování noční oblohy. 
K oblíbeným
reklama
Síť satelitů Starlink má zajistit širokopásmové připojení k internetu po celé zeměkouli. Minulý týden se SpaceX podařilo na Falconu 9 vynést šedesát takových družic a jejich "světelný vlak" mohl být pozorován na noční obloze. Elon Musk ale plánuje na oběžnou dráhu umístit 12 000 satelitů, což by mohlo utvořit určitý problém týkající se astronomů. 
 
Jonathan McDowell a také další z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics pozorovali, že Muskovy satelity září dost jasně na to, aby mohly způsobit "potíže" pro astronomii. Budoucí satelitní síť, která má čítat 12 000 jednotek, by podle něj mohla zkomplikovat pohled na noční oblohu. Bude to totiž znamenat několikanásobné zvětšení počtu družic na oběžné dráze. Pro astronomy s teleskopy umístěnými na Zemi by pak mohlo být těžší zkoumat oblohu. 
 
 
Elon Musk ale na svém twitterovém účtu lidi v diskuzi uklidňoval, že satelity Starlink nebudou nikým pozorovány, pokud se nebudou dívat nějak zvlášť pozorně, a budou mít přibližně nulový vliv na pokroky v astronomii. Podotkl, že už nyní je na orbitě asi 4900 satelitů a lidé jejich existenci v podstatě nezaznamenávají. Poté, co jeho družicím skončí jejich životnost, měly by sestoupit do atmosféry a tam zaniknout, shořet by měla většina jejich komponentů. 
 
Elon Musk také uvedl, že požádal tým, aby snížil míru odrazivosti povrchu satelitů. Také uvažoval o tom, že by přímo na těla družic přidal teleskopy, které by umožnily lepší pohled na vesmír. Pokud by při kritických astronomických experimentech byla potřeba upravit orientaci satelitů, aby se minimalizovalo odrážení slunečního světla, je to podle Elona Muska velmi snadné. Nezapomněl dodat, že se velmi starají o vědu.
 
Jaký tedy bude skutečný dopad tak velkého množství satelitů, ukáže čas. Elon Musk totiž není jediný, kdo se o podobný projekt pokouší, mají přibývat i družice například od Amazonu Jeffa Bezose
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X AMD potvrzuje 3. generaci Threadripperů a odkládá nástup CPU Ryzen 9 3950X
Společnost AMD na závěr dnešního dne potvrdila příchod třetí generace procesorů Threadripper, což je jistě dobrá zpráva. Nicméně špatná je ta, že se firmě nepodaří splnit slib, aby vypustila na trh slíbený Ryzen 9 3950X včas. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux Epic zdarma nabízí Batmanovskou kolekci šesti her a připravuje si Metro: 2033 Redux
Společnost Epic Games nekončí s pravidelným nabízením her zdarma a nyní si připravila rovnou celou Batman Arkham Collection a Lego Batman čítající celkem šest her. Brzy pak přijde do nabídky zdarma i Metro: 2033 Redux.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit Obrovský vulkán Loki na Io by mohl každou chvíli spustit
Jupiterův měsíc Io patří mezi geologicky činná tělesa Sluneční soustavy a brzy by to mohl velice názorně ukázat. Erupce jeho vulkánu zvaného Loki byla už dříve několikrát úspěšně předpovězena a nyní se očekává další. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem QNAP uvádí na trh NAS systém QTS 4.4.1 s novým linuxovým jádrem
Společnost QNAP si připravila novou verzi operačního systému pro své modely NAS, a sice QTS 4.4.1. Ta představuje nové funkce pro cloudová a hybridní cloudová úložiště či řešení Fibre Channel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her Valve by dle francouzského soudu nemělo uživatelům bránit v prodeji zakoupených her
Společnost Valve byla už dříve donucena k tomu, aby umožnila hráčům vracet hry, které mají šanci si krátce vyzkoušet. Nyní se na ni ale z Francie valí další a potenciálně mnohem větší ohrožení tržeb, které se týká přeprodeje her. 
Včera, aktualita, Jan Vítek