www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Můžou být satelity Starlink od Elona Muska problémem pro astronomy?

Můžou být satelity Starlink od Elona Muska problémem pro astronomy?
, , aktualita
Elon Musk už dlouhou dobu plánuje vybudovat síť satelitů Starlink pro rychlé a levné připojení k internetu. Po nedávném vyslání šedesátky satelitů na orbitu se ale objevují obavy, jaký to bude mít vliv na astronomii a pozorování noční oblohy. 
K oblíbeným
reklama
Síť satelitů Starlink má zajistit širokopásmové připojení k internetu po celé zeměkouli. Minulý týden se SpaceX podařilo na Falconu 9 vynést šedesát takových družic a jejich "světelný vlak" mohl být pozorován na noční obloze. Elon Musk ale plánuje na oběžnou dráhu umístit 12 000 satelitů, což by mohlo utvořit určitý problém týkající se astronomů. 
 
Jonathan McDowell a také další z Harvard-Smithsonian Center for Astrophysics pozorovali, že Muskovy satelity září dost jasně na to, aby mohly způsobit "potíže" pro astronomii. Budoucí satelitní síť, která má čítat 12 000 jednotek, by podle něj mohla zkomplikovat pohled na noční oblohu. Bude to totiž znamenat několikanásobné zvětšení počtu družic na oběžné dráze. Pro astronomy s teleskopy umístěnými na Zemi by pak mohlo být těžší zkoumat oblohu. 
 
 
Elon Musk ale na svém twitterovém účtu lidi v diskuzi uklidňoval, že satelity Starlink nebudou nikým pozorovány, pokud se nebudou dívat nějak zvlášť pozorně, a budou mít přibližně nulový vliv na pokroky v astronomii. Podotkl, že už nyní je na orbitě asi 4900 satelitů a lidé jejich existenci v podstatě nezaznamenávají. Poté, co jeho družicím skončí jejich životnost, měly by sestoupit do atmosféry a tam zaniknout, shořet by měla většina jejich komponentů. 
 
Elon Musk také uvedl, že požádal tým, aby snížil míru odrazivosti povrchu satelitů. Také uvažoval o tom, že by přímo na těla družic přidal teleskopy, které by umožnily lepší pohled na vesmír. Pokud by při kritických astronomických experimentech byla potřeba upravit orientaci satelitů, aby se minimalizovalo odrážení slunečního světla, je to podle Elona Muska velmi snadné. Nezapomněl dodat, že se velmi starají o vědu.
 
Jaký tedy bude skutečný dopad tak velkého množství satelitů, ukáže čas. Elon Musk totiž není jediný, kdo se o podobný projekt pokouší, mají přibývat i družice například od Amazonu Jeffa Bezose
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Astronomové našli v našem systému 139 nových planetek, k čemu poslouží? Astronomové našli v našem systému 139 nových planetek, k čemu poslouží?
Ve vnějších částech Sluneční soustavy obíhá pěkná řádka větších objektů, přičemž tím máme na mysli oblast za oběžnou dráhou Neptunu - poslední planety soustavy. Dalších 139 planetek bylo přitom nově objeveno díky Dark Energy Survey. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Intel prozrazuje, jaké instrukce budou podporovat chystané procesory Intel prozrazuje, jaké instrukce budou podporovat chystané procesory
Intel se rozhodl aktualizovat svůj ISA Extensions manuál, který je určen především programátorům k tomu, aby věděli, na co se mohou připravovat. Dozví se tak o tom, které instrukce budou podporovány teprve chystanými procesorovými řadami. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
D-Wave zdarma nabízí výkon svých kvantových počítačů pro výzkum Covid-19 D-Wave zdarma nabízí výkon svých kvantových počítačů pro výzkum Covid-19
Kanadská společnost D-Wave Systems se rozhodla, že své kvantové počítače dá k dispozici pro výzkum nemoci Covid-19 a hledání léku. To představuje možnost využití jejich výkonu prostřednictvím služby Leap 2. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Gigabyte vypustil do světa GTX 1650 s paměťmi GDDR6 Gigabyte vypustil do světa GTX 1650 s paměťmi GDDR6
Už nyní můžeme navázat na dnešní zprávu, dle níž jsme mohli čekat nástup karet GeForce GTX 1650 s paměťmi GDDR6, přičemž nemluvíme o verzích Super. Jako první se přihlásila společnost Gigabyte, která nabízí dva modely. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
NASA provedla poslední test Mars Helicopter před letem NASA provedla poslední test Mars Helicopter před letem
Navzdory pandemii se dále pracuje na roveru Perseverance, který by měl startovat letos v létě. Nyní už má NASA za sebou poslední testy, jimiž měla projít malá Mars Helicopter, kterou si rover poveze s sebou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře