Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí

Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
, , aktualita
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
K oblíbeným
reklama
Provedení nového CIMONa dvojky je ostatně velice podobné první verzi založené na technologii IBM Watson. Ta na Mezinárodní vesmírné stanici pobývala loni a také šlo o zaobleného robota s velkým displejem, na němž by většinou náčrtek lidské tváře. CIMON-2 by už měl být v této době na palubě ISS jako výsledek spolupráce mezi společnostmi Airbus, IBM a Německým leteckým a kosmickým střediskem (DLR). Astronautům bude dělat společnost, ale vedle toho jim má i šetřit čas, čili být užitečný při práci a každodenních aktivitách. 
 
 
Může například předčítat instrukce pro provádění experimentů, nahrávat video a už zvládne také vést jednoduchou konverzaci a přijímat ústní příkazy. To znamená, že jej bude možné poslat do jiné části stanice něco vyfotit a vrátit se zase zpět. 
 
Původní CIMON byl na ISS odeslán loni v létě a vydržel tam 14 měsíců, čili náhrada dorazila vcelku brzy, a to v rámci zásobovací mise společnosti SpaceX vypravené 4. prosince. IBM udává, že nový CIMON-2 se umí daleko lépe orientovat v prostoru díky ultrazvukovým senzorům a s využitím Watson Tone Analyzer dokáže i lépe rozpoznávat lidské emoce, aby mohl příslušně reagovat. Čili tento robot by mohl už z tónu našeho hlasu poznat, že o jeho společnost nestojíme a odklidit se jinam otravovat někoho jiného. 
 
IBM má také vizi, že příští verze jejich robota by mohla odhalit tzv. groupthink, čili nezdravé skupinové smýšlení. Jde o tendenci lidí spolu při konverzaci a řešení problémů souhlasit jen proto, aby nebyla narušena pohodová atmosféra. V takovém případě by se ji právě sám CIMON snažil narušit, a to svou rolí ďáblova advokáta.
 
 
K tomu by ovšem byla zapotřebí skutečně výjimečně vyspělá umělá inteligence schopná dokonale porozumět debatě a připravit vhodnou reakci. Otázka je, kdo by si nechal svůj úsudek ovlivnit poletujícím robotem, neboť zde jde o lidskou hrdost a také o to, že robot snažící se mluvit do lidské konverzace bude daleko snadněji odhalitelný než vlastní tendence s někým souhlasit i za cenu sebecenzury. 
 
CIMON-2 by už měl na ISS vydržet alespoň tři roky a jeho další verze by se už mohly vydat k Měsíci nebo i dál. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna Kosmická loď Starliner od Boeingu má zpoždění, k ISS poletí 3. srpna
Na Mezinárodní vesmírnou stanici by měl zanedlouho zamířit Starliner - kosmická loď od společnosti Boeing, která by po získání certifikace měla sloužit jako dopravní prostředek pro astronauty.
31.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková12 komentářů
Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby Umělá inteligence od IBM dokáže predikovat vývoj Parkinsonovy choroby
Společnost IBM se pustila do vývoje umělé inteligence, která najde své využití v oblasti zdravotnictví. Tato umělá inteligence totiž slouží pro predikování vývoje Parkinsonovy choroby u pacientů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková3 komentáře
Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů Video: dvounohý robot Cassie uběhl venku 5 kilometrů
Dvounozí roboti jsou pro inženýry velkou výzvou, protože při jejich pohybu je třeba vyřešit otázku udržení rovnováhy. Tým vyvíjející robota Cassie nyní slaví úspěch, protože jejich bipední stroj zvládl uběhnout pět kilometrů.
30.7.2021, aktualita, Kateřina Hoferková5 komentářů
Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl? Počítačové čipy a hranice pokroku: kam spěje polovodičový průmysl?
Málokdo už řeší to, zda Mooreův zákon stále platí ve své obecně uznávané podobě a jde spíše o to, kam až zajde vývoj ve snaze zmenšovat tranzistory a jaké nové berličky se v něm uplatní. Jaký je tedy výhled? 
30.7.2021, článek, Jan Vítek3 komentáře
Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby Alienware neprodává svá PC v některých státech USA kvůli limitům spotřeby
Alienware je zvláště v USA oblíbená značka herních PC, která patří pod firmu Dell. Nově se na jejích stránkách ovšem objevilo upozornění o tom, že se mnohé desktopy nebudou prodávat v jistých státech kvůli regulacím spotřeby energie. 
29.7.2021, aktualita, Jan Vítek23 komentářů