Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí

Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
, , aktualita
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
K oblíbeným
reklama
Provedení nového CIMONa dvojky je ostatně velice podobné první verzi založené na technologii IBM Watson. Ta na Mezinárodní vesmírné stanici pobývala loni a také šlo o zaobleného robota s velkým displejem, na němž by většinou náčrtek lidské tváře. CIMON-2 by už měl být v této době na palubě ISS jako výsledek spolupráce mezi společnostmi Airbus, IBM a Německým leteckým a kosmickým střediskem (DLR). Astronautům bude dělat společnost, ale vedle toho jim má i šetřit čas, čili být užitečný při práci a každodenních aktivitách. 
 
 
Může například předčítat instrukce pro provádění experimentů, nahrávat video a už zvládne také vést jednoduchou konverzaci a přijímat ústní příkazy. To znamená, že jej bude možné poslat do jiné části stanice něco vyfotit a vrátit se zase zpět. 
 
Původní CIMON byl na ISS odeslán loni v létě a vydržel tam 14 měsíců, čili náhrada dorazila vcelku brzy, a to v rámci zásobovací mise společnosti SpaceX vypravené 4. prosince. IBM udává, že nový CIMON-2 se umí daleko lépe orientovat v prostoru díky ultrazvukovým senzorům a s využitím Watson Tone Analyzer dokáže i lépe rozpoznávat lidské emoce, aby mohl příslušně reagovat. Čili tento robot by mohl už z tónu našeho hlasu poznat, že o jeho společnost nestojíme a odklidit se jinam otravovat někoho jiného. 
 
IBM má také vizi, že příští verze jejich robota by mohla odhalit tzv. groupthink, čili nezdravé skupinové smýšlení. Jde o tendenci lidí spolu při konverzaci a řešení problémů souhlasit jen proto, aby nebyla narušena pohodová atmosféra. V takovém případě by se ji právě sám CIMON snažil narušit, a to svou rolí ďáblova advokáta.
 
 
K tomu by ovšem byla zapotřebí skutečně výjimečně vyspělá umělá inteligence schopná dokonale porozumět debatě a připravit vhodnou reakci. Otázka je, kdo by si nechal svůj úsudek ovlivnit poletujícím robotem, neboť zde jde o lidskou hrdost a také o to, že robot snažící se mluvit do lidské konverzace bude daleko snadněji odhalitelný než vlastní tendence s někým souhlasit i za cenu sebecenzury. 
 
CIMON-2 by už měl na ISS vydržet alespoň tři roky a jeho další verze by se už mohly vydat k Měsíci nebo i dál. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Ashes of the Singularity: ukázal se Radeon RX 6900 XT i Core i9-11900K RKL-S Ashes of the Singularity: ukázal se Radeon RX 6900 XT i Core i9-11900K RKL-S
Ashes of the Singularity už bereme spíše jako benchmark než jako hru, a to velice užitečný benchmark s databází, která odhaluje nově chystaný hardware. Dnes je to jednak grafická karta Radeon RX 6900 XT a pak i nový Rocket Lake-S.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Mlhovina Stingray bledne, v dohledné době možná zmizí Mlhovina Stingray bledne, v dohledné době možná zmizí
Hubbleův vesmírný dalekohled ve svých archivních datech odhaluje, že mlhovina Hen 3-1357 přezdívaná Stingray (rejnok) za dvacet let značně pohasla či vybledla. Za několik let možná zmizí, ale právě to dává unikátní možnost pro její studování.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Tom's Hardware o praktikách ADATA: navnadit na výkon SSD a potichu upravit Tom's Hardware o praktikách ADATA: navnadit na výkon SSD a potichu upravit
Server Tom's Hardware se zaměřil na praktiky společnosti ADATA, které se týkají konkrétně jejích modelů SSD XPG SX8200 Pro. Ty dříve dostaly od Tom's Hardware ocenění za svůj výkon, ovšem jak je to s verzemi, které se prodávají běžně na trhu?
Dnes, aktualita, Jan Vítek7 komentářů
NVIDIA: nedostáváme dost čipů Ampere a chybí i jiné komponenty NVIDIA: nedostáváme dost čipů Ampere a chybí i jiné komponenty
NVIDIA konečně oficiálně přiznala, že nedostatek karet GeForce na trhu nelze svádět jen na vysoký zájem, ale také jde o problémy s výrobou. Nedostává se jí totiž dost grafických čipů, ale chybí také jiné komponenty.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Na Floridě zlepšili vlastnosti perovskitů pomocí pigmentu chinakridonu Na Floridě zlepšili vlastnosti perovskitů pomocí pigmentu chinakridonu
Perovskitové solární panely výrazně zvyšují svou účinnost a snadnost své výroby, a tak je nyní problémem především jejich toxicita a obecně nízká životnost. Obojí by měl o něco zvýšit pigment chinakridon.
Včera, aktualita, Milan Šurkala4 komentáře