Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí

Na ISS dorazil nový robot s emoční inteligencí
, , aktualita
Mezinárodní vesmírná stanice (ISS) získala dalšího robotického obyvatele, jímž je CIMON-2. A jak jeho název napovídá, není to první robot svého druhu. Už loni na ISS pobýval jeho předchůdce CIMON od IBM. 
K oblíbeným
reklama
Provedení nového CIMONa dvojky je ostatně velice podobné první verzi založené na technologii IBM Watson. Ta na Mezinárodní vesmírné stanici pobývala loni a také šlo o zaobleného robota s velkým displejem, na němž by většinou náčrtek lidské tváře. CIMON-2 by už měl být v této době na palubě ISS jako výsledek spolupráce mezi společnostmi Airbus, IBM a Německým leteckým a kosmickým střediskem (DLR). Astronautům bude dělat společnost, ale vedle toho jim má i šetřit čas, čili být užitečný při práci a každodenních aktivitách. 
 
 
Může například předčítat instrukce pro provádění experimentů, nahrávat video a už zvládne také vést jednoduchou konverzaci a přijímat ústní příkazy. To znamená, že jej bude možné poslat do jiné části stanice něco vyfotit a vrátit se zase zpět. 
 
Původní CIMON byl na ISS odeslán loni v létě a vydržel tam 14 měsíců, čili náhrada dorazila vcelku brzy, a to v rámci zásobovací mise společnosti SpaceX vypravené 4. prosince. IBM udává, že nový CIMON-2 se umí daleko lépe orientovat v prostoru díky ultrazvukovým senzorům a s využitím Watson Tone Analyzer dokáže i lépe rozpoznávat lidské emoce, aby mohl příslušně reagovat. Čili tento robot by mohl už z tónu našeho hlasu poznat, že o jeho společnost nestojíme a odklidit se jinam otravovat někoho jiného. 
 
IBM má také vizi, že příští verze jejich robota by mohla odhalit tzv. groupthink, čili nezdravé skupinové smýšlení. Jde o tendenci lidí spolu při konverzaci a řešení problémů souhlasit jen proto, aby nebyla narušena pohodová atmosféra. V takovém případě by se ji právě sám CIMON snažil narušit, a to svou rolí ďáblova advokáta.
 
 
K tomu by ovšem byla zapotřebí skutečně výjimečně vyspělá umělá inteligence schopná dokonale porozumět debatě a připravit vhodnou reakci. Otázka je, kdo by si nechal svůj úsudek ovlivnit poletujícím robotem, neboť zde jde o lidskou hrdost a také o to, že robot snažící se mluvit do lidské konverzace bude daleko snadněji odhalitelný než vlastní tendence s někým souhlasit i za cenu sebecenzury. 
 
CIMON-2 by už měl na ISS vydržet alespoň tři roky a jeho další verze by se už mohly vydat k Měsíci nebo i dál. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje Internet Explorer má vážnou zero-day chybu, oprava neexistuje
Microsoft varuje, že internetový prohlížeč Internet Explorer trpí na vážnou zero-day chybu. Ta je tedy už v praxi zneužívána, ale prozatím na ni neexistuje oprava. Jde o podobný problém, který měla před pár dny i Mozilla.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT Sapphire po zlevnění RTX 2060 zrychluje svůj Radeon RX 5600 XT
AMD a jeho AIB partner Sapphire našlo vskutku rychlou odpověď na to, že NVIDIA výrazně zlevnila karty RTX 2060, které si ze své ceny umazaly 50 dolarů. Sapphire cenu nechává, ale přidává na výkonu karet RX 5600 XT.
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná SpaceX zvládla test přerušeného startu lodi Dragon, cesta k ISS je volná
Společnost SpaceX čekala jedna hlavní závěrečná zkouška před tím, než jí NASA umožní létat s lidmi na Mezinárodní vesmírnou stanici. My se nyní můžeme podívat, jak se tento test povedl při startu rakety Falcon 9.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD Alphabet vlastnící Google dosáhl hodnoty 1 bilionu USD
Společnost Alphabet, pod níž spadá i Google, je čtvrtou americkou společností, která dosáhla na hodnotu jednoho bilionu USD. Doplňuje tak předchozí trojici v podobě Applu, Amazonu a společnosti Microsoft.
Včera, aktualita, Milan Šurkala10 komentářů
PigeonBot: dron, který je inspirován holubem PigeonBot: dron, který je inspirován holubem
Výzkumný tým ze Stanfordovy univerzity se zabývá vývojem dronu, který by měl nabídnout lepší manévrovací schopnosti při letu. Při navrhování bezpilotního letounu jim inspirací byla holubí křídla. 
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář