www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?

Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?
, , aktualita
AMD nás před týdnem svým představením nových Radeonů založených na slabší verzi Navi zrovna moc nepotěšilo. V podstatě představilo jen jednu desktopovou kartu a jednu mobilní a my se nedozvěděli ani podrobnosti. 
K oblíbeným
reklama
Představení karet Radeon RX 5500 bylo od AMD vágní, zmatené a neúplné. V prezentaci nebylo vždy hned jasné, zda AMD myslí v daném grafu 4GB, nebo 8GB verzi Radeonu, takže se musely využít poznámky pod čarou, kde to někdy uvedeno bylo, jindy zase nebylo. Nedozvěděli jsme se ani to, jaké jsou veškeré rozdíly mezi oběma verzemi, ostatně to, že vůbec existují, vyplynulo víceméně také jen z oněch poznámek pod čarou. Vedle toho AMD představilo už jen Radeon RX 5500M, čili mobilní kartu a vůbec neuvedlo, kdy máme tyto novinky čekat a s jakou cenou, což lze přiřknout jeho vyčkávací taktice na reakci NVIDIE. 
 
 
AMD tak asi nechce odhalit všechny karty jako první, ostatně od představení Radeonu RX 5500 je ticho po pěšině a věci by se mohly rozhýbat někdy v příštím týdnu, kdy snad promluví NVIDIA. 
 
My tu ale nyní máme další informace o Radeonech Navi 14 a ostatně nám zatím ještě nezbývá než věřit, že RX 5500 využívá právě toto GPU, protože od AMD to potvrzeno nemáme. Nicméně Radeon RX 5500 byl již neoficiálně identifikován s Device ID 7340:C7 a RX 5500M by měl mít 7340:C1. To nám zanechává dalších 12 ID, která ještě nebyla identifikována a samozřejmě ne pod všemi by se mohly skrývat reálné a chystané produkty. 
 
 
GPU s označením 7341:00 a 7340:CF už se objevila v databázích různých benchmarků a ukázalo se, že 7341:00 by mohlo být vybaveno 8 GB GDDR6 a 7340:CF pouze 3 GB GDDR6. Osobně bych tedy od grafické karty vybavené 3GB paměti stále ještě očekával využití GDDR5, ale tyto staré paměti prostě někdy budou muset zmizet a proč by nemohly zmizet nyní? 
 
ID 7341:00 by tak mohlo skrývat prostě a jednoduše 8GB verzi Radeonu RX 5500, ale co ta další ID? Společnost Sapphire přitom v srpnu u ECC registrovala názvy RX 5550 XT, RX 5550 i RX 5500 XT, takže by mohlo jít o některou z těchto karet. Ale jako mnohokrát předtím upozorňují, že často se takto registrují různé názvy pro všechny případy a nelze z toho vyvozovat, které modely skutečně přijdou na trh. 
 
Jde tak o to, že další karty s Navi 14 by snad dorazit měly, ale zatím vůbec nemůžeme tušit, jaké to budou a zda budou vůbec určeny pro volný trh. Mohou to být opět nějaké OEM verze nebo rovnou speciály chystané pro jednotlivé výrobce, jmenovitě především Apple či Microsoft. Jiná ID zase mohou ukrývat prototypy, které se nikdy nedostanou na trh. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde? Apple využije plné Navi 14 s 24 CU, dočkáme se i jinde?
Z kuloárů se dozvídáme, že nové Apple MacBook Pro dorazí s výbavou grafických karet Radeon Pro, které ve skutečnosti využijí plnou verzi GPU Navi 14. Ta nečítá 22, ale 24 jednotek CU.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet NASA přispěje k evropské misi ARIEL studující atmosféru exoplanet
Americká NASA se rozhodla, že přispěje svým dílem k misi ARIEL, kterou připravuje primárně Evropská vesmírná agentura ESA. Mise má startovat v roce 2028 a týkat se bude studia vzdálených exoplanet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost Zítra v Londýně startuje X019: dosud největší xboxová událost
Microsoft zítra odstartuje X019, dosud největší událost spojenou s konzolemi Xbox, ostatně ta dostala podtitulek BIGGEST. INSIDE XBOX. EVER. Uvidíme herní novinky a možná i informace o chystané příští konzoli. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Facebook Pay, nový platební systém pro Facebook i Messenger Facebook Pay, nový platební systém pro Facebook i Messenger
Facebook chce opravdu proniknout na finanční trh. S kryptoměnou Libra je to zatím docela nahnuté, nicméně zavádí alespoň Facebook Pay, který umožní snadné posílání peněz v prostředí aplikací od Facebooku.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Intel řeší dalších 77 bezpečnostních problémů svých procesorů Intel řeší dalších 77 bezpečnostních problémů svých procesorů
Společnost Intel ohlásila, že už svým OEM zákazníkům dodala celkem 77 záplat v rámci programu Intel Platform Update. Jde o záplaty řešící další a tentokrát obrovskou várku bezpečnostních chyb. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek