www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?

Na obzoru jsou další GPU Navi 14, přijdou s nimi ještě nějaké karty?
, , aktualita
AMD nás před týdnem svým představením nových Radeonů založených na slabší verzi Navi zrovna moc nepotěšilo. V podstatě představilo jen jednu desktopovou kartu a jednu mobilní a my se nedozvěděli ani podrobnosti. 
K oblíbeným
reklama
Představení karet Radeon RX 5500 bylo od AMD vágní, zmatené a neúplné. V prezentaci nebylo vždy hned jasné, zda AMD myslí v daném grafu 4GB, nebo 8GB verzi Radeonu, takže se musely využít poznámky pod čarou, kde to někdy uvedeno bylo, jindy zase nebylo. Nedozvěděli jsme se ani to, jaké jsou veškeré rozdíly mezi oběma verzemi, ostatně to, že vůbec existují, vyplynulo víceméně také jen z oněch poznámek pod čarou. Vedle toho AMD představilo už jen Radeon RX 5500M, čili mobilní kartu a vůbec neuvedlo, kdy máme tyto novinky čekat a s jakou cenou, což lze přiřknout jeho vyčkávací taktice na reakci NVIDIE. 
 
 
AMD tak asi nechce odhalit všechny karty jako první, ostatně od představení Radeonu RX 5500 je ticho po pěšině a věci by se mohly rozhýbat někdy v příštím týdnu, kdy snad promluví NVIDIA. 
 
My tu ale nyní máme další informace o Radeonech Navi 14 a ostatně nám zatím ještě nezbývá než věřit, že RX 5500 využívá právě toto GPU, protože od AMD to potvrzeno nemáme. Nicméně Radeon RX 5500 byl již neoficiálně identifikován s Device ID 7340:C7 a RX 5500M by měl mít 7340:C1. To nám zanechává dalších 12 ID, která ještě nebyla identifikována a samozřejmě ne pod všemi by se mohly skrývat reálné a chystané produkty. 
 
 
GPU s označením 7341:00 a 7340:CF už se objevila v databázích různých benchmarků a ukázalo se, že 7341:00 by mohlo být vybaveno 8 GB GDDR6 a 7340:CF pouze 3 GB GDDR6. Osobně bych tedy od grafické karty vybavené 3GB paměti stále ještě očekával využití GDDR5, ale tyto staré paměti prostě někdy budou muset zmizet a proč by nemohly zmizet nyní? 
 
ID 7341:00 by tak mohlo skrývat prostě a jednoduše 8GB verzi Radeonu RX 5500, ale co ta další ID? Společnost Sapphire přitom v srpnu u ECC registrovala názvy RX 5550 XT, RX 5550 i RX 5500 XT, takže by mohlo jít o některou z těchto karet. Ale jako mnohokrát předtím upozorňují, že často se takto registrují různé názvy pro všechny případy a nelze z toho vyvozovat, které modely skutečně přijdou na trh. 
 
Jde tak o to, že další karty s Navi 14 by snad dorazit měly, ale zatím vůbec nemůžeme tušit, jaké to budou a zda budou vůbec určeny pro volný trh. Mohou to být opět nějaké OEM verze nebo rovnou speciály chystané pro jednotlivé výrobce, jmenovitě především Apple či Microsoft. Jiná ID zase mohou ukrývat prototypy, které se nikdy nedostanou na trh. 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP AMD uvedlo dva nové mobilní Zeny s 6W TDP
Pro velmi levné notebooky určené např. do školství jsou určené dva nové mobilní procesory společnosti AMD, 3015e a 3020e. Ty sice nepřesvědčí vysokým výkonem, potěší však nízkou spotřebou. Slibují 6W TDP.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace Apple aktualizuje iMac, dostává Intel Core 10. generace
Apple dnes představil aktualizované počítače iMac. Ty ještě nedostaly připravované procesory s architekturou ARM, ale CPU Intel Core 10. generace. Máme i vyšší grafický výkon nebo lepší Full HD webkameru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir Aya Neo: PC zkřížené s kapesní herní konzolí vsadí na AMD Ryzen Renoir
Na první pohled může připomínat Nintendo Switch, ale ve skutečnosti umožňuje spustit hry pro Windows. Řeč je o prototypu Aya Neo, který v sobě kombinuje handheld a mini PC. Jaké jsou parametry?
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence Fanoušek vytvořil video z Diabla II ve 4K/60p pomocí umělé inteligence
Na remasterovanou verzi legendární počítačové hry Diablo II si ještě musíme počkat, nicméně jeden z fanoušků už vytvořil video, jak by hra mohla vypadat ve 4K rozlišení. Pomohla mu s tím umělá inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře