www.svethardware.cz
>
>

Nabíjecí zinko-vzduchové baterie NantEnergy levnou realitou

Nabíjecí zinko-vzduchové baterie NantEnergy levnou realitou
, , aktualita
Nabíjecí zinko-vzduchové baterie existují už nejen na papíře, ale i ve skutečnosti a začaly se i používat např. v Asii nebo Africe. Slibují vysokou stabilitu i nízkou cenu, která je začíná dělat velmi atraktivními.
reklama
O nabíjecích zinko-vzduchových bateriích jsme už na stránkách Světa hardware mluvili např. před rokem. Zatímco zinko-vzduchové baterie známe především jako nenabíjecí typy např. do naslouchadel, vědci pracují i na jejich nabíjecích variantách a jak je vidět, společnosti je už nabízí i komerčně. Není to tak zdaleka hudbou vzdálené budoucnosti jako mnoho jiných typů baterií. Společnost NantEnergy totiž oznámila, že nabíjecí akumulátory zinko-vzduchového typu už používá v reálném nasazení. Tyto akumulátory už pracují na tisícovce míst v 9 různých zemích, jde zhruba o 110 vesnic a 200 tisíc obyvatel zejména v Asii a Africe.Výrobce hovoří o ušetřených 50 tisících tun CO2 a 4 milionů litrů fosilních paliv díky instalaci těchto baterií a solárních panelů.
 
Akumulátory NantEnergy
 
Mimo to jsou používány ve zhruba 1000 telekomunikačních stanicích po světě (např. v Asii a Jižní i Severní Americe). Např. v USA v Great Smoky Mountains se tak díky tomu podařilo přidat okolo 13 akrů půdy do národního parku, neboť se zde zrušilo elektrické vedení a telekomunikační věž si vyrábí a ukládá elektrickou energii sama.
 
Důležitá je ale vysoká stabilita baterií ve srovnání s Li-Ion technologií. Společnost NantEnergy nicméně nezveřejnila údaje o hustotě, takže se dá předpokládat, že zde bude zakopaný pes (a možná ne jeden, nemluvilo se ani o rychlosti nabíjení). V dalších vlastnostech jsou totiž zinko-vzduchové akumulátory dosti zajímavé. Např. vydrží přes 1000 nabití bez degradace a cena jedné kilowatthodiny klesla pod $100. To je hranice, kterou Bloomberg označuje jako např. zlomovou pro rozšiřování elektromobility, ale nejen toho. Zatímco dnes se u elektromobilů cena za kWh pohybuje okolo $200, poloviční částka by znamenala výrazně jiné možnosti (pokud by tyto baterie byly vhodné pro tento typ použití).
 
V případě klasických systémů ukládání energie ze solárních panelů, které na akumulátory nekladou tak vysoké nároky jako u elektromobilů (požadavky na malé rozměry a hmotnost, vysokou rychlost nabíjení), je výhodnost akumulátorů NantEnergy ještě vyšší. Tam se totiž obvykle pohybujeme okolo $300-$400, takže baterie NantEnergy jsou na třetinové až čtvrtinové částce.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Valve na Steamu ruší video sekci Valve na Steamu ruší video sekci
Společnost Valve nezačala rok 2019 dobře. Na konci minulého roku se najednou objevila konkurence v podobě Epic Games Store, která rychle vyrostla ve vážnou hrozbu a nyní tu máme zprávu o zrušené video sekci. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví Exploitů jako Spectre už se moderní procesory možná nikdy zcela nezbaví
Výzkumníci firmy Google se zaměřili na podstatu exploitů Spectre a Meltdown, aby zodpověděli otázku, nakolik představují problém nejen pro Intel, ale i jiné společnosti ne nutně vyrábějící procesory x86. Co k tomu mohou říci?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino Sphero RVR: jezdící robot pro Raspberry Pi a Arduino
Společnost Sphero rozjela na Kickstarteru kampaň, která se týká financování dálkově ovládaného autíčka, které bude kompatibilní s minipočítači Raspberry Pi, Arduino i BBC micro:bit. Zájem je obrovský a cílová částka padla během chvíle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4 CPU chladiče Noctua nyní běžně obsahují montážní sady pro AMD AM4
Noctua sice už dávno nabízí chladiče ve speciálních verzích SE-AM4, které jsou určeny i pro moderní procesory AMD Ryzen do patice AM4. Nyní se příslušné montážní sady dostanou do všech chladičů Noctua jako jejich hlavní výbava. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky Microsoft chystá nový odlehčený systém jako konkurenci pro Chromebooky
Na konci ledna se objevila zpráva o jistém systému Windows 10 Lite, který by byl založen na notně osekaných Windows 10. Není jisté, že se bude takto jmenovat, ale ukazuje se, že něco takového si Microsoft opravdu chystá a půjde o jiný OS než obvykle. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář