www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů

NASA chystá misi na Psyche, jeden z nejzajímavějších známých asteroidů
, , aktualita
Už dříve jsme se mohli dozvědět o misi Discovery, která se týká asteroidu 16 Psyche, což by mohlo být ve skutečnosti jádro protoplanety. Jde o asteroid typu M, který je tak i potenciálním zdrojem surovin v hodnotě kvadrilionů dolarů.
K oblíbeným
reklama
Ostatně NASA nám asteroid 16 Psyche ve svých materiálech vykresluje tak, že fanoušci Space Engineers z toho musí mít nutkání zapnout jetpack a letět k němu kutat železo, nikl a kdovíjaké další prvky. Jak už totiž bylo uvedeno, asteroid Psyche je typu M, což je určeno jeho složením. Asteroidy typu C jsou bohaté na uhlík a tvoří asi do tři čtvrtiny populace v naší soustavě. Pak tu máme asteroidy typu S bohaté na křemík a co se týče M (metal), ty jsou bohaté na kovy a je jich ve Sluneční soustavě asi desetina z celkového počtu. To je samozřejmě založeno na odhadech na základě pozorování, všechny je nikdo spočítané nemá. 
 
 
Psyche si můžeme představit jako neforemnou kouli o průměru až 280 kilometrů, která se nachází v Hlavním pásu planetek mezi Marsem a Jupiterem. Pokud jde o složení asteroidu, pak lze soudit především z toho, co lze vidět na povrchu a to je především železo a pak nikl. Psyche také není součástí žádné rodiny asteroidů, které jsou stanoveny na základě oběžných drah a jejich inklinace, složení, atd.
 
Ve skutečnosti by to měl být pozůstatek planetky o průměru cca 500 km, který byl v minulosti bombardován tak silně, že ztratil svůj vnější obal, ovšem ne až tak silně, aby se rozpadlo i kovové jádro. Máme tu tak pravděpodobně před sebou převážně železné jádro protoplanety se zbytky silikátů na povrchu (pyroxeny). Celková hmotnost byla stanovena na cca 2,23 × 1019 kg, a jde tak o nejtěžší známý asteroid typu M a celkově pak 11. nejtěžší. 
 
 
NASA jej chce navštívit jako jediný opravdový "železný svět" Sluneční soustavy a mluví o nejlepší šanci, jak se přímo podívat na jádro planety. Je tak zřejmé, že se můžeme hodně naučit o tom, jak v minulosti vznikaly protoplanety a také samotné planety. 
 
Naposledy jsme se podívali na misi Discovery v roce 2017, takže co se změnilo? Mluví se o lodi, která ponese rovněž název Psyche a aktuálně je návrh její mise pod drobnohledem posudkové komise. V květnu už padne rozhodnutí o tom, zda se začne se stavbou sondy. Pokud bude schválena, inženýři budou mít před sebou jeden velký problém, a sice jak vytvořit a vybavit zařízení, které doletí k objektu, o němž se toho ví velice málo a zároveň se o něm chceme dozvědět co nejvíc. Zástupce týmu Psyche tak uvedl, že se budou snažit připravit na všechny možné scénáře, takže si lze představit, že sonda bude plná všemožných senzorů, radarů či skenerů se širokým záběrem funkcí. Jakých, to se zatím ještě nedozvíme. 
 
 
Jde tak o běh na dlouhou trať ostatně před dvěma lety se mluvilo o nejbližším startu v roce 2023 a v takovém případě by sonda dorazila k cíli až v roce 2030. To samozřejmě může stále vyjít, pokud se sondu podaří včas postavit.  
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou Dron DJI Air 2S byl oficiálně představen. S výrazně lepší kamerou
DJI uvádí nástupce pro Mavic Air 2, který přichází nejen s kratším názvem, ale především kamerou s kvalitnějším senzorem. Díky tomu lze pořizovat 20MPx fotky nebo 5.4K videa. Přidány byly také nové antikolizní senzory.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik
NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere NVIDIA údajně může chystat nové protitěžební verze i starších GeForce Ampere
Možná že se můžeme těšit na další a ještě mnohem zajímavější kolo souboje NVIDIA vs. těžaři, v němž už půjde o mnohem více než o pouhou GeForce RTX 3060. Dle známého leakera se možná připravují i nové verze starších čipů. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše Výpadek proudu v továrně TSMC: až 40.000 waferů půjde do koše
V továrně firmy TSMC na Tchaj-waně přerušil výrobu výpadek proudu, což se dle odhadů týká až 40.000 waferů. Nejde sice o nejmodernější provoz, ovšem nyní každá taková událost může jen dále narušit běh firem, které čekají na své čipy. 
Včera, aktualita, Jan Vítek9 komentářů
Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby Ani Intel se nevyhne problémům, produkce CPU letos klesne a s ní i tržby
Problémy se značně nevyrovnanou nabídkou a poptávkou začínají zasahovat i průmyslové velikány. Společnost Apple se potýká s nedostatkem displejů, jejichž výrobci nemají dost kontrolerů a nyní se ozývá také Intel. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS Engine Unity ohlásil nativní podporu NVIDIA DLSS
Technologie DLSS představuje velice vítanou možnost, jak zvýšit snímkovací frekvenci i s prakticky neznatelným snížením kvality obrazu. Je tak pouze dobře, že se její podpora rozšiřuje a nyní i v rámci enginu Unity.
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře