www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA InSight poslal domů další zvuky z Marsu

NASA InSight poslal domů další zvuky z Marsu
, , aktualita
InSight přistál na Marsu už loni a nyní je jeho mise v plném proudu. Samozavrtávací sonda HP3 je stále zaseknutá, ale na řešení se pracuje a nyní tu máme něco jiného. Můžeme si poslechnout nové zvuky z Marsu. 
K oblíbeným
reklama
Abychom se také krátce podívali na to, co se děje s "krtkem" HP3, pak v jeho případě se podařilo sejmout pouzdro, aby se obsluha mohla dobře podívat, jak to vypadá. Dle očekávání se sonda zastavila v hloubce, z níž její tělo vykukuje jen asi 5 cm nad povrch. Jasně se také ukazuje, že je nakloněná a v regolitu si kolem sebe vytvořila pěkně široký důlek, kvůli čemuž se však značně sníží tření nutné pro to, aby sbíječkové rázy měly dostatečný účinek. Ukázalo se také, že se sonda pootočila kolem svislé osy, na což ukazuje její plochý kabel. 
 
 
Nedávno se Mars z našeho pohledu ocitl přímo za Sluncem, takže komunikace s ním byla znemožněna a od té doby nemáme nové zprávy. V plánu ale je využít robotickou ruku, která krtka přitlačí seshora, aby se měl o co opřít a dostal šanci překonat překážku. Je to logický postup, však ani sbíječku nenecháváme jen tak tancovat v díře. Nicméně stále není jasné, o co se sonda zasekla, takže úspěch není zdaleka jistý. 
Nyní nám ale jde o přístroj Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), který je sice primárně určen pro detekci zemětřesení či marsotřesení, jak chcete, ale dokáže zachytit i zvuky ze svého okolí, nebo spíše vibrace převoditelné na zvuky. Dříve jsme si mohli poslechnout zvuk vzniklý vibrací solárních panelů, o něž se opíral vítr. Nyní to je opět zvuk větru a navíc i pohybu robotické ruky a také pohybu mechanických částí v samotném SEIS. 
 
 
NASA JPL doporučuje, abychom si nahrávku poslechli se sluchátky, díky čemuž se prý budeme "cítit jako na Marsu". 
 
 
Robotická ruka se na nahrávce pohybuje zrovna za účelem pořizování fotografií, přičemž mechanika v seismografu zase reaguje na změny v teplotách. Ani na místě bychom ovšem nic takového neslyšeli, a to jednak kvůli velice nízkému atmosférickému tlaku a v JPL také museli 10x zvýšit frekvenci, aby zvuky dostaly do člověkem slyšitelného spektra. 
 
Ostatně není divu, když je SEIS uzpůsoben tak, aby naslouchal vibracím přicházejícím z hloubi Marsu, které mají také příliš nízkou frekvenci na to, aby byly slyšitelné. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro Skříň Dune Pro z Kickstarteru přináší eleganci ve stylu Mac Pro
Na Kickstarteru se objevil zajímavý projekt počítačové skříně, která může ze všeho nejvíce připomenout počítače Apple Mac Pro. Nejde pochopitelně jen o náhodu, ale o produkt, který přímo má vypadat jako zbrusu nové Mac Pro.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí Oběti podvodu s kryptoměnou OneCoin vyhrožují smrtí
Jen McAdam je jednou z mnoha obětí podvodu s kryptoměnou OneCoin. Na rozdíl od mnoha jiných o tom ale veřejně mluví v podcastu na BBC, což ji začalo přinášet vyhrožování znásilněním a smrtí.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného Blizzard zmínil trest pro Blitzchunga, Čína s celou kauzou prý nemá nic společného
Blizzard si v posledních dnech užívá zloby hráčů ze západu, kteří obecně podporují protesty v Hongkongu a postavili se za streamera a hráče zvaného Blitzchung. Ten vyjádřil protestujícím podporu a byl za to potrestán.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU Intel odmítá fámy a stále počítá s výrobou 10nm desktopových CPU
Server Hardwareluxx.de se nechal slyšet, že Intel dle jeho informací zrušil přípravy 10nm procesorů. Zůstaly by 14nm modely vycházející ze Skylake, které by až v roce 2022 nahradily rovnou 7nm. Intel to popírá.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE NAS Synology RackStation RS820+: může umět i 10GbE
Pokud potřebujete NAS vyšší kategorie, může vás zaujmout nový Synology RackStation RS820+ a RS820RP+. Ten pojme až čtyři 3,5" disky, má 4jádrový procesor a lze jej vybavit i 10GbE připojením.
Včera, aktualita, Milan Šurkala