www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA InSight poslal domů další zvuky z Marsu

NASA InSight poslal domů další zvuky z Marsu
, , aktualita
InSight přistál na Marsu už loni a nyní je jeho mise v plném proudu. Samozavrtávací sonda HP3 je stále zaseknutá, ale na řešení se pracuje a nyní tu máme něco jiného. Můžeme si poslechnout nové zvuky z Marsu. 
K oblíbeným
reklama
Abychom se také krátce podívali na to, co se děje s "krtkem" HP3, pak v jeho případě se podařilo sejmout pouzdro, aby se obsluha mohla dobře podívat, jak to vypadá. Dle očekávání se sonda zastavila v hloubce, z níž její tělo vykukuje jen asi 5 cm nad povrch. Jasně se také ukazuje, že je nakloněná a v regolitu si kolem sebe vytvořila pěkně široký důlek, kvůli čemuž se však značně sníží tření nutné pro to, aby sbíječkové rázy měly dostatečný účinek. Ukázalo se také, že se sonda pootočila kolem svislé osy, na což ukazuje její plochý kabel. 
 
 
Nedávno se Mars z našeho pohledu ocitl přímo za Sluncem, takže komunikace s ním byla znemožněna a od té doby nemáme nové zprávy. V plánu ale je využít robotickou ruku, která krtka přitlačí seshora, aby se měl o co opřít a dostal šanci překonat překážku. Je to logický postup, však ani sbíječku nenecháváme jen tak tancovat v díře. Nicméně stále není jasné, o co se sonda zasekla, takže úspěch není zdaleka jistý. 
Nyní nám ale jde o přístroj Seismic Experiment for Interior Structure (SEIS), který je sice primárně určen pro detekci zemětřesení či marsotřesení, jak chcete, ale dokáže zachytit i zvuky ze svého okolí, nebo spíše vibrace převoditelné na zvuky. Dříve jsme si mohli poslechnout zvuk vzniklý vibrací solárních panelů, o něž se opíral vítr. Nyní to je opět zvuk větru a navíc i pohybu robotické ruky a také pohybu mechanických částí v samotném SEIS. 
 
 
NASA JPL doporučuje, abychom si nahrávku poslechli se sluchátky, díky čemuž se prý budeme "cítit jako na Marsu". 
 
 
Robotická ruka se na nahrávce pohybuje zrovna za účelem pořizování fotografií, přičemž mechanika v seismografu zase reaguje na změny v teplotách. Ani na místě bychom ovšem nic takového neslyšeli, a to jednak kvůli velice nízkému atmosférickému tlaku a v JPL také museli 10x zvýšit frekvenci, aby zvuky dostaly do člověkem slyšitelného spektra. 
 
Ostatně není divu, když je SEIS uzpůsoben tak, aby naslouchal vibracím přicházejícím z hloubi Marsu, které mají také příliš nízkou frekvenci na to, aby byly slyšitelné. Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají? Samsung, Kioxia, WDC a ostatní: jaké NAND Flash si chystají?
V dnešní zprávě společnosti TrendForce se také dočteme o tom, jaké plány mají největší světoví výrobci elektronických pamětí typu NAND Flash. Podívejme se tak na to, jaké další generace se chystají. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům TrendForce: poptávka po NAND Flash silně roste díky datovým centrům
Ještě během zimy přicházely zprávy o tom, jak se můžeme chystat na prudké zvyšování cen pamětí NAND Flash a ušetřeny nebudou ani DRAM. Koronavirus však tyto predikce zdánlivě rozcupoval a nyní můžeme být zvědaví na to, jaká je realita.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice HyperX nabízí nové poloprůhledné klávesy pro ještě svítivější klávesnice
Mechanické klávesnice dnes již běžně nabízí podsvícení, a to rovnou RGB se světelnou diodou pod každou klávesou zvlášť. Jde přitom o výbavu, která není každému po chuti, přičemž HyperX nyní cílí především na ty, kterým vyhovuje.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE QNAP TS-431KX: 4diskový NAS přináší podporu 10GbE
Společnost QNAP přichází na trh s novým NASem TS-431KX. Ten přináší pozice pro 4 disky a zaujme především podporou síťového rozhraní 10GbE. Díky tomu slibuje přenosové rychlosti přesahující 1100 MB/s.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost Desky s AMD B550 se začínají objevovat v obchodech, zaslouží si pozornost
AMD již brzy umožní výrobcům základních desek, aby dostali na trh své modely s čipsetem B550, přičemž ty se již objevují v nabídkách zahraničních obchodů, kde jejich cena začíná na 100 dolarech. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek