www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru

NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
, , aktualita
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
K oblíbeným
reklama
Po velkém třesku trvalo dlouhou dobu, než se vytvořily první hvězdy a galaxie a vesmír byl plný hmoty v podobě atomů. Dle předpokladů tak byla jen otázka času, než se začnou atomy v chladnoucím vesmíru kombinovat do molekul a ze všech možných typů by to měla být právě HeH, která se v mladém vesmíru objevila jako první. Ostatně těžší prvky se začaly tvořit až díky hvězdám a mladý vesmír byl plný především helia a vodíku. Prostá binární molekula HeH tak je první na ráně a vypadá to, že tento předpoklad může být pravdivý. 
 
 
Dosud se totiž nedařilo HeH nikde ve vesmíru najít, ale vědci obsluhující zařízení Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) americké NASA tuto molekulu objevili ve vzdálené mlhovině. Mohli bychom možná očekávat, že se budou dívat do opravdu velké dálky, a tedy i miliardy let do minulosti, ovšem ve skutečnosti byla jejich cílem jen 3000 světelných let vzdálená planetární mlhovina NGC 7027 v souhvězdí Labutě. 
 
Předpoklad je přitom takový, že HeH začaly vznikat už nějakých sto tisíc let po velkém třesku a daly vzniknout stabilnějšímu molekulárnímu vodíku a poté i prvním hvězdám, jež pak posloužily jako továrny pro výrobu těžších prvků, z nichž už vznikly i další generace hvězd. Objevení HeH pouze tisíce let daleko samo o sobě samozřejmě nedokazuje, že tyto molekuly existovaly v tak mladém vesmíru, ale zde šlo především o důkaz, že HeH vůbec můžeme ve vesmíru najít, protože dosud se to nedařilo. 
 
NASA popisuje HeH jako velice "vybíravou" molekulu. Helium jako ušlechtilý plyn se jen zřídka slučuje s dalšími prvky, ovšem už experimenty uskutečněné před desítkami let ukázaly, že vytvořit HeH je možné, ale za velice specifických podmínek. Astronomové vědomi si těchto podmínek si tak cíleně vybrali právě mlhovinu NGC 7027, kde má být to pravé prostředí s ohledem na ultrafialové záření a teplo. 
 
 
SOFIA sledovala danou mlhovinu jako obvykle z paluby Boeingu 747SP letícího ve výšce až 13,7 km, aby byl minimalizován vliv atmosféry. Na 106palcový teleskop byl přitom nedávno instalován vylepšený přístroj zvaný German Receiver at Terahertz Frequencies, který do výzbroje přidal potřebný kanál pro hledání HeH. S touto výbavou už nebyl problém zaměřit objektiv na NGC 7027, odkud přišel velice silný signál. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50 ASML rozjíždí výrobu EUV strojů, příští rok jich plánuje 50
Zaměstnanci nizozemské společnosti ASML se nemusí obávat, že by v nejbližších letech neměli co na práci. O EUV skenery je zájem a ten se bude jen zvyšovat, jak se rozroste i výroba pomocí EUV litografie. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon AMD potichu opravilo čtyři závažné bezpečnostní problémy v ovladačích Radeon
Společnost AMD vypustila do světa ovladače Radeon Adrenalin 20.1.1, které opravují čtyři závažné bezpečnostní chyby, ale o tom se v changelogu nedozvíme. Jedná se však o chyby v knihovně samotných ovladačů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma Vývojáři Half-Life: Alyx odpovídají na otázky, starší tituly můžeme hrát zdarma
Vývojáři VR titulu Half-Life: Alyx se rozhodli, že se nechají zpovídat na Redditu v rámci AMA (Ask Me Anything), takže můžeme očekávat, že se z odpovědí dozvíme řadu novinek. A vedle toho si můžeme předchozí díly zahrát zdarma. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon? EVGA RTX 2060 KO přichází i s GPU TU104 a ne s TU106, má to vliv na výkon?
Velice zajímavé věci se dějí nejen mezi novými Radeony RX 5600 XT, ale také mezi kartami NVIDIA GeForce RTX 2060. Některé EVGA GeForce RTX 2060 KO totiž jsou vybaveny čipy, které by jim vůbec neměly příslušet. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou? Desky MSI Z490 se objevily v záznamech ECC, které to jsou?
MSI si pochopitelně chystá nové základní desky pro procesory Comet Lake-S a nyní se dozvídáme, že ty se objevily v záznamech Eurasian Economic Commission (EEC). Jaké modely to konkrétně jsou?
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář