www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru

NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
, , aktualita
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
K oblíbeným
reklama
Po velkém třesku trvalo dlouhou dobu, než se vytvořily první hvězdy a galaxie a vesmír byl plný hmoty v podobě atomů. Dle předpokladů tak byla jen otázka času, než se začnou atomy v chladnoucím vesmíru kombinovat do molekul a ze všech možných typů by to měla být právě HeH, která se v mladém vesmíru objevila jako první. Ostatně těžší prvky se začaly tvořit až díky hvězdám a mladý vesmír byl plný především helia a vodíku. Prostá binární molekula HeH tak je první na ráně a vypadá to, že tento předpoklad může být pravdivý. 
 
 
Dosud se totiž nedařilo HeH nikde ve vesmíru najít, ale vědci obsluhující zařízení Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) americké NASA tuto molekulu objevili ve vzdálené mlhovině. Mohli bychom možná očekávat, že se budou dívat do opravdu velké dálky, a tedy i miliardy let do minulosti, ovšem ve skutečnosti byla jejich cílem jen 3000 světelných let vzdálená planetární mlhovina NGC 7027 v souhvězdí Labutě. 
 
Předpoklad je přitom takový, že HeH začaly vznikat už nějakých sto tisíc let po velkém třesku a daly vzniknout stabilnějšímu molekulárnímu vodíku a poté i prvním hvězdám, jež pak posloužily jako továrny pro výrobu těžších prvků, z nichž už vznikly i další generace hvězd. Objevení HeH pouze tisíce let daleko samo o sobě samozřejmě nedokazuje, že tyto molekuly existovaly v tak mladém vesmíru, ale zde šlo především o důkaz, že HeH vůbec můžeme ve vesmíru najít, protože dosud se to nedařilo. 
 
NASA popisuje HeH jako velice "vybíravou" molekulu. Helium jako ušlechtilý plyn se jen zřídka slučuje s dalšími prvky, ovšem už experimenty uskutečněné před desítkami let ukázaly, že vytvořit HeH je možné, ale za velice specifických podmínek. Astronomové vědomi si těchto podmínek si tak cíleně vybrali právě mlhovinu NGC 7027, kde má být to pravé prostředí s ohledem na ultrafialové záření a teplo. 
 
 
SOFIA sledovala danou mlhovinu jako obvykle z paluby Boeingu 747SP letícího ve výšce až 13,7 km, aby byl minimalizován vliv atmosféry. Na 106palcový teleskop byl přitom nedávno instalován vylepšený přístroj zvaný German Receiver at Terahertz Frequencies, který do výzbroje přidal potřebný kanál pro hledání HeH. S touto výbavou už nebyl problém zaměřit objektiv na NGC 7027, odkud přišel velice silný signál. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě Čínské drony pod hrozbou banu Trumpa, DJI v nejistotě

Obchodní válka USA a Číny může mít další dopad na čínské společnosti. Hodně se sice probírá Huawei, nicméně obavy o bezpečnost a strach ze sledování má USA i z čínských dronů. Nabízí se zejména oblíbené modely od DJI.

Včera, aktualita, Milan Šurkala5 komentářů
Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný Consumer Reports varuje, nový autopilot Tesly je nebezpečný
Před pár měsíci přišla automobilka Tesla s funkcí Navigate on Autopilot, která v další variantě uměla i sama měnit pruhy. Consumer Reports ale varuje. Tato funkce je hodně nespolehlivá a vytváří krizové situace.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu USA vysvětluje postoj k Huawei a ban bez důkazu

Spojené státy americké vyhlásily další obchodní válku v Číně. Součástí toho je i zabanování čínské společnosti Huawei. Té se nesmí dodávat žádná americká technologie a nyní máme i vysvětlení proč.

24.5.2019, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů
Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0 Gigabyte ukázal první M.2 SSD pro PCIe 4.0
V posledních dnech jsme řešili nástup nové platformy firmy AMD, která nám jako první ve světě běžných uživatelů nabídne rozhraní PCI Express 4.0. To je sice hezké, ovšem k jeho využití potřebujeme také příslušné komponenty a zde přichází Gigabyte.
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin Do hlubin Středozemního moře poputují stovky detektorů neutrin
Částice vznikající ve hvězdách, při explozích supernov či kolizích hvězd jsou všude kolem nás. Jde nám o neutrina jichž našimi těly mají procházet biliony či více každou sekundu, ovšem jsou velice těžko detekovatelné. 
24.5.2019, aktualita, Jan Vítek4 komentáře