www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru

NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
, , aktualita
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
K oblíbeným
reklama
Po velkém třesku trvalo dlouhou dobu, než se vytvořily první hvězdy a galaxie a vesmír byl plný hmoty v podobě atomů. Dle předpokladů tak byla jen otázka času, než se začnou atomy v chladnoucím vesmíru kombinovat do molekul a ze všech možných typů by to měla být právě HeH, která se v mladém vesmíru objevila jako první. Ostatně těžší prvky se začaly tvořit až díky hvězdám a mladý vesmír byl plný především helia a vodíku. Prostá binární molekula HeH tak je první na ráně a vypadá to, že tento předpoklad může být pravdivý. 
 
 
Dosud se totiž nedařilo HeH nikde ve vesmíru najít, ale vědci obsluhující zařízení Stratospheric Observatory for Infrared Astronomy (SOFIA) americké NASA tuto molekulu objevili ve vzdálené mlhovině. Mohli bychom možná očekávat, že se budou dívat do opravdu velké dálky, a tedy i miliardy let do minulosti, ovšem ve skutečnosti byla jejich cílem jen 3000 světelných let vzdálená planetární mlhovina NGC 7027 v souhvězdí Labutě. 
 
Předpoklad je přitom takový, že HeH začaly vznikat už nějakých sto tisíc let po velkém třesku a daly vzniknout stabilnějšímu molekulárnímu vodíku a poté i prvním hvězdám, jež pak posloužily jako továrny pro výrobu těžších prvků, z nichž už vznikly i další generace hvězd. Objevení HeH pouze tisíce let daleko samo o sobě samozřejmě nedokazuje, že tyto molekuly existovaly v tak mladém vesmíru, ale zde šlo především o důkaz, že HeH vůbec můžeme ve vesmíru najít, protože dosud se to nedařilo. 
 
NASA popisuje HeH jako velice "vybíravou" molekulu. Helium jako ušlechtilý plyn se jen zřídka slučuje s dalšími prvky, ovšem už experimenty uskutečněné před desítkami let ukázaly, že vytvořit HeH je možné, ale za velice specifických podmínek. Astronomové vědomi si těchto podmínek si tak cíleně vybrali právě mlhovinu NGC 7027, kde má být to pravé prostředí s ohledem na ultrafialové záření a teplo. 
 
 
SOFIA sledovala danou mlhovinu jako obvykle z paluby Boeingu 747SP letícího ve výšce až 13,7 km, aby byl minimalizován vliv atmosféry. Na 106palcový teleskop byl přitom nedávno instalován vylepšený přístroj zvaný German Receiver at Terahertz Frequencies, který do výzbroje přidal potřebný kanál pro hledání HeH. S touto výbavou už nebyl problém zaměřit objektiv na NGC 7027, odkud přišel velice silný signál. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem Britská MET hackerovi zabavila Bitcoiny za 920.000 GBP, vrátí je obětem
Mladý hacker Grant West souhlasil s tím, aby se jemu zabavené Bitcoiny prodaly a s jejich pomocí vyplatily prostředky zpět obětem, které hackersky napadl. Jinak by totiž ve vězení strávil ještě několik let navíc.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080 Čínská společnost chystá vlastní GPU s PCIe 4.0 a cílí na výkon GeForce GTX 1080
Ze všemožných výrobců grafických čipů pro PC nám zůstaly už jen dvě společnosti, které udávají krok a ty zde není třeba jmenovat. Nicméně jedna čínská firma se bude snažit o to, aby se mezi ne protlačila. 
Včera, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň Lian Li TU150: vskutku přenosná skříň
Společnost Lian Li specializující se na hliníkové skříně nám přináší v obvyklém černém a stříbrném provedení nové skříně, a to TU150. Jde o základ pro skutečně přenosné počítače, což poznáme dle vestavěného madla. 
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů UniverseMachine na superpočítači simulovala vývoj 8 milionů vesmírů
Superpočítač Ocelote na Univerzitě v Arizoně posloužil pro vytvoření tzv. Universe Machine. Ta vytvořila miliony virtuálních vesmírů a sledovala jejich vývoj, aby se výsledky daly porovnat s tím, co můžeme vidět na vlastní oči. 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém? Partneři Microsoftu naslouchali záznamům pořízeným Xboxy, je to ovšem problém?
Už od roku 2014 dodavatelé společnosti Microsoft, kteří měli co do činění s Xboxem, nahrávali audio záznamy pořízené v domácnostech herními konzolemi. To probíhalo ve snaze vylepšit funkce hlasových příkazů, ovšem ne vždy.
Včera, aktualita, Jan Vítek