reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA kontaktovala 13 let ztracený satelit IMAGE

1.2.2018, Jan Vítek, aktualita
NASA kontaktovala 13 let ztracený satelit IMAGE
NASA vypustila v roce 2000 do vesmíru satelit IMAGE, jehož účel dobře popisuje celý název Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration. Měl tak přímo sledovat magnetosféru Země, ovšem v roce 2005 s ním byl ztracen kontakt.
Satelit Imager for Magnetopause-to-Aurora Global Exploration (IMAGE) byl vůbec první, který se měl zabývat přímo magnetosférou Země a plazmatem tvořeným slunečním větrem. Jeho úkolem tak bylo především studium interakce magnetické ochrany Země při slunečních bouřích vyvolaných masivními výtrysky hmoty z koróny Slunce, což lze považovat za potenciálně velice důležitý průzkum. Však právě sluneční bouře je jedno z velice reálných nebezpečí, jimiž nám vesmír hrozí. Sluneční bouře zasahují Zemi celkem pravidelně a mají v moci nás pohroužit do tmy na dlouhé měsíce i roky, pokud některá z nich bude tak silná, že zničí velké transformátory v rozvodných sítích.
 
 
Po pěti letech na orbitě tak byl se satelitem IMAGE najednou ztracen kontakt a pak NASA doufala, že by jisté zatmění v roce 2007 mohlo satelit rebootovat a ten se ozve, ale to se nestalo, takže mise byla ukončena a agentura už se ani nepokoušela se satelitem spojit. 
 
Jenomže před několika dny dokázal amatérský astronom Scott Tilley zachytit signál, když se snažil vypátrat na orbitě vojenský satelit Zuma vynesený Falconem 9. Ve výsledku objevil IMAGE, což jen dále potvrzuje ten známý fakt, že astronomie je jeden z mála oborů, do nějž mohou výrazně přispět i amatéři využívající vlastní prostředky. 
 
 
Potvrzení toho faktu, že jde skutečně o satelit IMAGE, nebylo přitom jednoduché. Hardware, na němž v IMAGE Mission Operations Center běžel software sloužící k interpretaci přicházejících signálů, byl už dávno vyřazen a nyní už neexistuje, a tak NASA stále nemůže stoprocentně potvrdit, že jde skutečně o satelit IMAGE. Agentura se tak chystá dále analyzovat data, což je čistě technický problém. Bude se tak muset použít reverzní inženýrství, aby mohla být data úspěšně dekódována. 
 
Pokud se to lidem z NASA podaří, a budou tak moci satelit opět řídit, pokusí se opět zapnout vědecké přístroje, které mají být aktuálně vypnuté. Poté budou moci posoudit jejich stav a až na základě toho se rozhodne o dalším postupu. Ve hře tak evidentně je i to, že se satelit opět zprovozní a začne dělat svou práci. 
 
Co ale způsobilo selhání komunikace v roce 2005 a nehrozí to znovu? NASA mluví o "náhlém škobrtnutí" kontroleru řídícího napájení rádiového transpondéru satelitu. Není však známo, čím to bylo způsobeno nebo čím by to mohlo být způsobeno. NASA tak zatím ani netuší, zda bude moci IMAGE opět vykonávat svou práci, nebo zda se bude moci zaměřit alespoň na něco jiného. Je tu také otázka paliva nutného pro udržování satelitu na oběžné dráze, možného poškození solárních panelů a vůbec všeobecné degradace vybavení. 
 
Určitě ale bude mít smysl se alespoň pokusit o oživení satelitu už jen proto, aby se zjistilo, v jakém stavu může být zařízení, které se nechalo svému osudu na téměř 13 let. 
 


reklama
reklama