www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lunar X Prize pokračuje, ovšem bez finanční odměny

Lunar X Prize pokračuje, ovšem bez finanční odměny
, , aktualita
Soutěž Lunar X Prize podporovaná firmou Google skončila bez vítěze, a to alespoň bez takového, který by dosáhl na hlavní finanční odměnu z celkového balíku přes 30 milionů dolarů. Samotná soutěž ale bude pokračovat.
K oblíbeným
reklama
Lunar X Prize měla skončit bez vítěze, ovšem některé soutěžící týmy už byly tak daleko, že pro ně nemělo smysl se vzdát. Žádný z nich přitom nepočítal s tím, že případná výhra v soutěži je jediná a nejvyšší meta. Spíše to pro ně měl být odrazový můstek pro další využití Měsíce nebo rovnou Sluneční soustavy, jak jsme popsali v loňském článku a řada z týmů také ve vývoji utopila více peněz, než mohla doufat, že jí výhra přinese.
Nyní už jde opět o akci samotné X Prize Foundation, která vypisuje novou soutěž se stejnými cíli, ale už bez finanční odměny. Původní Google Lunar X Prize vyžadovala, aby byl na měsíční povrch dopraven rover, ten ujel alespoň 500 metrů a třeba s využitím základnové stanice na Zemi odvysílal HD videozáznam a fotografie. Za to by první tým získal 20 milionů dolarů a druhý a třetí shodně po 5 milionech, vedle čehož tu byly i další dílčí odměny. 
 
 
Konečný termín, do kdy měly být tyto cíle uskutečněny, byl několikrát posunut a naposledy to bylo do konce letošního března. Tomu se dostal nejblíže Team Indus, který už připravil rover a zarezervoval si místo na raketě Indian Space Research Organization (ISRO). Jenomže jeho finance vyschly a Indové ztratili svou rezervaci, přičemž s nimi se chtěli svézt také Japonci (Hakuto), kteří pak zákonitě vypadli ze soutěže také. 
 
Chanda Gonzales-Mowrer z X Prize Foundation vyjádřila přesvědčen, že alespoň jeden ze známých soutěžících týmů přistane na Měsíci v blízké budoucnosti. Soutěž tak pokračuje, i když jde už "pouze" o prestiž do velké míry amatérských týmů. 
 
Dosud také nebyly zveřejněny veškeré podrobnosti týkající se znovuzrozené soutěže, takže na ty si ještě počkáme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním Logitech MX Anywhere 3: nová myš se superrychlým skrolováním
Společnost Logitech přichází na trh s novou počítačovou myší MX Anywhere 3, která přináší superrychlé skrolování díky kolečku MagSpeed. Dle výrobce by měla zvládnout prolétnout 1000 řádků za sekundu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI Adobe ukázal novou funkci výměny oblohy ve Photoshopu pomocí AI
Společnost Adobe připravuje spoustu zajímavých funkcí pro své aplikace. Jednou z nich je i výměna oblohy (Sky Replacement) pomocí systémů umělé inteligence Adobe Sensei. Ta zajistí větší věrohodnost výsledku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním AMD Navy Flounder: Radeon se 40 CU a 192bitovým rozhraním
Jako Navy Flounder byl už dříve označen čip Navi 22, ale to není tak jednoznačné. Nyní se ale dozvídáme o tom, že Navy Flounder má být v podstatě nástupce Navi 10 s rovněž 40 jednotkami CU. 
Včera, aktualita, Jan Vítek10 komentářů
NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž NASA Artemis Plan: kterak na Měsíci přistane první žena a další muž
NASA představila Artemis Plan a konkrétně pak aktualizaci svého programu Artemis zahrnující také Fázi 1, čili plány pro přistání lidí na Měsíci. Mezi nimi už bude i první žena a cílem je rok 2024.  
Včera, aktualita, Jan Vítek
YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila YouTube vrací lidské kurátory, AI se moc neosvědčila
Server YouTube ve zvýšené míře nasadil systémy umělé inteligence, které měly za úkol odstraňovat nenávistný a jinak závadný obsah. Nyní ale couvá a vrací lidské kurátory kvůli vysoké chybovosti AI.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář