www.svethardware.cz
>
>
>
>

Lunar X Prize pokračuje, ovšem bez finanční odměny

Lunar X Prize pokračuje, ovšem bez finanční odměny
, , aktualita
Soutěž Lunar X Prize podporovaná firmou Google skončila bez vítěze, a to alespoň bez takového, který by dosáhl na hlavní finanční odměnu z celkového balíku přes 30 milionů dolarů. Samotná soutěž ale bude pokračovat.
K oblíbeným
reklama
Lunar X Prize měla skončit bez vítěze, ovšem některé soutěžící týmy už byly tak daleko, že pro ně nemělo smysl se vzdát. Žádný z nich přitom nepočítal s tím, že případná výhra v soutěži je jediná a nejvyšší meta. Spíše to pro ně měl být odrazový můstek pro další využití Měsíce nebo rovnou Sluneční soustavy, jak jsme popsali v loňském článku a řada z týmů také ve vývoji utopila více peněz, než mohla doufat, že jí výhra přinese.
Nyní už jde opět o akci samotné X Prize Foundation, která vypisuje novou soutěž se stejnými cíli, ale už bez finanční odměny. Původní Google Lunar X Prize vyžadovala, aby byl na měsíční povrch dopraven rover, ten ujel alespoň 500 metrů a třeba s využitím základnové stanice na Zemi odvysílal HD videozáznam a fotografie. Za to by první tým získal 20 milionů dolarů a druhý a třetí shodně po 5 milionech, vedle čehož tu byly i další dílčí odměny. 
 
 
Konečný termín, do kdy měly být tyto cíle uskutečněny, byl několikrát posunut a naposledy to bylo do konce letošního března. Tomu se dostal nejblíže Team Indus, který už připravil rover a zarezervoval si místo na raketě Indian Space Research Organization (ISRO). Jenomže jeho finance vyschly a Indové ztratili svou rezervaci, přičemž s nimi se chtěli svézt také Japonci (Hakuto), kteří pak zákonitě vypadli ze soutěže také. 
 
Chanda Gonzales-Mowrer z X Prize Foundation vyjádřila přesvědčen, že alespoň jeden ze známých soutěžících týmů přistane na Měsíci v blízké budoucnosti. Soutěž tak pokračuje, i když jde už "pouze" o prestiž do velké míry amatérských týmů. 
 
Dosud také nebyly zveřejněny veškeré podrobnosti týkající se znovuzrozené soutěže, takže na ty si ještě počkáme. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Včera, aktualita, Jan Vítek