www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odstřelila historické odpaliště raket Space Launch Complex 17

NASA odstřelila historické odpaliště raket Space Launch Complex 17
, , aktualita
NASA se nakonec odhodlala ke kontrolovanému odstřelu obou věží na historickém odpališti raket na Cape Canaveral Air Force Station. To přitom sloužilo už od roku 1957, čili rok před tím, než samotná NASA vůbec vznikla. 
reklama
Space Launch Complex 17 (SLC-17) tvořily dvě věže označované jako 17A a 17B, které jsou již minulostí a zdemolovány byly dlouho poté, co přestaly sloužit svému účelu. První z nich se nepoužívala od roku 2009 a druhá od roku 2011 a od té doby se tak NASA rozhoupávala k jejich demolici, která poslala k zemi po sérii čtyř explozí obě struktury. Demolice přišla na 2 miliony dolarů. 
 
 
Z odpaliště SLC-17 od roku 1957 startovalo celkem 325 raket a nejdříve to byla PGM-17 Thor, první akceschopná americká balistická střela. I ukončení existence SLC-17 tak na sebe vzalo letectvo, a to konkrétně brigádní generál Wayne Monteith, velitel 45. vesmírné letky amerického letectva, který stiskl tlačítko. 
 
Z SLC-17 také startovala jiná historická zařízení, a to třeba Echo 1, první komunikační satelit, který byl umístěn na oběžnou dráhu v roce 1960. Letěl odsud také o dva roky později Telstar-1, satelit zajišťující první živé televizní spojení mezi Evropou a Spojenými státy. Později to také byla řada satelitů, jež se zapojily do globální sítě GPS. A co se týče objevování tajemství vesmíru, SLC-17 byla také využita pro vypuštění vesmírného teleskopu Kepler, kterému samotnému nyní už zvoní hrana a také je tu počátek mise roveru Opportunity, jenž dosud tvrdošíjně brázdí povrch Marsu, i když aktuálně spíše stále čeká na to, až utichne celoplanetární prachová bouře a opět se k němu dostanou životadárné sluneční paprsky. 
 
 
Uvolněný prostor na základně bude pronajat společnosti Moon Express pro komerční využití. Ta, jak její název napovídá, vyvíjí technologie pro využití Měsíce včetně lunárních přistávacích modulů. 
 
reklama
Nejnovější články
AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS AOC uvedlo levné herní monitory V2H s FreeSync a IPS
Společnost AOC představila trojici nových levných herních monitorů 22V2H, 24V2H a 27V2H. Všechny tři mají IPS obrazovku a podporují také technologii AMD FreeSync. To vše za dosti nízkou cenu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek Tim Cook chce, aby Bloomberg stáhl kontroverzní článek
Tim Cook vůbec není nadšený z kontroverzního článku serveru Bloomberg, který tvrdí, že čínští výrobci hardware vkládali do základních desek amerických serverů štěnice. Žádá, aby údajně nepravdivý článek stáhl.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru Autonomní létající taxi Volocopter míří do Singapuru
Startup Volocopter už před rokem provedl test svého autonomního létajících taxi v Dubaji a létá i Německu. Jednou z dalších zemí, kde proběhnou testovací lety tohoto 18rotorového "dronu" pro dvě osoby, bude Singapur.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede? Intel Core i9-9900K je tu, jak si vede?
Dnes už konečně padlo informační embargo na nové procesory Intel, a tak se můžeme podívat na první nezávislé testy procesoru Core i9-9900K, o jehož testování firmou Principled Technologies se tak moc mluvilo. 
19.10.2018, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy Crucial P1, nová rychlá SSD s QLC čipy
Také společnost Crucial představila nová velmi rychlá SSD. Využívají M.2 2280 formátu a sběrnice PCIe s NVMe podporou. Může se chlubit rychlostí až 2000 MB/s díky vyrovnávacímu SLC bufferu.
19.10.2018, aktualita, Milan Šurkala1 komentář