www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odstřelila historické odpaliště raket Space Launch Complex 17

NASA odstřelila historické odpaliště raket Space Launch Complex 17
, , aktualita
NASA se nakonec odhodlala ke kontrolovanému odstřelu obou věží na historickém odpališti raket na Cape Canaveral Air Force Station. To přitom sloužilo už od roku 1957, čili rok před tím, než samotná NASA vůbec vznikla. 
K oblíbeným
reklama
Space Launch Complex 17 (SLC-17) tvořily dvě věže označované jako 17A a 17B, které jsou již minulostí a zdemolovány byly dlouho poté, co přestaly sloužit svému účelu. První z nich se nepoužívala od roku 2009 a druhá od roku 2011 a od té doby se tak NASA rozhoupávala k jejich demolici, která poslala k zemi po sérii čtyř explozí obě struktury. Demolice přišla na 2 miliony dolarů. 
 
 
Z odpaliště SLC-17 od roku 1957 startovalo celkem 325 raket a nejdříve to byla PGM-17 Thor, první akceschopná americká balistická střela. I ukončení existence SLC-17 tak na sebe vzalo letectvo, a to konkrétně brigádní generál Wayne Monteith, velitel 45. vesmírné letky amerického letectva, který stiskl tlačítko. 
 
Z SLC-17 také startovala jiná historická zařízení, a to třeba Echo 1, první komunikační satelit, který byl umístěn na oběžnou dráhu v roce 1960. Letěl odsud také o dva roky později Telstar-1, satelit zajišťující první živé televizní spojení mezi Evropou a Spojenými státy. Později to také byla řada satelitů, jež se zapojily do globální sítě GPS. A co se týče objevování tajemství vesmíru, SLC-17 byla také využita pro vypuštění vesmírného teleskopu Kepler, kterému samotnému nyní už zvoní hrana a také je tu počátek mise roveru Opportunity, jenž dosud tvrdošíjně brázdí povrch Marsu, i když aktuálně spíše stále čeká na to, až utichne celoplanetární prachová bouře a opět se k němu dostanou životadárné sluneční paprsky. 
 
 
Uvolněný prostor na základně bude pronajat společnosti Moon Express pro komerční využití. Ta, jak její název napovídá, vyvíjí technologie pro využití Měsíce včetně lunárních přistávacích modulů. 
 
reklama
Nejnovější články
Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps Streamování her Google Stadia si vystačí s 30 Mbps
Viceprezident Googlu Phil Harrison se více rozpovídal o novém projektu streamování her Google Stadia. Mnozí si dělají obavy o nutné internetové připojení. Dle Harrisona by si hráči měli vystačit s 30Mbps připojením.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac Microsoft uvádí antivir Defender ATP pro Apple Mac
Microsoft nevyvíjí software pouze pro svou vlastní platformu, ale i pro ty konkurenční. Jeho antivir Windows Defender ATP tak přišel o slůvko Windows v názvu a nyní je k dispozici i pro systém Apple macOS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících Fanoušek youtubera PewDiePie šířil ransomware, chtěl 100 mil. sledujících
Boj o první místo v počtu sledujících na YouTube se stal naprostou zvráceností. Fanoušci youtubera PewDiePie hackují tiskárny i chytré televize. Nyní jeden z nich udělal ransomware, který odemkne data tehdy, když PewDiePie získá 100 milionů sledujících.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound Intel ukázal obrázky připravovaného GPU Arctic Sound
Už nějakou dobu víme, že se Intel chystá vstoupit na trh s dedikovanými grafickými kartami a nemít jen ty integrované v procesorech. Na GDC 2019 ukázal první snímky nových grafických karet s GPU Arctic Sound.
Včera, aktualita, Milan Šurkala3 komentáře
Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem Epic Games ukázali ray tracované demo Troll pod Unreal Enginem
Ray tracing má na letošním GDC velkou pozornost a věnuje se mu řada firem. Mezi nimi jsou i Epic Games v jejichž Unreal Enginu bylo vytvořeno demo Troll. Samotný engine s podporou ray tracingu bude také brzy k dispozici. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář