www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odstřelila historické odpaliště raket Space Launch Complex 17

NASA odstřelila historické odpaliště raket Space Launch Complex 17
, , aktualita
NASA se nakonec odhodlala ke kontrolovanému odstřelu obou věží na historickém odpališti raket na Cape Canaveral Air Force Station. To přitom sloužilo už od roku 1957, čili rok před tím, než samotná NASA vůbec vznikla. 
reklama
Space Launch Complex 17 (SLC-17) tvořily dvě věže označované jako 17A a 17B, které jsou již minulostí a zdemolovány byly dlouho poté, co přestaly sloužit svému účelu. První z nich se nepoužívala od roku 2009 a druhá od roku 2011 a od té doby se tak NASA rozhoupávala k jejich demolici, která poslala k zemi po sérii čtyř explozí obě struktury. Demolice přišla na 2 miliony dolarů. 
 
 
Z odpaliště SLC-17 od roku 1957 startovalo celkem 325 raket a nejdříve to byla PGM-17 Thor, první akceschopná americká balistická střela. I ukončení existence SLC-17 tak na sebe vzalo letectvo, a to konkrétně brigádní generál Wayne Monteith, velitel 45. vesmírné letky amerického letectva, který stiskl tlačítko. 
 
Z SLC-17 také startovala jiná historická zařízení, a to třeba Echo 1, první komunikační satelit, který byl umístěn na oběžnou dráhu v roce 1960. Letěl odsud také o dva roky později Telstar-1, satelit zajišťující první živé televizní spojení mezi Evropou a Spojenými státy. Později to také byla řada satelitů, jež se zapojily do globální sítě GPS. A co se týče objevování tajemství vesmíru, SLC-17 byla také využita pro vypuštění vesmírného teleskopu Kepler, kterému samotnému nyní už zvoní hrana a také je tu počátek mise roveru Opportunity, jenž dosud tvrdošíjně brázdí povrch Marsu, i když aktuálně spíše stále čeká na to, až utichne celoplanetární prachová bouře a opět se k němu dostanou životadárné sluneční paprsky. 
 
 
Uvolněný prostor na základně bude pronajat společnosti Moon Express pro komerční využití. Ta, jak její název napovídá, vyvíjí technologie pro využití Měsíce včetně lunárních přistávacích modulů. 
 
reklama
Nejnovější články
Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source Elon Musk zveřejní kódy autopilota Tesly jako open-source
Twitter Elona Muska je plný mnoha zajímavých informací. Jeden z posledních tweetů např. prozradil, že Tesla plánuje zveřejnit zdrojové kódy autopilota jako open source. Využít jej tak mohou i další automobilky.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Samsung představuje 16Gb GDDR6 pro propustnost až 672 GB/s Samsung představuje 16Gb GDDR6 pro propustnost až 672 GB/s
Grafické karty NVIDIA Quadro RTX budou vybaveny 16Gb paměťmi Samsung typu GDDR6, to už dobře víme, ale co vše tyto paměti zatím nabídnou a jakou propustnost budou samy o sobě mít? Na to se nyní podíváme. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Intel X599 bude určen pro 28jádrové Core Intel X599 bude určen pro 28jádrové Core
AMD donutilo Intel, aby své procesory Skylake XCC (eXtreme Core Count) zpřístupnil i v hi-end desktopovém segmentu, což jej teprve čeká a nás velice zajímá, jakým způsobem to provede. Nyní se dozvídáme o čipsetu X599. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Astronomové už asi ví, proč Eta Carinae divoce vybuchla před 180 lety Astronomové už asi ví, proč Eta Carinae divoce vybuchla před 180 lety
Systém Eta Carinae fascinuje astronomy už velice dlouho, a to zvláště od události staré přes 180 let, kdy se tento objekt stal na řadu let jedním z nejjasnějších na naší obloze. Nyní už se asi ví, co tento jev způsobilo. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Čína přes víkend zablokovala i Reddit Čína přes víkend zablokovala i Reddit
Čína blokuje většinu sociálních sítí, které nedovolují kontrolu nad obsahem. Reddit zatím měl jen menší výpadky, během posledního víkendu byl pro mnohé bez VPN úplně nedostupný. Že by se schylovala mračna nad další službou?
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář