www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA odstřelila historické odpaliště raket Space Launch Complex 17

NASA odstřelila historické odpaliště raket Space Launch Complex 17
, , aktualita
NASA se nakonec odhodlala ke kontrolovanému odstřelu obou věží na historickém odpališti raket na Cape Canaveral Air Force Station. To přitom sloužilo už od roku 1957, čili rok před tím, než samotná NASA vůbec vznikla. 
reklama
Space Launch Complex 17 (SLC-17) tvořily dvě věže označované jako 17A a 17B, které jsou již minulostí a zdemolovány byly dlouho poté, co přestaly sloužit svému účelu. První z nich se nepoužívala od roku 2009 a druhá od roku 2011 a od té doby se tak NASA rozhoupávala k jejich demolici, která poslala k zemi po sérii čtyř explozí obě struktury. Demolice přišla na 2 miliony dolarů. 
 
 
Z odpaliště SLC-17 od roku 1957 startovalo celkem 325 raket a nejdříve to byla PGM-17 Thor, první akceschopná americká balistická střela. I ukončení existence SLC-17 tak na sebe vzalo letectvo, a to konkrétně brigádní generál Wayne Monteith, velitel 45. vesmírné letky amerického letectva, který stiskl tlačítko. 
 
Z SLC-17 také startovala jiná historická zařízení, a to třeba Echo 1, první komunikační satelit, který byl umístěn na oběžnou dráhu v roce 1960. Letěl odsud také o dva roky později Telstar-1, satelit zajišťující první živé televizní spojení mezi Evropou a Spojenými státy. Později to také byla řada satelitů, jež se zapojily do globální sítě GPS. A co se týče objevování tajemství vesmíru, SLC-17 byla také využita pro vypuštění vesmírného teleskopu Kepler, kterému samotnému nyní už zvoní hrana a také je tu počátek mise roveru Opportunity, jenž dosud tvrdošíjně brázdí povrch Marsu, i když aktuálně spíše stále čeká na to, až utichne celoplanetární prachová bouře a opět se k němu dostanou životadárné sluneční paprsky. 
 
 
Uvolněný prostor na základně bude pronajat společnosti Moon Express pro komerční využití. Ta, jak její název napovídá, vyvíjí technologie pro využití Měsíce včetně lunárních přistávacích modulů. 
 
reklama
Nejnovější články
YouTube za 3 měsíce smazal 58 milionů videí a 1,7 milionu kanálů YouTube za 3 měsíce smazal 58 milionů videí a 1,7 milionu kanálů
YouTube neustále pročišťuje svůj systém od závadného obsahu a jen za poslední čtvrtletí takto zmizelo skoro 1,7 milionů kanálů. K tomu bylo z různých důvodů smazáno okolo 58 milionů videí a stovky milionů komentářů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Počítač Nvidia Jetson AGX Xavier slibuje 32 TOPS a 10W spotřebu Počítač Nvidia Jetson AGX Xavier slibuje 32 TOPS a 10W spotřebu
Nvidia není jen výrobcem grafických čipů, ale mluví i do technologií pro umělou inteligenci. Zde se jedná např. o počítače Jetson, které mohou být používány např. v autonomních autech. Nový Jetson AGX Xavier slibuje 32 bilionů operací za sekundu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
LG uvedlo 31,5" IPS FreeSync monitor 32QK500-W LG uvedlo 31,5" IPS FreeSync monitor 32QK500-W
V nabídce monitorů společnosti LG se objevuje nově cenově docela příznivý IPS monitor 32QK500-W, který však papírově patrně nezklame. Nabídne velkou 31,5" úhlopříčku, 10bitové barvy i FreeSync technologii.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Další průšvih Facebooku: aplikace mohly vidět soukromé fotky Další průšvih Facebooku: aplikace mohly vidět soukromé fotky
Rok 2018 se Facebooku opravdu nepovedl a stíhá ho jeden problém za druhým. Tím dalším je softwarová chyba, která dovolila aplikacím přistupovat i k fotografiím, které byly označené jako soukromé. Mohly vidět dokonce i ty nikdy neodeslané.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Slabým heslům vévodí "123456", dopředu jde "donald" Slabým heslům vévodí "123456", dopředu jde "donald"
Společnost SplashData analyzovala databázi uniklých hesel za poslední rok a sestavila statistiku těch nejpoužívanějších. S přehledem vede "123456" a "password". Hodně popularity ale získává např. "donald".
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře