www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA otestovala motor pro příští měsíční mise

NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
, , aktualita
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme se podívali na to, jak Donald Trump shání další miliardy pro program Artemis a ty skutečně budou potřeba. Uplatnit se v ní mají rakety SLS a lodi Orion, pokud nepůjde třeba i o vklad soukromých firem jako Boeing či SpaceX. A jak si můžete přečíst v odkazovaných zprávách, vývoj pokračuje právě i v případě raket a vesmírných lodí NASA. 
 
 
Nyní se ale můžeme podívat na neobvyklý test motoru, který má posloužit právě v misích Artemis. Ze zařízení firmy Northrop Grumman nám šlehají plameny hezkou souměrně do osmi směrů a my se dozvídáme, že jde o tzv. attitude control motor. Jedná se o motor pro záchranný systém, který má dostat loď s astronauty pryč od rakety v případě, že se její start nevydaří. Jde tak o obdobu motorů SuperDraco, tedy alespoň dle jejich způsobu využití. 
 
 
Tento motor je tak určen právě pro rakety SLS a lodi Orion a jde o klasický záchranný systém, jenž pomocí ventilů umožní řídit celkový vektor tahu. Tento attitude control motor ovšem není jediný, který patří do daného systému. Jsou tu celkem tři, přičemž testovaný motor společně s abort motor má za úkol dostat loď s astronauty co nejrychleji pryč od rakety a nakonec je tu jettison motor, jenž nakonec Orion oddělí od samotného záchranného systému, a to pochopitelně ještě před tím, než se rozevřou padáky. 
 
Stále se počítá, že v rámci programu Artemis se lidé opět dostanou na Měsíc do roku 2024 a poprvé na něm přistane žena. Nicméně možné je, že se dočkáme až v roce 2028 a asi by se tomu nedalo divit vzhledem k tomu, jaká zpoždění a potíže už potkala samotný vývoj rakety SLS. 
 
Záchranný systém bude přitom využit až v druhé misi Artemis plánované na rok 2022, neboť první, která má startovat ještě letos a vydá se oblétnout Měsíc, nebude zahrnovat lidskou posádku. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Testy před a po: jak se změnily vlastnosti RTX 3000 s opravnými ovladači? Testy před a po: jak se změnily vlastnosti RTX 3000 s opravnými ovladači?
NVIDIA vypustila na trh ovladače, které mají za úkol především zajistit vyšší stabilitu karet RTX 3000. Dle starších informací tak činí i snížením taktů, takže je nasnadě otázka, jak ovlivní výkon oproti původním testům. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic vs. Apple: Soud dal za pravdu Applu, Epic se choval nečestně Epic vs. Apple: Soud dal za pravdu Applu, Epic se choval nečestně
Už pár týdnů hoří boj mezi společností Apple a Epic Games kvůli provizím. Epic Games totiž navzdory podmínkám App Store vložili do své aplikace svůj platební systém. Neoprávněnost takového činu potvrdil i soud.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
MSI už nabízí BIOSy s Combo PI V2 1.1.0.0 pro Zen 3, kdy přijdou na trh? MSI už nabízí BIOSy s Combo PI V2 1.1.0.0 pro Zen 3, kdy přijdou na trh?
Společnost MSI už začala nabízet nové verze BIOSů pro své základní desky, které jsou založeny na AMD Combo PI V2 1.1.0.0 a nabídnou už díky tomu kompatibilitu s chystanými procesory Zen 3 "Vermeer". 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
QNAP vyzývá k aktualizaci svých NASů: šíří se ransomware AgeLocker QNAP vyzývá k aktualizaci svých NASů: šíří se ransomware AgeLocker
Společnost QNAP radí svým uživatelům, aby aktualizovali systémy svých NASů. V poslední době se totiž šíří ransomware AgeLocker, který může napadnout déle neaktualizované systémy nebezpečným vyděračským softwarem.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Některé objednávky PlayStation 5 mohou být odsunuty do příštího roku Některé objednávky PlayStation 5 mohou být odsunuty do příštího roku
Společnost Sony už v průběhu tohoto měsíce odstartovala předprodej konzole PlayStation 5, což ovšem nezvládla příliš dobře a také se za to později omluvila. Nyní to přitom vypadá, že některé předobjednávky budou splněny až v příštím roce.
Dnes, aktualita, Jan Vítek