www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA otestovala motor pro příští měsíční mise

NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
, , aktualita
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
K oblíbeným
reklama
Naposledy jsme se podívali na to, jak Donald Trump shání další miliardy pro program Artemis a ty skutečně budou potřeba. Uplatnit se v ní mají rakety SLS a lodi Orion, pokud nepůjde třeba i o vklad soukromých firem jako Boeing či SpaceX. A jak si můžete přečíst v odkazovaných zprávách, vývoj pokračuje právě i v případě raket a vesmírných lodí NASA. 
 
 
Nyní se ale můžeme podívat na neobvyklý test motoru, který má posloužit právě v misích Artemis. Ze zařízení firmy Northrop Grumman nám šlehají plameny hezkou souměrně do osmi směrů a my se dozvídáme, že jde o tzv. attitude control motor. Jedná se o motor pro záchranný systém, který má dostat loď s astronauty pryč od rakety v případě, že se její start nevydaří. Jde tak o obdobu motorů SuperDraco, tedy alespoň dle jejich způsobu využití. 
 
 
Tento motor je tak určen právě pro rakety SLS a lodi Orion a jde o klasický záchranný systém, jenž pomocí ventilů umožní řídit celkový vektor tahu. Tento attitude control motor ovšem není jediný, který patří do daného systému. Jsou tu celkem tři, přičemž testovaný motor společně s abort motor má za úkol dostat loď s astronauty co nejrychleji pryč od rakety a nakonec je tu jettison motor, jenž nakonec Orion oddělí od samotného záchranného systému, a to pochopitelně ještě před tím, než se rozevřou padáky. 
 
Stále se počítá, že v rámci programu Artemis se lidé opět dostanou na Měsíc do roku 2024 a poprvé na něm přistane žena. Nicméně možné je, že se dočkáme až v roce 2028 a asi by se tomu nedalo divit vzhledem k tomu, jaká zpoždění a potíže už potkala samotný vývoj rakety SLS. 
 
Záchranný systém bude přitom využit až v druhé misi Artemis plánované na rok 2022, neboť první, která má startovat ještě letos a vydá se oblétnout Měsíc, nebude zahrnovat lidskou posádku. 
 
Zdroj: Astronomy 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Objevují se další informace o mobilních CPU Tiger Lake Objevují se další informace o mobilních CPU Tiger Lake
Už brzy bychom se měli dočkat nových procesorů Tiger Lake, které by však měly být dostupné jen v mobilní sféře. Tyto procesory 11. generace se mají objevit od velmi úsporných Tiger Lake-Y až po výkonné čipy Tiger Lake-H.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Kingmax představuje PCIe 4.0 SSD PX4480 s přenosovými rychlostmi 5000 MB/s Kingmax představuje PCIe 4.0 SSD PX4480 s přenosovými rychlostmi 5000 MB/s
Kingmax přichází na trh s novými extrémně rychlými SSD disky PX4480. Ty slibují přenosové rychlosti až ve výši 5000 MB/s. Ani náhodné přístupy nejsou vůbec špatné a mohou dosahovat až 600K IOPS.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19 Routery D-Link a Linksys napadají hackeři, nutí k instalaci programu o COVID-19
V posledním týdnu vzrostl počet napadených routerů, které útočníci přesměrují na jiný server DNS. Uživatelé jsou potom při prohlížení internetu vyzváni, aby si nainstalovali program s informacemi o koronaviru od WHO, který ovšem obsahuje malware.
28.3.2020, aktualita, Jáchym Šlik
Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet Update KB4535996 má už další problém, online aplikace ztrácí internet
Aktualizace KB4535996 operačního systému Microsoft Windows 10 plní stránky Světa hardware už poněkolikáté. Tentokrát se zjistilo, že kritickým online aplikacím pro produktivitu může vypadávat internetové připojení.
28.3.2020, aktualita, Milan Šurkala8 komentářů
V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím V Tokiu vyvinuli nehořlavý elektrolyt pro Li-Ion baterie s vyšším napětím
Vědci na University of Tokyo jsou jedněmi z mnoha, kteří také pracují na vylepšení lithiových článku. V jejich případě zapracovali na novém nehořlavém elektrolytu, který navíc dovolí dosáhnout vyšších napětí.
27.3.2020, aktualita, Milan Šurkala25 komentářů