Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA otestovala motor pro příští měsíční mise

28.2.2020, Jan Vítek, aktualita
NASA otestovala motor pro příští měsíční mise
Pokud se chce NASA v dohledné době vrátit na Měsíc, měla by se na to už zcela vážně připravovat. My se nyní přitom můžeme podívat na test jednoho z raketových motorů, který se má v misích Artemis uplatnit. 
Naposledy jsme se podívali na to, jak Donald Trump shání další miliardy pro program Artemis a ty skutečně budou potřeba. Uplatnit se v ní mají rakety SLS a lodi Orion, pokud nepůjde třeba i o vklad soukromých firem jako Boeing či SpaceX. A jak si můžete přečíst v odkazovaných zprávách, vývoj pokračuje právě i v případě raket a vesmírných lodí NASA. 
 
 
Nyní se ale můžeme podívat na neobvyklý test motoru, který má posloužit právě v misích Artemis. Ze zařízení firmy Northrop Grumman nám šlehají plameny hezkou souměrně do osmi směrů a my se dozvídáme, že jde o tzv. attitude control motor. Jedná se o motor pro záchranný systém, který má dostat loď s astronauty pryč od rakety v případě, že se její start nevydaří. Jde tak o obdobu motorů SuperDraco, tedy alespoň dle jejich způsobu využití. 
 
 
Tento motor je tak určen právě pro rakety SLS a lodi Orion a jde o klasický záchranný systém, jenž pomocí ventilů umožní řídit celkový vektor tahu. Tento attitude control motor ovšem není jediný, který patří do daného systému. Jsou tu celkem tři, přičemž testovaný motor společně s abort motor má za úkol dostat loď s astronauty co nejrychleji pryč od rakety a nakonec je tu jettison motor, jenž nakonec Orion oddělí od samotného záchranného systému, a to pochopitelně ještě před tím, než se rozevřou padáky. 
 
Stále se počítá, že v rámci programu Artemis se lidé opět dostanou na Měsíc do roku 2024 a poprvé na něm přistane žena. Nicméně možné je, že se dočkáme až v roce 2028 a asi by se tomu nedalo divit vzhledem k tomu, jaká zpoždění a potíže už potkala samotný vývoj rakety SLS. 
 
Záchranný systém bude přitom využit až v druhé misi Artemis plánované na rok 2022, neboť první, která má startovat ještě letos a vydá se oblétnout Měsíc, nebude zahrnovat lidskou posádku. 
 
Zdroj: Astronomy