www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars

NASA Perseverance je v půli své cesty na Mars
, , aktualita
NASA hlásí, že vesmírné plavidlo s roverem Perseverance na palubě už má za sebou půlku své cesty, která vede k Marsu. Už mu tak zbývá urazit "pouze" 235 milionů kilometrů, než vstoupí do atmosféry a půjde na přistání. 
K oblíbeným
reklama
NASA Perseverance odstartoval v létě, a to 30. července, přičemž přistávat bude během 18. února příštího roku, kdy vstoupí do atmosféry Marsu rychlostí kolem 19.000 km/h. Zde pak můžete sledovat jeho aktuální polohu a dívat se na to, jak Perseverance postupně ukrajuje zbývající miliony kilometrů. Aktuálně se přitom vzhledem ke Slunci pohybuje rychlostí přes 98 tisíc kilometrů v hodině. 
 
 
Ovšem i když je rover nyní už krátce za polovinou své cesty, neznamená to, že se nachází přesně mezi Zemí a Marsem. Ty se pohybují na své vlastní dráze, takže přímá vzdálenost k Zemi už činí 44,2 milionů kilometrů, zatímco Mars je vzdálen pouze 28,1 milionů kilometrů. Z té tak bude plavidlo s roverem postupně ukrajovat, jak se bude postupně blížit k místu setkání, které je ale ještě daleko před ním i před Marsem na jejich oběžných drahách. 
 
 
A až bude Perseverance přistávat, Mars bude od Země vzdálen asi 209 milionů kilometrů, čili pokud nyní trvá zaslání signálu pomocí Deep Space Network přibližně dvě a půl minuty, v době přistání už bude zpoždění komunikace o devět minut delší. Země se totiž bude Marsu díky své kratší orbitě postupně vzdalovat, aby jej opět dostihla přibližně za rok a půl. 
 
Komunikace s roverem přitom probíhá pravidelně, neboť obsluha ověřuje funkčnost jeho systémů a palubních přístrojů. Zatím nejsou hlášeny žádné problémy, takže to vypadá, že nejbližší drama nastane právě až v únoru, kdy půjde rover na přistání. NASA přitom nebude mít vzhledem ke dlouhému zpoždění komunikace toto přistání nijak řídit. To proběhne zcela automaticky a my na Zemi si budeme moci leda tak počkat na výsledek. Víru v dobrý výsledek ale posiluje to, že stejným způsobem jako Perseverance už přistál rover Curiosity.  


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur GeForce RTX 3060 Ti je v nabídce už za 463 eur
Grafická karta NVIDIA GeForce RTX 3060 Ti se chystá vstoupit na trh už za několik dní a postupně se dostává do nabídky více a více obchodů. Známe už také ceny, které postupem času spíše klesají. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu Microsoft chce do Windows 10 dostat aplikace z Androidu
V roce 2021 by mohl světlo světa spatřit „Project Latte“ od Microsoftu. Cílem je přinést aplikace z Androidu do Windows 10. Pokud se vše povede, mohly by být aplikace dostupné v Microsoft Store.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik6 komentářů
Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader Apple M1X prý nabídne 12 procesorových jader
Společnost Apple se se vší vážností pustila do vývoje vlastních procesorů založených na architektuře ARM, které mohou zcela nahradit hardware od společnosti Intel či potažmo AMD. Nyní tu máme model M1X. 
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek14 komentářů
Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu Papírově silnější Xbox Series X zatím s PS5 prohrává v reálném výkonu
Dle specifikací je nová Xbox Series X sice výkonnější než PlayStation 5, ale jak jsme se mohli už kolikrát přesvědčit, údaje o výkonu v TFLOPS a megahertze nemusí ve výsledku rozhodovat. Na co ukazuje praxe?
27.11.2020, aktualita, Jan Vítek
Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD Další Super Mario Bros. zlomil rekord, hra byla vydražena za 156 tisíc USD
Mít původní balení hry ze série Super Mario Bros. je v dnešní době velmi výnosné. Letos už některý díl této hry podruhé překonal všechny předchozí rekordy. Ten nynější se dostal na částku 156 tisíc USD, tedy zhruba 3,4 mil. Kč.
27.11.2020, aktualita, Milan Šurkala1 komentář