Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA po 16 letech ukončila provoz Spitzerova vesmírného dalekohledu

1.2.2020, Kateřina Hoferková, aktualita
NASA po 16 letech ukončila provoz Spitzerova vesmírného dalekohledu
Všechno jednou končí a ke konci své mise došel i Spitzerův vesmírný dalekohled, který po boku jiných vesmírných teleskopů po dobu 16 let přispíval svými snímky k novým objevům v astronomii. 
Spitzerův vesmírný dalekohled je teleskop určený k pozorování objektů v infračerveném spektru elektromagnetického záření, které je lidem neviditelné. Je například společně s Hubbleovým vesmírným dalekohledem součástí projektu Velkých observatoří, který má na starosti americký Národní úřad pro letectví a kosmonautiku. Spitzerův teleskop byl do kosmu vypuštěn 25. srpna 2003 a na svém kontě má celou řadu zajímavých objevů. Mezi ně patří například zachycení některých z nejstarších známých hvězd ve vesmíru nebo také detekování světla exoplanet. Na konci ledna ale jeho práce skončila. 
 
 
Ve vesmíru je spousta objektů, které dalekohledy pro oblast viditelného světla nezobrazí. A právě díky kombinaci infračervených dat ze Spitzerova vesmírného dalekohledu a snímků viditelného světla z Hubbleova teleskopu mohli vědci získávat ucelenější obraz o vesmíru. Díky Spitzerovu vesmírnému dalekohledu se astronomové z NASA mohli dozvědět nové informace o chemickém složení mezihvězdného prachu a původu naší Sluneční soustavy. Mezi jedny z největších objevů Spitzerova teleskopu patří potvrzení přítomnosti sedmi exoplanet velikosti Země v systému TRAPPIST-1, který je 39,6 světelných let vzdálený od naší planety. 
 
NASA už dříve oznámila ukončení mise s tímto teleskopem na 30. ledna 2020. Doba provozu Spitzerova teleskopu přitom byla na tento termín ještě prodloužena, původně se mluvilo o vyřazení z provozu už v roce 2016, poté v roce 2018. Prodloužení mise bylo odsouhlaseno kvůli jeho následníkovi, s nímž měla NASA zpoždění. Namísto Spitzerova teleskopu má nastoupit připravovaný vesmírný dalekohled Jamese Webba, jehož dokončení se pomalu blíží. 
 
Právě vesmírný dalekohled Jamese Webba by se měl stát další významnou kosmickou ikonou, která napomůže velké spoustě astronomických objevů v podrobných detailech. Nový teleskop zachytí viditelné i infračervené spektrum a je citlivější než Spitzerův i Hubbleův vesmírný dalekohled. Astronomům má pomoct pochopit, jak se vyvíjely galaxie, nebo odhalit tajemství původu života a pátrat po něm mimo Sluneční soustavu. Vypuštění vesmírného dalekohledu Jamese Webba je plánováno na 30. března 2021. 
 


reklama
reklama