www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA postupně uspává systémy Voyageru 2, šetří energií

NASA postupně uspává systémy Voyageru 2, šetří energií
, , aktualita
Sondy Voyager jsou na cestě už velice dlouho, ale díky svým zdrojům energie mohou stále ještě pracovat. Nicméně generované energie je čím dál méně, takže se tomu musí přizpůsobovat provoz. 
K oblíbeným
reklama
Oba Voyagery byly na cestu vyslány v roce 1977 a svůj úkol mají už dávno za sebou a jsou na cestě dále do mezihvězdného prostoru. Urazily už kolem 18 miliard kilometrů a na této cestě braly energii z radioizotopových termoelektrických generátorů, stejně jako ji bere i moderní rover Curiosity. Nicméně tyto generátory postupem času tvoří méně a méně energie a pro Voyagery už její objem přestával stačit. 
 
 
Obsluha se tak musela dlouze rozhodovat o tom, které přístroje na palubě Voyageru, jež ještě stále pracují a neselhaly, raději vypne a které nechá v provozu. Rozhodnutí už padlo a vypnuto bylo ohřívání přístroje detekujícího kosmické záření, ačkoliv má dle testů zvládnout teplotu do -45 °C, zatímco v okolí panuje mnohem nižší. To napovídá, že moc možností už není a že pokud to daný přístroj kvůli nízké teplotě nezvládne, stejně by byl na řadě pro deaktivaci. 
 
Voyager 2 má ještě pět fungujících přístrojů z deseti, které se ještě používají pro sběr dat a jejich posílání na Zemi. Cesta signálu mimochodem z takové dálky trvá více než 16 hodin, ostatně Voyager 2 loni po Voyageru 1 už také oficiálně vstoupil do mezihvězdného prostoru, čili tam, kde už prostředí neovlivňuje Slunce a jeho heliosféra. Nyní tak NASA sbírá informace o tom, jak to vypadá na takovém místě. 
 
 
Od Voyageru 2 může přijímat informace z detektoru kosmického záření, magnetických polí a obecně různých nabitých částic, které se v mezihvězdném prostoru nacházejí. Problém ale je s tím, jak tato data dostat na cestu k Zemi. Komunikační zařízení naštěstí stále funguje, ale vedle toho je třeba mít možnost přesně natočit anténu, respektive celou sondu. To zařizují manévrovací trysky, přičemž ty dosud používané na Voyageru 2 začaly silně degradovat. 
 
V roce 2017 se přitom NASA v případě Voyageru 1 obrátila na starší trysky, které nebyly předtím využity po dlouhých 37 let. Nyní se později v červenci pokusí o to samé v případě Voyageru 2, přičemž jeho starší trysky naposledy pracovaly při průletu kolem Neptunu v roce 1989.
 
Zdroj: Astronomy


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
GeForce NOW získává Othercide a další hry GeForce NOW získává Othercide a další hry
Společnost NVIDIA ohlásila další přírůstky do nabídky streamovací služby GeForce NOW. Vedle toho tu máme také novinku pro NVIDIA Highlights, a sice podporu titulu ARK: Survival Evolved.  
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Epic Games Store zavádí podporu modifikací her Epic Games Store zavádí podporu modifikací her
Herní modifikace, či prostě mody, jsou jedna z podstatných výhod PC jako herní platformy. Je tak logické, aby je herní obchody podporovaly, ale zatímco Steam má svůj Workshop, Epic Games Store neměl dosud nic. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Co znamenají procesory Intel Core s označením KA? Přeci sérii Avengers Co znamenají procesory Intel Core s označením KA? Přeci sérii Avengers
Nedávno se objevila zpráva, že Intel si chystá nové procesory Core 10. generace, které ponesou označení KA. Má jít o čtyři modely, z jejich označení bylo zřejmé, že budou jednak odemknuté. Ale co mělo znamenat označení A?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Asus připravil své první monitory s HDMI 2.1, to dovolí 4K při 120 Hz Asus připravil své první monitory s HDMI 2.1, to dovolí 4K při 120 Hz
Společnost Asus oznámila, že má připraveny první své monitory splňující standard HDMI 2.1. Tyto monitory už dostaly certifikaci od Allion Labs, Inc. a brzy se můžeme těšit na 4K obraz při 120 snímcích za sekundu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD hlásí nebývalý zájem o moderní APU, navyšuje produkci AMD hlásí nebývalý zájem o moderní APU, navyšuje produkci
Server wccftech se rozhodl blíže podívat na dodavatelský řetězec firmy AMD s ohledem na údajný nedostatek čipů generace Renoir. Máme tu i potvrzení firmy AMD, dle níž se nová APU prodávají velice dobře. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře