www.svethardware.cz
>
>
>
>

Voyager 2 následuje své dvojče do mezihvězdného prostoru

Voyager 2 následuje své dvojče do mezihvězdného prostoru
, , aktualita
V roce 1977 NASA vypustila do vesmíru dvě sondy, které zcela zaslouženě získaly obrovskou popularitu a jejich cesta ani po desítkách let nekončí. Nyní, po více než 40 letech následuje Voyager 2 své dvojče do mezihvězdného prostoru.
K oblíbeným
reklama
Voyagery navštívily řadu planet sluneční soustavy především díky tomu, že při jejich vypustění nastala velice příhodná konstelace, kdy mohly sondy využít gravitační manévry, které je kaskádovitě posouvaly dál a dál od středu Sluneční soustavy. Díky tomu se sondy také pohybují vysokou rychlostí. 
 
 
Voyager 1 se pohybuje už ve vzdálenosti 142,3 AU a každý rok tato vzdálenost naroste o dalších 3,6 AU. Voyager 2 je vzdálený 119 AU, protože jeho rychlostí kolem 55 tisíc kilometrů za hodinu (vzhledem ke Slunci) je znatelně pomalejší a urazí za rok přibližně 3,3 AU. 
 
Nicméně dnes se už i Voyager 2 oficiálně pohybuje v mezihvězném prostoru a vědci určili přesně 5. listopad 2018 jako den, kdy tato sonda opustila heliosféru. A i když je by se dalo tušit, že taková věc se nestane náhle ze dne na den, právě během onoho listopadového dne přístroj Plasma Science Experiment (PLS - plazmový spektrometr) na palubě sondy zaznamenal náhlý pokles detekovaných slunečních částic a na opačné straně se objevilo silnější kosmické záření z vnějšího prostoru. Takže se dá říci, že heliopauza, hranice Sluncem ovlivňovaného prostoru, je skutečně tenká.
 
 
Co však obě sondy dosud neopustily a ještě velice dlouho neopustí, jsou hranice samotného Slunečního prostoru. Ten totiž zasahuje hluboko do mezihvězdného prostoru, jak se definuje vesmír mimo heliosféru a i Voyageru 1 zabere na 30 tisíc let, než se dostane mimo hranice soustavy. 
 
Cesta obou sond tak ještě nekončí a NASA se může těšit na to, co dalšího nám řeknou právě o mezihvězdném prostoru, zvláště když přístroj PLS na Voyageru 1 se poškodil už v roce 1980, takže fungující PLS na palubě Voyageru 2 je přímo neocenitelný. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux Populární Microsoft Teams nyní i pro Linux
Komunikátor a kolaborativní nástroj Microsoft Teams se těší velké popularitě a počet uživatelů se stále zvyšuje. Nově je k dispozici i pro operační systém Linux a doplňuje tak spoustu jiných operačních systémů, pro které je již k dispozici.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG Avantek uvádí pracovní stanici s procesorem Ampere eMAG
I když serverovému trhu drtivě vládne Intel, drápky začíná vytahovat i AMD a snaží se i společnost Ampere Computing. Její procesor eMAG si právě našel cestu do pracovních stanic od Avanteku.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar Intel uvádí RealSense L515: miniaturní laserový radar
Intel RealSense L515 byl výrobcem označena za světově nejmenší a energeticky nejefektivnější lidar s vysokým rozlišením. Jde tak o zařízení, které dokáže laserovými paprsky ohmatávat prostředí. K čemu přijde vhod? 
Včera, aktualita, Jan Vítek
Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče Half-Life Alyx bude dle vývojáře záležitost čistě pro jednoho hráče
Half Life: Alyx představuje návrat společnosti Valve na herní výsluní, i když pouze pro majitele příslušných VR headsetů a samozřejmě nemůžeme automaticky předpokládat, že to bude návrat úspěšný. Co nového se ale dozvíme?
Včera, aktualita, Jan Vítek
Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie? Jaká je budoucnost extrémní ultrafialové litografie?
Extrémní ultrafialová litografie (EUVL) přichází ještě včas na to, aby výrobci čipů už nemuseli využívat stále složitější způsoby obcházení limitů hlubokého ultrafialového spektra (DUV). Jaký dopad bude EUVL mít? 
Včera, aktualita, Jan Vítek