www.svethardware.cz
>
>
>
>

Voyager 2 následuje své dvojče do mezihvězdného prostoru

Voyager 2 následuje své dvojče do mezihvězdného prostoru
, , aktualita
V roce 1977 NASA vypustila do vesmíru dvě sondy, které zcela zaslouženě získaly obrovskou popularitu a jejich cesta ani po desítkách let nekončí. Nyní, po více než 40 letech následuje Voyager 2 své dvojče do mezihvězdného prostoru.
K oblíbeným
reklama
Voyagery navštívily řadu planet sluneční soustavy především díky tomu, že při jejich vypustění nastala velice příhodná konstelace, kdy mohly sondy využít gravitační manévry, které je kaskádovitě posouvaly dál a dál od středu Sluneční soustavy. Díky tomu se sondy také pohybují vysokou rychlostí. 
 
 
Voyager 1 se pohybuje už ve vzdálenosti 142,3 AU a každý rok tato vzdálenost naroste o dalších 3,6 AU. Voyager 2 je vzdálený 119 AU, protože jeho rychlostí kolem 55 tisíc kilometrů za hodinu (vzhledem ke Slunci) je znatelně pomalejší a urazí za rok přibližně 3,3 AU. 
 
Nicméně dnes se už i Voyager 2 oficiálně pohybuje v mezihvězném prostoru a vědci určili přesně 5. listopad 2018 jako den, kdy tato sonda opustila heliosféru. A i když je by se dalo tušit, že taková věc se nestane náhle ze dne na den, právě během onoho listopadového dne přístroj Plasma Science Experiment (PLS - plazmový spektrometr) na palubě sondy zaznamenal náhlý pokles detekovaných slunečních částic a na opačné straně se objevilo silnější kosmické záření z vnějšího prostoru. Takže se dá říci, že heliopauza, hranice Sluncem ovlivňovaného prostoru, je skutečně tenká.
 
 
Co však obě sondy dosud neopustily a ještě velice dlouho neopustí, jsou hranice samotného Slunečního prostoru. Ten totiž zasahuje hluboko do mezihvězdného prostoru, jak se definuje vesmír mimo heliosféru a i Voyageru 1 zabere na 30 tisíc let, než se dostane mimo hranice soustavy. 
 
Cesta obou sond tak ještě nekončí a NASA se může těšit na to, co dalšího nám řeknou právě o mezihvězdném prostoru, zvláště když přístroj PLS na Voyageru 1 se poškodil už v roce 1980, takže fungující PLS na palubě Voyageru 2 je přímo neocenitelný. 
 
 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem Blackstone chce vyrábět solid-state akumulátory 3D tiskem
Blackstone je další ze společností a týmů vědců, kde se zkouší využití 3D tisku při výrobě akumulátorů. V tomto případě by mělo jít o solid-state akumulátory, tedy ty s pevným elektrolytem, které zajišťují větší bezpečnost.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi Proti Applu se spojilo 13 firem. Kvůli podmínkám v obchodu s aplikacemi
Společnost Epic Games pokračuje ve své bitvě proti obchodu s mobilními aplikacemi pro iOS. Zformovala koalici spolu s dalšími firmami včetně Spotify. Kromě vysokých poplatků vyjmenovali i deset dalších problémů.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik17 komentářů
AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP AMD představuje Athlony a Ryzeny pro Chromebooky s 15W TDP
Společnost AMD významně rozšířila nabídku svých mobilních procesorů o nové Athlony a Ryzeny. Ty jsou určeny především do levných notebooků Chromebok a staví na starších architekturách Zen a Zen+.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED Corsair CX-F RGB: zdroje se zkosenými hranami a poprvé i s RGB LED
Pokud máte pocit, že vám ve skříní barevně nesvítí a nebliká dost komponent, můžete si zvolit jeden z nových zdrojů firmy Corsair. Ta představila své první modely s aRGB podsvícením, jež končí na 750 W. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky? Říjnová aktualizace Windows 10 verze 20H2 se blíží. Jaké přinese novinky?
Microsoft brzy vydá další významnější aktualizaci pro Windows 10. „October 2020 Update“ bude dostupný volitelně a mnoho nových funkcí od něj nečekejte. Přesto nezůstane zcela beze změn.
Včera, aktualita, Jáchym Šlik