www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA připravila webový 3D simulátor exoplanet

NASA připravila webový 3D simulátor exoplanet
, , aktualita
Zajímá vás, jak to asi může vypadat na povrchu různých exoplanet, které našel teleskop Kepler a další zařízení? NASA si pro tento účel připravila jejich webové 3D simulace, které také obsahují další důležité informace.
K oblíbeným
reklama
Pochopitelně jde z velké části pouze o představu toho, jak by povrch těchto planet mohl vypadat a tato představa je založena na tom málu informací, které byly zjištěny o samotných hvězdách daných soustav, velikosti planet a jejich vzdálenosti od hvězd. V posledním čtvrtstoletí se přitom s objevenými exoplanetami roztrhl pytel, a to především díky teleskopu Kepler a nyní můžeme očekávat další nálož díky jeho nástupci TESS. Ten se přitom nebude dívat až do vzdálenosti 3000 světelných let, ale zhruba na desetkrát bližší horizont, ovšem v mnohem širším záběru. Odhalit tak může mnohem bližší světy. 
 
 
Nicméně na ty se i tak nebudeme moci přímo podívat a zbyde nám vedle těch několika málo faktických údajů pouze představivost a zkušenosti či znalosti. To nyní NASA přetavila ve webovou prezentaci, kde se formou panoramatu můžeme podívat na to, jak to asi tak může vypadat na planetách Kepler-186fTRAPPIST-1dKepler-16b. Později mohou přibýt další, které jsou ale nyní nabízeny jen jako plakáty ve stylu Fallout či prostě v retro sci-fi stylu, což můžeme prohlásit za oxymoron pro dnešní den. 
 
Virtuální Exoplanet Travel Bureau americké NASA nás tak zavede jednak na 550 světelných let vzdálený Kepler-186f, který obíhá červeného trpaslíka v krátké vzdálenosti, a to v tzv. obyvatelné zóně. Najdeme tak na něm i vodu, pokud si na něj necháme přidat atmosféru, ovšem její přítomnost právě kvůli divokým erupčním projevům červených trpaslíků není zrovna pravděpodobná. I tak jde ale o jednoho z nejslibnějších kandidátů na výskyt mimozemského života. 
 
Kepler-16b je 200 světelných let vzdálený plynný obr podobný nejspíše Saturnu, takže na jeho povrchu se kamera neusídlila. NASA ji umístila na povrch hypotetického měsíce této planety, odkud jsou vidět dvě hvězdy, jež má Kepler-16b jako Tatooine obíhat. Mimochodem, nalezena už byla potenciálně kamenitá planeta, která by se mohla označit za zpodobnění filmového Tatooinu. 
 
 
Nakonec tu máme Trappist-1d jako jednu z planet systému, který je přímo přecpaný tělesy o velikosti Země (plus/minus). Je přitom pouze 40 světelných let daleko a z povrchu planety bychom mohli kromě hvězdy samotné pozorovat dalších šest zřetelně viditelných planet, jež by nebyly vidět jako u nás pouze v podobě jasných teček. I zde bychom mohli narazit na vodu, ovšem i tak je to planeta, která obíhá kolem velice chladného trpaslíka, jenž nedokáže poskytnout to, co naše Slunce. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti Samsung dosáhl rekordních 5,23 Gbps na 5G síti
Společnosti Samsung se povedlo překonat rekord v přenosové rychlosti na 5G síti. Konkrétně jde o přenos na jedno zařízení, kdy bylo dosaženo 5,23 Gbps. Navíc šlo o běžně dostupný telefon na trhu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí JWST prošel 17denními finálními funkčními testy, říjnový start stále platí
Čím více se blíží říjnový termín startu James Webb Space Telescope (JWST), tím pravděpodobnější je, že už nenastane žádné další zdržení. Nyní navíc přichází dobrá zpráva, a sice potvrzení o dokončení finálních funkčních testů. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU? JPR: dodávky PC v závěru předchozího roku prudce rostly, ovšem co GPU?
Společnost Jon Peddie Research vypustila do světa další přehled o stavu trhu s GPU, a to samostatnými i integrovanými. Potvrzuje se nám tu, že poptávka po PC byla opravdu vysoká, ovšem co dodávky samostatných GPU?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky Těžaři se už nepokrytě zaměřili na herní notebooky
Už nějaký ten pátek víme, že někteří těžaři kryptoměn začali využívat i celé nové herní notebooky, a to jednoduše proto, že jsou celkově dostupnější než samostatné grafiky. Nyní už je tento trend zřejmý. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache Blíží se Samsung 980, SSD bez DRAM cache
Nový Samsung SSD 980 Pro už je dávno na trhu, ovšem nyní se dozvídáme o modelech Samsung SSD 980, které by někdo mohl s verzí Pro snadno zaměnit. Dostal by ale SSD bez vlastní DRAM cache.   
Dnes, aktualita, Jan Vítek