reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

NASA využila 3D tisk pro výrobu součástek ze dvou různých kovů

23.9.2017, Milan Šurkala, aktualita
NASA využila 3D tisk pro výrobu součástek ze dvou různých kovů
Vesmírná agentura NASA už nějakou dobu využívá 3D tisk pro výrobu součástek. Nyní se jí ale ve spolupráci s externím partnerem vyrobit díl, který kombinuje dva různé kovové prvky dohromady. Dosavadní pájení tak může být minulostí.
Technologie se vyvíjejí a oblast 3D tiskem rozhodně není výjimkou. Výzkumné centrum NASA Marshall Space Flight Center v Huntsville v Alabamě a společnost DMG MORI z Illionis vyvinuly technologii 3D tisku, která je schopna kombinovat dva různé kovy najednou. To je mnohem složitější než 3D tisk z jednoho kovu, což se u NASA už nějakou dobu používá. Pokud by se schopnost 3D tisku ze dvou kovů najednou uchytila, umožnilo by to snížit náklady na výrobu raketových motorů o nezanedbatelnou třetinu a časově by to ušetřilo dokonce 50 %.
 
NASA 3D tisk dvou kovů
 
V tomto případě šlo o součástku, která zažehává raketový motor a vyrábí se ze slitiny mědi a ilconelu (slitina niklu a chromu). Doposud se tato součástka vyráběla pájením, které bylo schopno dva kovy udržet u sebe. Nyní se vyzkoušela 3D tiskárna, která za pomocí laseru vytvářela prolínající se vrstvy obou kovů. Toto by mělo nejen zkrátit dobu výroby, ale zvýšit také odolnost součástek a sílu spoje. Její rozměry jsou zhruba 25 centimetrů na délku a 18 centimetrů na šířku. Díky 3D tisku by mělo být mnohem snazší vyrábět obdobné součástky i v odlišných rozměrech.
 
Odolnost nové součástky dokládá i to, že prošla již více než reálnými 30 testy a uspěla. NASA proto plánuje rozšířit počet a komplikovanost dílů, které budou v budoucnu vyráběny metodou 3D tisku.
 
Zdroj: nasa.gov


Autor: Milan Šurkala
Vystudoval doktorský program v oboru informatiky a programování se zaměřením na počítačovou grafiku. Nepřehlédněte jeho seriál Fotíme s Koalou o základech fotografování.
reklama