www.svethardware.cz
>
>
>
>

NASA zaplatí soukromým společnostem za sběr vzorků z Měsíce

NASA zaplatí soukromým společnostem za sběr vzorků z Měsíce
, , aktualita
Americká kosmická agentura NASA oznámila, že hodlá zapojit soukromníky do sběru vzorků z povrchu Měsíce. Tyto sesbírané horniny pak NASA plánuje odkupovat, chce mimo jiné podpořit technologický a vědecký rozvoj.
K oblíbeným
reklama
Národní úřad pro letectví a vesmír hodlá využívat služeb soukromých společností, které se zabývají vývojem kosmických technologií, pro sběr vzorků hornin z Měsíce. Do roku 2024 NASA plánuje na Měsíc vyslat v rámci programu Artemis první astronautku a dalšího astronauta po dlouhé pauze, kterou lidské mise k přirozené družici Země zaznamenaly. Před tím chce ale vesmírná agentura v rámci stejného programu ještě studovat měsíční vzorky. NASA tímto způsobem dle svých slov zamýšlí podpořit novou éru zkoumání a objevů, které by měly být přínosem pro celé lidstvo.
 
 
NASA nyní potvrdila, že má v plánu zaplatit soukromým společnostem za sběr malého množství hornin a vzorků prachu z jakéhokoli místa na povrchu Měsíce. Agentura zároveň uvedla, že je otevřena i spolupráci se zahraničními firmami. Po spolupracujících společnostech bude požadovat fotografie sběru a nasbíraného materiálu a údaje o poloze. Nasbírané vzorky se pak stanou majetkem NASA a agentura je bude moct využívat pro vlastní účely.
 
Cílem NASA je, aby se sběr a převod vlastnictví měsíčních hornin uskutečnil do roku 2024. Protože se rok 2024 a s ním velký milník v programu Artemis rychle blíží, NASA se o Měsíc už nyní hodně zajímá. Nedávno agentura zveřejnila například seznam možného nákladu pro přistání na Měsíci v roce 2022.

Hlavním cílem po opětovném přistání na Měsíci je ale také daleký let na Mars. Program Artemis má představovat odrazný bod pro budoucí dlouhodobý pobyt astronautů na Měsíci, jenž by měl sloužit jako příprava systémů a operací, které budou pro mise do hlubokého vesmíru potřebné. Všechny zkušenosti nabrané při letech, pobytech a misích na Měsíc v následujících letech budou pro cesty na Mars velmi cenné.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD ViewSonic Elite XG270Q: hraní na 27" se 165 Hz a Quad HD
ViewSonic si připravil nový monitor, který bude vyhovovat zákazníkům neprahnoucím po Ultra HD, ale už ani Full HD. Quad HD je tak střední cesta šetrná i pro naše peněženky. ViewSonic XG270Q je také cenově výhodnější alternativa pro model XG270QG.
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software Microsoft kupuje společnost ZeniMax a s ní i Bethesdu či id Software
Microsoft získal nový cenný skalp z řad herních společností. Do xboxového světa se bude nově řadit ZeniMax Media, mateřská společnost studia Bethesda Softworks. Microsoft tak získá i práva na mnohé známé herní řady. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy Trumpův ban WeChatu zablokoval soud. Říká, že Donald nemá důkazy
Americký prezident Donald Trump se rozhodl vydat výkonný příkaz, který měl uvalit ban na čínský komunikátor WeChat. Okresní soud mu to ale zatrhl a říká, že ban byl založen na základě nepodložených obvinění.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači Muž odsouzen za těžbu kryptoměn na vědeckém superpočítači
34letý Australan si chtěl přivydělat těžbou kryptoměn, nezvolil k tomu ale tu nejšťastnější metodu. Místo svého hardwaru použil výpočetní techniku určenou pro vědecké účely, což mu vyneslo 15měsíční trest.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců Jensen Huang se formálně zaváže rozvíjet Arm ke spokojenosti zaměstnanců
Akvizici firmy Arm Ltd. NVIDIÍ ještě zdaleka nelze považovat za dokonanou a vypadá to, že NVIDIA se bude muset zavázat k řadě věcí, aby její záměr prošel skrz regulační orgány. To ostatně platí i pro SoftBank. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek