Navzdory očekáváním přichází okamžitě dostupný Raspberry Pi 4

Navzdory očekáváním přichází okamžitě dostupný Raspberry Pi 4
, , aktualita
Na začátku tohoto roku jsme se na základě rozhovorů se zástupci nadace Raspberry dozvěděli, že čtvrté verze Raspberry Pi se letos určitě nedočkáme. Ovšem realita je jiná, máme tu Raspberry Pi 4 Model B, co nabízí?
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 4 přichází jako blesk z čistého nebe. Představen byl dnes ráno a také ihned vyslán na trh, takže je jasné, že onen zástupce nadace Raspberry v rozhovoru pro Tom's Hardware v únoru vědomě mlžil, když uváděl, že představa o Pi 4 existuje, ale ještě ani neexistuje plán na to ji přetavit do podoby reálného produktu. 
 
 
Nyní onen hotový produkt máme k dispozici a můžeme si přečíst o jeho specifikacích, které slibují "výkon srovnatelný s PC", což je samozřejmě nutné brát s velkou rezervou. Na začátek se hned také sluší uvést, že co zůstalo, je cena 35 dolarů. 
 
 
Jde ovšem o startovní cenu, neboť k dispozici budou tři verze nového Raspberry Pi 4. Za oněch 35 USD dostaneme 1GB model, 10 USD navíc nám zajistí 2 GB paměti LPDDR4 a za dalších 10 USD navíc pak 4 GB. 
 
 
Raspberry Pi 4 Model B
 • Broadcom BCM2711, Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1,5GHz
 • 1GB/2GB/4GB LPDDR4-2400 SDRAM 
 • 2,4GHz a 5,0GHz IEEE 802.11ac wireless, Bluetooth 5.0, BLE
 • Gigabit Ethernet
 • 2x USB 3.0 port; 2x USB 2.0 port
 • Raspberry Pi standardní 40pin GPIO header (plně zpětně kompatibilní)
 • 2x micro-HDMI porty (až 4k/60)
 • 2-lane MIPI DSI display port
 • 2-lane MIPI CSI camera port
 • 4-pole stereo audio / kompozitní video port
 • H.265 (4kp60 dekódování), H264 (1080p60, 1080p30 kódování)
 • OpenGL ES 3.0
 • Micro-SD slot pro OS a data
 • 5V DC via USB-C konektor (minimum 3A)
 • 5V DC via GPIO header (minimum 3A)
 • Power over Ethernet (PoE) podporován (vyžaduje PoE HAT)
 • Provozní teplota: 0 – 50 °C
 
Máme tu tak už gigabitový Ethernet i USB 3.0, ale především pak výkonné SoC Broadcom BCM2711 se čtyřmi jádry Cortex-A72, které mají být na 1,5 GHz až třikrát výkonnější než předchozí Cortex-A53. Grafické jádro VideoCore IV také nahrazuje modernější a rychlejší VideoCore VI. 
 
 
Využitelné tu budou také ovladače Mesa V3D vyvinuté v Broadcomu v předchozích pěti letech, které umožní prohlížení webu akcelerované pomocí OpenGL i běh 3D aplikací v okně pod X. Společně s novými Pi 4 bude také k dispozici OS Raspbian Buster, značně modifikovaná verze systému Debian 10 Buster. 
 
Dále bude k dispozici také příslušenství včetně nových boxů pro uschování počítače nebo celých sad. I nadále také budou vyráběny modely Raspberry Pi 1B+, 2B, 3B a 3B+, dokud o ně bude zájem.  
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink Elon Musk poslal první tweet přes své satelity Starlink
SpaceX Elona Muska plánuje už brzy spustit internetové připojení přes své satelity Starlink a jak to poprvé veřejně vyzkoušet lépe než tweety, kterými je Musk pověstný? Před pár hodinami se to povedlo a satelity podle všeho fungují.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem USAF má proti dronům k dispozici buginu s laserem
Zatímco u nás se připravuje nutnost registrace všech dronů nad 250 gramů, čili v podstatě i hraček, americké letectvo půjde na věc jinak. K dispozici bude mít od firmy Raytheon zařízení, které dron sestřelí laserem. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek4 komentáře
The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je? The Outer Worlds: nástupce Falloutu přichází, jaký je?
The Outer Worlds od studia Obsidian můžeme považovat za duchovního nástupce série Fallout, s níž má společné některé mechanismy, ale i řadu lidí, kteří pracovali na vývoji. Hra už byla ohodnocena recenzenty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4 Reklama Blizzardu ukazuje na připravované Diablo 4
Společnost Blizzard by mohla najít malou úlevu od negativních reakcí svých fanoušků na aféru s hongkongským hráčem Blitzchung, a to v urychleném představení hry Diablo 4. Nové informace naznačují, že se tak asi stane. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů EPYC Rome pod pokličkou: téměř 40 miliard tranzistorů
Na světlo světa se dostaly podrobnosti o tom, z čeho se skládají procesory AMD EPYC Rome, které tvoří celkem až devět samostatných čipů. Titěrný přitom není už samotný I/O čip, ale když se k tomu přičtou čiplety, vzniká monstrum. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek5 komentářů