Navzdory očekáváním přichází okamžitě dostupný Raspberry Pi 4

Navzdory očekáváním přichází okamžitě dostupný Raspberry Pi 4
, , aktualita
Na začátku tohoto roku jsme se na základě rozhovorů se zástupci nadace Raspberry dozvěděli, že čtvrté verze Raspberry Pi se letos určitě nedočkáme. Ovšem realita je jiná, máme tu Raspberry Pi 4 Model B, co nabízí?
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 4 přichází jako blesk z čistého nebe. Představen byl dnes ráno a také ihned vyslán na trh, takže je jasné, že onen zástupce nadace Raspberry v rozhovoru pro Tom's Hardware v únoru vědomě mlžil, když uváděl, že představa o Pi 4 existuje, ale ještě ani neexistuje plán na to ji přetavit do podoby reálného produktu. 
 
 
Nyní onen hotový produkt máme k dispozici a můžeme si přečíst o jeho specifikacích, které slibují "výkon srovnatelný s PC", což je samozřejmě nutné brát s velkou rezervou. Na začátek se hned také sluší uvést, že co zůstalo, je cena 35 dolarů. 
 
 
Jde ovšem o startovní cenu, neboť k dispozici budou tři verze nového Raspberry Pi 4. Za oněch 35 USD dostaneme 1GB model, 10 USD navíc nám zajistí 2 GB paměti LPDDR4 a za dalších 10 USD navíc pak 4 GB. 
 
 
Raspberry Pi 4 Model B
 • Broadcom BCM2711, Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1,5GHz
 • 1GB/2GB/4GB LPDDR4-2400 SDRAM 
 • 2,4GHz a 5,0GHz IEEE 802.11ac wireless, Bluetooth 5.0, BLE
 • Gigabit Ethernet
 • 2x USB 3.0 port; 2x USB 2.0 port
 • Raspberry Pi standardní 40pin GPIO header (plně zpětně kompatibilní)
 • 2x micro-HDMI porty (až 4k/60)
 • 2-lane MIPI DSI display port
 • 2-lane MIPI CSI camera port
 • 4-pole stereo audio / kompozitní video port
 • H.265 (4kp60 dekódování), H264 (1080p60, 1080p30 kódování)
 • OpenGL ES 3.0
 • Micro-SD slot pro OS a data
 • 5V DC via USB-C konektor (minimum 3A)
 • 5V DC via GPIO header (minimum 3A)
 • Power over Ethernet (PoE) podporován (vyžaduje PoE HAT)
 • Provozní teplota: 0 – 50 °C
 
Máme tu tak už gigabitový Ethernet i USB 3.0, ale především pak výkonné SoC Broadcom BCM2711 se čtyřmi jádry Cortex-A72, které mají být na 1,5 GHz až třikrát výkonnější než předchozí Cortex-A53. Grafické jádro VideoCore IV také nahrazuje modernější a rychlejší VideoCore VI. 
 
 
Využitelné tu budou také ovladače Mesa V3D vyvinuté v Broadcomu v předchozích pěti letech, které umožní prohlížení webu akcelerované pomocí OpenGL i běh 3D aplikací v okně pod X. Společně s novými Pi 4 bude také k dispozici OS Raspbian Buster, značně modifikovaná verze systému Debian 10 Buster. 
 
Dále bude k dispozici také příslušenství včetně nových boxů pro uschování počítače nebo celých sad. I nadále také budou vyráběny modely Raspberry Pi 1B+, 2B, 3B a 3B+, dokud o ně bude zájem.  
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů Antiviry Kaspersky mohly být zneužity ke sledování uživatelů
Kaspersky teď čelí nemilému problému. Jeho antiviry totiž mohly být zneužívány třetími stranami ke sledování uživatelů. Jeho skripty totiž nabízeli ostatním možnost identifikovat počítač a uživatele.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 % Spotify údajně chystá zvýšení cen předplatného o 13 %
Vypadá to, že velmi oblíbená streamovací služba Spotify se chystá navýšit ceny svých předplatných. Stále rostoucí obliba rodinného plánu totiž znatelně snižuje průměrné příjmy na jednotlivého posluchače.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM TSMC ukázalo interposer pro dva obrovské čipy a osm HBM
Společnost TSMC se slovy, že Mooreův zákon stále ještě žije, ukázala obrovský interposer, na nějž se vejdou dva čipy zabírající 600 mm2 a navíc i osm dokola poskládaných pamětí typu HBM. K čemu by asi tak tento interposer mohl být? 
Včera, aktualita, Jan Vítek6 komentářů
Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta? Zasáhla Jupiter v jeho mladých letech obrovská protoplaneta?
Sonda Juno americké NASA odhalila další tajemství Jupiteru, a to konkrétně to, že nemá ostře ohraničený povrch jádra. To přineslo teorie spekulující o tom, jak k němu tato planeta mohla přijít. Máme tu tak další teorii o srážce v mladé Sluneční soustavě.
Včera, aktualita, Jan Vítek3 komentáře
Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD Gold S31: SK Hynix se pustil do výroby spotřebitelských SSD
Jeden z největších světových výrobců pamětí na světě, společnost SK Hynix, se rozhodl začít vyrábět SSD pro běžné spotřebitele. Představuje tak modely Gold S31, které jsou zatím pouze začátek toho, co bude následovat. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář