Navzdory očekáváním přichází okamžitě dostupný Raspberry Pi 4

Navzdory očekáváním přichází okamžitě dostupný Raspberry Pi 4
, , aktualita
Na začátku tohoto roku jsme se na základě rozhovorů se zástupci nadace Raspberry dozvěděli, že čtvrté verze Raspberry Pi se letos určitě nedočkáme. Ovšem realita je jiná, máme tu Raspberry Pi 4 Model B, co nabízí?
K oblíbeným
reklama
Raspberry Pi 4 přichází jako blesk z čistého nebe. Představen byl dnes ráno a také ihned vyslán na trh, takže je jasné, že onen zástupce nadace Raspberry v rozhovoru pro Tom's Hardware v únoru vědomě mlžil, když uváděl, že představa o Pi 4 existuje, ale ještě ani neexistuje plán na to ji přetavit do podoby reálného produktu. 
 
 
Nyní onen hotový produkt máme k dispozici a můžeme si přečíst o jeho specifikacích, které slibují "výkon srovnatelný s PC", což je samozřejmě nutné brát s velkou rezervou. Na začátek se hned také sluší uvést, že co zůstalo, je cena 35 dolarů. 
 
 
Jde ovšem o startovní cenu, neboť k dispozici budou tři verze nového Raspberry Pi 4. Za oněch 35 USD dostaneme 1GB model, 10 USD navíc nám zajistí 2 GB paměti LPDDR4 a za dalších 10 USD navíc pak 4 GB. 
 
 
Raspberry Pi 4 Model B
 • Broadcom BCM2711, Quad core Cortex-A72 (ARM v8) 64-bit SoC @ 1,5GHz
 • 1GB/2GB/4GB LPDDR4-2400 SDRAM 
 • 2,4GHz a 5,0GHz IEEE 802.11ac wireless, Bluetooth 5.0, BLE
 • Gigabit Ethernet
 • 2x USB 3.0 port; 2x USB 2.0 port
 • Raspberry Pi standardní 40pin GPIO header (plně zpětně kompatibilní)
 • 2x micro-HDMI porty (až 4k/60)
 • 2-lane MIPI DSI display port
 • 2-lane MIPI CSI camera port
 • 4-pole stereo audio / kompozitní video port
 • H.265 (4kp60 dekódování), H264 (1080p60, 1080p30 kódování)
 • OpenGL ES 3.0
 • Micro-SD slot pro OS a data
 • 5V DC via USB-C konektor (minimum 3A)
 • 5V DC via GPIO header (minimum 3A)
 • Power over Ethernet (PoE) podporován (vyžaduje PoE HAT)
 • Provozní teplota: 0 – 50 °C
 
Máme tu tak už gigabitový Ethernet i USB 3.0, ale především pak výkonné SoC Broadcom BCM2711 se čtyřmi jádry Cortex-A72, které mají být na 1,5 GHz až třikrát výkonnější než předchozí Cortex-A53. Grafické jádro VideoCore IV také nahrazuje modernější a rychlejší VideoCore VI. 
 
 
Využitelné tu budou také ovladače Mesa V3D vyvinuté v Broadcomu v předchozích pěti letech, které umožní prohlížení webu akcelerované pomocí OpenGL i běh 3D aplikací v okně pod X. Společně s novými Pi 4 bude také k dispozici OS Raspbian Buster, značně modifikovaná verze systému Debian 10 Buster. 
 
Dále bude k dispozici také příslušenství včetně nových boxů pro uschování počítače nebo celých sad. I nadále také budou vyráběny modely Raspberry Pi 1B+, 2B, 3B a 3B+, dokud o ně bude zájem.  
 
Zdroj: Hexus.net


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD Další únik potvrzuje DDR5 pro Intel Alder Lake, mohl by tak předběhnout AMD
Intel připravuje mnoho nových generací procesorů a jednou z novinek bude Alder Lake. Nyní se objevil další únik, který opětovně potvrdil, že by tyto procesory měly podporovat paměti DDR5 a mít je tak dříve než AMD.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700 Intel zpět ve světě 5G díky společnému modemu MediaTek T700
V listopadu minulého roku se Intel nechal slyšet, že bude spolupracovat s firmou MediaTek na vývoji 5G modemů. Nyní se objevil první plod společné práce, nový 5G modem MediaTek T700 pro laptopy s procesory Intel.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky Robot Pepper skenuje obličeje a žádá lidi o nasazení roušky
Roboti pomáhají v době poznamenané pandemií onemocnění covid-19 různými způsoby. Humanoidní robot Pepper například dostal aktualizaci, aby byl schopen rozpoznávat lidské tváře s rouškou a bez roušky.
Včera, aktualita, Kateřina Hoferková1 komentář
Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0 Gigabyte G242-Z11 dostává AMD EPYC, NVIDIA A100 a PCIe 4.0
Gigabyte představil nový HPC server, který využívá služeb výkonného 64jádrového procesoru AMD EPYC 7H12 i několika GPU, např. NVIDIA Ampere A100. To vše navíc doplňuje podpora rychlého rozhraní PCIe 4.0.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku Přenosná stanice a-XP, aneb 64jádrový Threadripper v kufříku
Počítač a-XP vypadá jako notebook z dob minulých nebo jako počítačový mod založený na desktopové skříni. Jde ale o přenosnou pracovní stanici, která nabídne i 64jádrový Threadripper, a to v zajímavém balení. 
Včera, aktualita, Jan Vítek