www.svethardware.cz
>
>
>

Nedostatek čipů je problém už celého průmyslu, kapacita 200mm waferů vzroste

Nedostatek čipů je problém už celého průmyslu, kapacita 200mm waferů vzroste
, , aktualita
Tento rok přinesl nečekaný vývoj v polovodičovém průmyslu, který byl značně poznamenán dopady covidových karantén. Ty na jednu stranu přinesly problémy týkající se výroby a na druhé straně znamenaly vyšší poptávku po elektronice. 
K oblíbeným
reklama
Není tak ani divu, že kombinace obou faktoru způsobuje už citelný nedostatek čipů na trhu, a to nejen námi ostře sledovaných procesorů či GPU, ale také třeba čipů pro Wi-Fi a Bluetooth moduly, CMOS obrazových senzorů, RF čipů, MOSFETy, atd. Tomu pak jednoznačně odpovídají zprávy, které hovoří o konci množstevních slev nabízených dříve firmou TSMC nebo o zvyšování cen u jiných výrobců, což se zdaleka netýká jen moderních procesů a 300mm waferů, ale také továren, které využívají menší wafery a starší procesy. 
 
 
Před řadou let bychom mohli počítat s tím, že v dnešní době už budou továrny zpracovávající 200mm, nebo dokonce 150mm wafery dávno mimo provoz, anebo po upgradu na výrobu čipů na 300mm waferech. Očekávalo se také, že v tomto roce už budou nejmodernější provozy zpracovávat dokonce 450mm wafery, ale jejich čas nakonec nepřišel a asi už nepřijde, ale to se ještě uvidí. 
 
Nicméně dnes platí, že menší wafery jsou stále aktuální a na tom se v dohledné době nic měnit nebude. Představují totiž velice levné řešení výroby vhodné pro řadu produktů, na něž starší výrobní technologie prostě bohatě stačí, což mohou být například všemožné IoT produkty, elektronika pro DIY nadšence, apod. V posledních letech tak poptávka po výrobě čipů na 200mm waferech spíše rostla a pak nastoupila pandemie. 
 
Situace je dnes taková, že výrobní kapacity i v případě starších procesů jsou spíše zaplněny a je těžké sehnat nové, jak potvrzuje Risto Puhakka, prezident VLSI Research. A nejde pouze o 200mm wafery a příslušné technologie, ale také o menší a v dnešní době už velice zastaralé procesy na 150 či 100mm waferech. V dnešní době jde především o výrobu čipů určených pro spotřební elektroniku, které plní kapacity a do toho lze počítat právě i vzkříšenou poptávku po nových PC. 
 

Není tak divu, že v příštím roce můžeme počítat s nárůstem globální výrobní kapacity 200mm waferů, které dle starších prognóz (viz graf) měly už mizet. Měly by se rozšířit o kapacitu cca 220.000 waferů měsíčně, díky níž ta celosvětová vzroste na 6,4 milionů waferů měsíčně. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD PS5 byla otestována s běžným Samsungem 980 Pro vedle původního SSD
Sony minulý týden konečně zveřejnila dlouho očekávaný software, který uživatelům umožní využít běžně dostupná SSD pro rozšíření kapacity konzolí PlayStation 5. Prozatím jde o betaverzi, ale už tu máme slibné výsledky. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny Australskou megabaterii Tesly a Neoenu zachvátil požár, hasili ji 3 dny
Nová megabaterie Victoria Big Battery v Austrálii koncem minulého týdne zachvátil požár. Jde o jedno z největších akumulátorových úložišť na světě, které zde pomáhá vykrývat špičky a řešit zásahy FCAS.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck AMD s Valve vyvíjí lepší linuxové ovladače pro konzole Steam Deck
AMD nebylo nikdy úspěšnějším výrobcem konzolového hardwaru, než je dnes. Za to aktuálně platí uživatelé PC, kteří nemají k dispozici tolik hardwaru od AMD, kolik by si mohli přát, ale s tím se nedá nic dělat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik? Ceny pamětí GDDR: jak je ovlivňuje Ethereum a výprodeje grafik?
Těžba Etherea dnes už pro mnohé není výdělečný podnik kvůli nepříznivému mixu nákladů na energie, výši odměn a hodnoty samotného Etherea. To má svůj vliv i na cenu pamětí GDDR5 či především GDDR6 na trhu. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu CATL uvede na trh sodíkové akumulátory s vyšší odolností vůči chladu
Společnost CATL dosáhla dalšího významného milníku. Sodíkové akumulátory se jí podařilo vyvinout do takové podoby, že by se už brzy měly dostat na trh. Zajímavé mají být např. vyšší odolností vůči chladu.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala