reklama
Aktuality  |  Články  |  Recenze
Doporučení  |  Diskuze
Grafické karty a hry  |  Procesory
Storage a RAM
Monitory  |  Ostatní
Akumulátory, EV
Robotika, AI
Průzkum vesmíru
Digimanie  |  TV Freak  |  Svět mobilně

Nedostatek CPU Intel žene výrobce do náruči AMD

24.9.2018, Jan Vítek, aktualita
Nedostatek CPU Intel žene výrobce do náruči AMD
Společnost AMD si nemohla pro svůj comeback vybrat lepší čas. Intel si sám šel vlastním tempem, které nedokázal dodržet a navíc mu nyní ani nestačí jeho výrobní kapacity. Svou reakci už tak chystají firmy HP nebo Dell.
Velcí výrobci počítačů jako HP, Dell, Acer, Asus či Lenovo získaly z posledních let poklesu na trhu s PC především to, že se zbavily konkurence v podobě všemožných menších firem. Velké společnosti přežívaly hubená léta většinou se stagnujícími prodeji, ale malým firmám klesly prodeje ani ne na polovinu. Proto jsou výše zmíněné společnosti na trhu s PC v dnešní době o to důležitější. 
 
 
My přitom dobře víme, že AMD má už na trhu kvalitní procesory, které dokáží Intelu konkurovat jak svým výkonem, tak (a především) svým poměrem výkonu a ceny. A že by AMD nedokázalo poptávku uspokojovat o tom se nedá mluvit, alespoň zatím. Intel však má problémy, které mu přinesl jeho 10nm proces, jenž už měl být dávno běžně využíván, ale není a asi ještě cca rok nebude. 
 
To bylo na jaře považováno za největší problém Intelu, ale už tehdy se začal projevovat další a ještě naléhavější, který vycházel z výše popsaného. Výroba 10nm produktů neodstartovala, a tak si Intel musí a bude muset vystačit se 14nm procesem, jehož kapacita nestačí. Konkrétně se zmiňovaly čipové sady a nyní také mobilní procesory, které snižují celkovou výrobu notebooků, a to má za následek i nižší poptávku po pamětech DRAM. Na to už také chce dle Bloombergu reagovat Samsung
 
 
Velcí výrobci počítačů ale také chystají svou reakci a ta se Intelu líbit nebude. Dle výzkumné společnosti Fubon se HP chystá své počítače pro spotřebitele v příštím roce až ze 30 procent založit na platformách AMD a něco podobného plánuje Dell, přičemž tyto dvě firmy dosud stále platí za největší v daném oboru společně s Lenovem. AMD má tak možná příležitost znásobit svůj aktuální podíl na trhu, zvláště pokud budou problémy Intelu s nedostatečnou výrobní kapacitou pokračovat i hluboko do příštího roku. Analytická společnost Jefferies také dle toho zvedla cílovou cenu pro akcie AMD z 30 na 36 dolarů. 
 
K tomu všemu si ještě můžeme přidat fakt, že AMD by mělo mít na trhu své 7nm procesory o řadu měsíců dříve než Intel své 10nm procesory (těch pár mobilních Cannon Lake nepočítáme). Rýsuje se nám tak velice zajímavý a možná zlomový rok pro společnost AMD. 
 


reklama