www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nedostatek procesorů Intel se plně projevuje, ceny stoupají

Nedostatek procesorů Intel se plně projevuje, ceny stoupají
, , aktualita
Už na jaře se ukázaly první projevy nedostatku procesorů Intel tvořených 14nm procesem, a především pak Coffee Lake. Ty ale byly velice plíživé, takže těžko pozorovatelné, ovšem nyní už jsou změny v cenách velice prudké. 
reklama
Na první pohled je vidět, že se v Intelu něco děje. Ceny procesorů AMD Ryzen jsou od jara stále stejné, nebo se jen mírně mění, ale zvláště průměrné ceny procesorů Intel Core stoupaly. Nejdříve jen mírně, ale v posledních dnech už prudce. Například Core i5-8400, oblíbený šestijádrový procesor, měl ještě minulý týden průměrnou cenu 5000 Kč, dnes už je to 6000 Kč.
Nejlepší zpráva na tom je ta, že se dají najít obchody, kde tyto procesory ještě nezdražily, takže pokud plánujete upgrade a jste rozhodnuti pro Intel, bude lepší jednat velice rychle, pokud tedy už rovnou nečekáte na osmijádrové Coffee Lake. Pokud jde ale o šestijádrový Core i7-8700K, v jeho případě už výrazně vzrostla i minimální cena. 
 
 
 
Společnost Trendforce také už ohlásila, že musela změnit své odhady ohledně prodejů mobilních počítačů s procesory Whiskey Lake. Jak sama píše: "Intel původně plánoval začít s masovou výrobou Whiskey Lake v 3. kvartálu 2018, v němž byl trh s notebooky ve své velice čilé sezóně. Ovšem nyní OEM výrobci shledávají, že Whiskey Lake je nedostatek, což narušuje jejich plány pro druhou polovinu roku." Očekává se také, že tento fakt ovlivní celý trh s paměťmi, což by ale mohla být pro nás dobrá zpráva, neboť jejich ceny by mohly klesat, ale především by z toho všeho měla mít radost společnost AMD. 
 
Trendforce také uvádí, že tento problém se týká jak nových procesorů či obecně produktů, tak již starších a zavedených a mluví o 5% rozdílu mezi zásobami procesorů a poptávkou po nich, která v září může narůst až na 10 %. 
 
Ale co na to samotný Intel? Od toho se toho moc nedozvíme a jeho nástupce uvádí pouze to, že firma dodržuje svůj plán dodat nové Core U-series 8. generace během tohoto podzimu svým OEM zákazníkům a prioritizuje výrobu procesorů Xeon a Core na základě silné poptávky. Takže dle Intelu se prostě nic neděje.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie Traffic Googlu mířil do Ruska a Číny, za vše mohl ISP z Nigérie
Před dvěma dny zaznamenaly některé služby Googlu více než hodinový výpadek, kdy data místo do Googlu proudila přes Čínu a Rusko. Celý problém měl ale zdroj v překvapivém místě, u poskytovatele internetu v Nigérii.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice 3D tiskárny rizikem pro zdraví, emitují nebezpečné nanočástice
Technologie 3D tisku začne být asi brzy posuzována i ze zdravotního hlediska. Další studie totiž ukázala, že jsou při 3D tisku uvolňovány nebezpečné nanočástice, což trápí např. i přímovstřikové motory v autech.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter AMD EPYC "Milan" a NVIDIA "Volta-Next" společně vytvoří superpočítač Perlmutter
AMD nedávno představilo své procesory EPYC s kódovým označením Rome, ale my se nyní můžeme z Říma přesunout do Milána a přibrat na cestu následovníka Volty od firmy NVIDIA. Tato kombinace bude tvořit Perlmutter pro DOE.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí SpaceX získala od NASA certifikaci pro vypouštění nejdůležitějších misí
SpaceX se svými raketami Falcon 9 nemá zcela "čistý rejstřík" ovšem v poslední době si není na co stěžovat. Na cestě je také certifikace pro vynášení astronautů na Mezinárodní vesmírnou stanici, ale SpaceX nyní získala jinou.
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci Windows 10 October 2018 Update už je opět v distribuci
Microsoft se konečně odhodlal opět vypustit na trh Windows 10 October 2018 Update (verze 1809), který původně přišel už před měsícem, ale rychle zase musel být stažen kvůli závažné chybě. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek1 komentář