www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nedostatek procesorů Intel se plně projevuje, ceny stoupají

Nedostatek procesorů Intel se plně projevuje, ceny stoupají
, , aktualita
Už na jaře se ukázaly první projevy nedostatku procesorů Intel tvořených 14nm procesem, a především pak Coffee Lake. Ty ale byly velice plíživé, takže těžko pozorovatelné, ovšem nyní už jsou změny v cenách velice prudké. 
reklama
Na první pohled je vidět, že se v Intelu něco děje. Ceny procesorů AMD Ryzen jsou od jara stále stejné, nebo se jen mírně mění, ale zvláště průměrné ceny procesorů Intel Core stoupaly. Nejdříve jen mírně, ale v posledních dnech už prudce. Například Core i5-8400, oblíbený šestijádrový procesor, měl ještě minulý týden průměrnou cenu 5000 Kč, dnes už je to 6000 Kč.
Nejlepší zpráva na tom je ta, že se dají najít obchody, kde tyto procesory ještě nezdražily, takže pokud plánujete upgrade a jste rozhodnuti pro Intel, bude lepší jednat velice rychle, pokud tedy už rovnou nečekáte na osmijádrové Coffee Lake. Pokud jde ale o šestijádrový Core i7-8700K, v jeho případě už výrazně vzrostla i minimální cena. 
 
 
 
Společnost Trendforce také už ohlásila, že musela změnit své odhady ohledně prodejů mobilních počítačů s procesory Whiskey Lake. Jak sama píše: "Intel původně plánoval začít s masovou výrobou Whiskey Lake v 3. kvartálu 2018, v němž byl trh s notebooky ve své velice čilé sezóně. Ovšem nyní OEM výrobci shledávají, že Whiskey Lake je nedostatek, což narušuje jejich plány pro druhou polovinu roku." Očekává se také, že tento fakt ovlivní celý trh s paměťmi, což by ale mohla být pro nás dobrá zpráva, neboť jejich ceny by mohly klesat, ale především by z toho všeho měla mít radost společnost AMD. 
 
Trendforce také uvádí, že tento problém se týká jak nových procesorů či obecně produktů, tak již starších a zavedených a mluví o 5% rozdílu mezi zásobami procesorů a poptávkou po nich, která v září může narůst až na 10 %. 
 
Ale co na to samotný Intel? Od toho se toho moc nedozvíme a jeho nástupce uvádí pouze to, že firma dodržuje svůj plán dodat nové Core U-series 8. generace během tohoto podzimu svým OEM zákazníkům a prioritizuje výrobu procesorů Xeon a Core na základě silné poptávky. Takže dle Intelu se prostě nic neděje.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus Samsung inovoval SSD disky 970 EVO Plus
Společnost Samsung inovovala nabídku svých SSD disků. Nová řada 970 EVO Plus nahrazuje původní 970 EVO novými 96vrstvými V-NAND čipy a zvyšuje přenosové rychlosti i hodnoty náhodného přístupu.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu Skandál u DJI, desítky zaměstnanců součástí obrovského podvodu
Výrobcem dronů DJI nyní otřásá velký skandál, který ho může stát opravdu nemalé peníze. Desítky zaměstnanců se totiž zúčastnily obrovského provizního podvodu. Zaměstnanci si tak přišli na spoustu peněz.
Včera, aktualita, Milan Šurkala2 komentáře
GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI GBatteries: rychlé nabíjení elektromobilů díky AI
Máme zde další převratnou technologii spojenou s elektromobily a jejich nabíjením. Stojí za nimi startup GBatteries, který slibuje nabití 60kWh akumulátoru v řádu několika málo minut, přičemž úlohu zde hraje systém umělé inteligence.
Včera, aktualita, Milan Šurkala
Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi Proudy rádiového záření z naší supermasivní černé díry mohou mířit přímo na Zemi
Sagittarius A* známe jako velice silný zdroj rádiového záření uprostřed naší galaxie a obvykle se označuje za supermasivní černou díru. Nyní se ukázalo, že silné proudy tohoto záření mohou být namířeny přímo na Zemi. 
Včera, aktualita, Jan Vítek
GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd? GeForce GTX 1660 a 1660 Ti: jaký budou mít takt, paměti, atd?
Server WCCFTech přinesl nové informace o tom, jaké můžeme očekávat základní takty grafických karet GeForce GTX 1660 a 1660 Ti a jaké budou další vlastnosti. Tyto informace je pochopitelně třeba brát s rezervou. 
Včera, aktualita, Jan Vítek