www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nedostatek procesorů Intel se plně projevuje, ceny stoupají

Nedostatek procesorů Intel se plně projevuje, ceny stoupají
, , aktualita
Už na jaře se ukázaly první projevy nedostatku procesorů Intel tvořených 14nm procesem, a především pak Coffee Lake. Ty ale byly velice plíživé, takže těžko pozorovatelné, ovšem nyní už jsou změny v cenách velice prudké. 
K oblíbeným
reklama
Na první pohled je vidět, že se v Intelu něco děje. Ceny procesorů AMD Ryzen jsou od jara stále stejné, nebo se jen mírně mění, ale zvláště průměrné ceny procesorů Intel Core stoupaly. Nejdříve jen mírně, ale v posledních dnech už prudce. Například Core i5-8400, oblíbený šestijádrový procesor, měl ještě minulý týden průměrnou cenu 5000 Kč, dnes už je to 6000 Kč.
Nejlepší zpráva na tom je ta, že se dají najít obchody, kde tyto procesory ještě nezdražily, takže pokud plánujete upgrade a jste rozhodnuti pro Intel, bude lepší jednat velice rychle, pokud tedy už rovnou nečekáte na osmijádrové Coffee Lake. Pokud jde ale o šestijádrový Core i7-8700K, v jeho případě už výrazně vzrostla i minimální cena. 
 
 
 
Společnost Trendforce také už ohlásila, že musela změnit své odhady ohledně prodejů mobilních počítačů s procesory Whiskey Lake. Jak sama píše: "Intel původně plánoval začít s masovou výrobou Whiskey Lake v 3. kvartálu 2018, v němž byl trh s notebooky ve své velice čilé sezóně. Ovšem nyní OEM výrobci shledávají, že Whiskey Lake je nedostatek, což narušuje jejich plány pro druhou polovinu roku." Očekává se také, že tento fakt ovlivní celý trh s paměťmi, což by ale mohla být pro nás dobrá zpráva, neboť jejich ceny by mohly klesat, ale především by z toho všeho měla mít radost společnost AMD. 
 
Trendforce také uvádí, že tento problém se týká jak nových procesorů či obecně produktů, tak již starších a zavedených a mluví o 5% rozdílu mezi zásobami procesorů a poptávkou po nich, která v září může narůst až na 10 %. 
 
Ale co na to samotný Intel? Od toho se toho moc nedozvíme a jeho nástupce uvádí pouze to, že firma dodržuje svůj plán dodat nové Core U-series 8. generace během tohoto podzimu svým OEM zákazníkům a prioritizuje výrobu procesorů Xeon a Core na základě silné poptávky. Takže dle Intelu se prostě nic neděje.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko" NASA pátrá po zbytcích Beresheet, přežít mohlo laserové "zrcátko"
Beresheet narazil do Měsíce rychlostí, že neměl šanci přežít v celku, ovšem NASA předpokládá, že zařízení Lunar Retroreflector Array (LRA) přežít mohlo. Jeho úkolem je odrážet laserové paprsky a přesně tak se jej NASA pokusí najít.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání Sega Mega Drive Mini jsou k předobjednání
Nedávno byly představeny nové mini-retro konzole Sega Mega Drive Mini, které mají dorazit na trh během letošního září. Sega přitom změnila vývojářský tým, který na nich pracuje a slíbila další hry nad rámec těch původně slíbených. 
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru NASA konečně detekovala nejstarší typ molekul vesmíru
Už dlouho se předpokládá, že pravděpodobně nejstarší typ molekul ve vesmíru byla HeH, čili prostý dvouprvkový hydrid helia. Je to celkem logické uvažování, když helium a vodík jsou nejstarší prvky. Až nyní to ale máme potvrzeno pozorováním.
19.4.2019, aktualita, Jan Vítek
Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer? Jiří Olšanský 'Rik_Leah': co to znamená být streamer?
YouTube je sice coby platforma pro upload videí nadále velmi populární, ale v případě pravidelného streamování (živého vysílání i několik hodin v kuse) se těší větší oblibě Twitch.tv. Přinášíme vám tak rozhovor s někým, kdo se tomu už delší dobu věnuje.
19.4.2019, rozhovor, Karel Polívka
Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák? Video: Kolik robotů SpotMini od Boston Dynamics utáhne náklaďák?
Společnost Boston Dynamics, která je známá svými pokročilými roboty, zveřejnila na YouTube krátké video, ve němž předvádí další kousky, které jsou její stroje schopné vykonat. Tentokrát se zaměřila na celou smečku robotů SpotMini. 
18.4.2019, aktualita, Kateřina Hoferková