www.svethardware.cz
>
>
>
>

Nedostatek procesorů Intel se plně projevuje, ceny stoupají

Nedostatek procesorů Intel se plně projevuje, ceny stoupají
, , aktualita
Už na jaře se ukázaly první projevy nedostatku procesorů Intel tvořených 14nm procesem, a především pak Coffee Lake. Ty ale byly velice plíživé, takže těžko pozorovatelné, ovšem nyní už jsou změny v cenách velice prudké. 
reklama
Na první pohled je vidět, že se v Intelu něco děje. Ceny procesorů AMD Ryzen jsou od jara stále stejné, nebo se jen mírně mění, ale zvláště průměrné ceny procesorů Intel Core stoupaly. Nejdříve jen mírně, ale v posledních dnech už prudce. Například Core i5-8400, oblíbený šestijádrový procesor, měl ještě minulý týden průměrnou cenu 5000 Kč, dnes už je to 6000 Kč.
Nejlepší zpráva na tom je ta, že se dají najít obchody, kde tyto procesory ještě nezdražily, takže pokud plánujete upgrade a jste rozhodnuti pro Intel, bude lepší jednat velice rychle, pokud tedy už rovnou nečekáte na osmijádrové Coffee Lake. Pokud jde ale o šestijádrový Core i7-8700K, v jeho případě už výrazně vzrostla i minimální cena. 
 
 
 
Společnost Trendforce také už ohlásila, že musela změnit své odhady ohledně prodejů mobilních počítačů s procesory Whiskey Lake. Jak sama píše: "Intel původně plánoval začít s masovou výrobou Whiskey Lake v 3. kvartálu 2018, v němž byl trh s notebooky ve své velice čilé sezóně. Ovšem nyní OEM výrobci shledávají, že Whiskey Lake je nedostatek, což narušuje jejich plány pro druhou polovinu roku." Očekává se také, že tento fakt ovlivní celý trh s paměťmi, což by ale mohla být pro nás dobrá zpráva, neboť jejich ceny by mohly klesat, ale především by z toho všeho měla mít radost společnost AMD. 
 
Trendforce také uvádí, že tento problém se týká jak nových procesorů či obecně produktů, tak již starších a zavedených a mluví o 5% rozdílu mezi zásobami procesorů a poptávkou po nich, která v září může narůst až na 10 %. 
 
Ale co na to samotný Intel? Od toho se toho moc nedozvíme a jeho nástupce uvádí pouze to, že firma dodržuje svůj plán dodat nové Core U-series 8. generace během tohoto podzimu svým OEM zákazníkům a prioritizuje výrobu procesorů Xeon a Core na základě silné poptávky. Takže dle Intelu se prostě nic neděje.
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony Kontrola daní po řecku: místo účtenkovky kontrola drony
V několika evropských zemích se vybírání daní kontroluje účtenkovými loteriemi včetně té naší. Řekové si ale na vybraná podnikání jako jsou turistické lodě posvítili i jinak. Vydávání a přiznávání účtenek totiž budou sledovat pomocí dronů.
Dnes, aktualita, Milan Šurkala
NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků NVIDIA i AMD získávají pozitivní ohlasy analytiků
NVIDIA v poslední době nesbírala velké pochvaly od analytiků. Ovšem i mezi nimi se samozřejmě najdou různé názory a ty pozitivní přicházejí z Bank of America. Doporučení investovat se také objevila ve spojitosti s AMD. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu GeForce RTX 2080 se předvedla na suchém ledu
Overclocker Der8auer se odhodlal k netradičnímu pokusu o přetaktování grafické karty, a to modelu GeForce GTX 2080 s využitím suchého ledu. Co tento pokus přinesl, na to se můžeme nyní podívat. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Chrome 69: čelní útok na naše soukromí? Chrome 69: čelní útok na naše soukromí?
Google před verzí Chrome 69 nabídl ve svém prohlížeči volitelnou možnost přihlásit se k příslušnému účtu, aby bylo možné synchronizovat třeba záložky mezi různými zařízeními. S verzí 69 se ale způsob přihlašování mění. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek2 komentáře
Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu Japonská Hayabusa-2 odhodila roboty na povrch asteroidu Ryugu
Japonská JAXA v poslední době neměla moc štěstí, ale na svou sondu Hayabusa-2 zatím může být pyšná. Ta už před prázdninami dostihla asteroid Ryugu a nyní na něj z výšky jen 55 metrů shodila dva roboty. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek