Některé desky Asus s X470 a B450 podporují PCIe 4.0, jaké a jak?

Některé desky Asus s X470 a B450 podporují PCIe 4.0, jaké a jak?
, , aktualita
Dříve se spekulovalo o tom, že by kvalitnější desky se staršími čipsety mohly podporovat PCIe 4.0 s procesory Ryzen 3000. Pak ale přišel Robert Hallock z AMD s tím, že tomu tak nebude a nyní se zase dozvídáme, že neměl pravdu. 
K oblíbeným
reklama
Ukazuje se, že některé desky s X470 a B450 skutečně mohou podporovat rozhraní PCI Express 4. generace. Robert Hallock to dříve popřel, ovšem ze své pozice mohl asi těžko uvést něco jiného, protože samotné AMD takovou podporu slíbit nemůže. Ostatně ta i dle informací firmy Asus nebude široká a týkat se bude jen některých desek, a to navíc s různými podobami. 
 
 
Je nad slunce jasné, že co se týče zařízení připojených přes čipovou sadu nebo už pouhé napojení této sady na procesor, zde není možné, aby se PCIe 4.0 využilo. Starší čipové sady prostě toto rozhraní nepodporují, ovšem pokud jde o zařízení připojená přímo na procesor, zde už to teoreticky možné bylo, a to v případě, že by datové cesty byly dostatečně kvalitní, aby signál PCIe 4.0 dorazil k cíli. 
 
Hallock také dříve sdělil, že v prvních verzích BIOSů starších desek pro Ryzen 3000 možná PCIe 4.0 figuruje, ale že to bude později odstraněno. Dodal, že v tomto případě je velké riziko, že zákazníci budou zmateni tím, co daná platforma umožní a neumožní, a proto AMD chtělo prostě udělat mezi X570 a staršími čipsety tlustou čáru. Asus s něčím takovým ale evidentně nesouhlasí. 
 
 
Máme tu totiž seznam desek, které v různých podobách podporují rozhraní PCIe 4.0, což se týká jednak prvního slotu PCIe x16 a pak prvního M.2 pro SSD.
 
Překvapivé je to, že ty nejlepší desky v nabídce, alespoň co se týče právě grafického slotu, rozhraní PCIe 4.0 nepodporují vůbec. Z desek s čipsetem X470 ho nabízí pouze TUF X470-Plus Gaming v podobě se 16 linkami a pak už není o co stát. Desky Prime X470-Pro a ROG Strix X470-F Gaming totiž mají u sebe trojúhelník, který značí jen osm linek rozhraní PCIe 4.0, jež by mohly fungovat. To však nemá žádný význam, když to se svou propustností vyrovná 16 linkám PCIe 3.0, takže v jejich případě nezískáme nic. 
 
Co se týče B450, pak veškeré ROG Strix rozhraní PCIe 4.0 na grafickém slotu také nepodporují, ale ostatní ano a s plnými 16 linkami. Těžko říci, čím to asi tak je. 
 
Pak tu ale také máme dnes možná i významnější podporu rychlých SSD pro M.2 a PCIe 4.0 x4, v jejichž případě máme možnost využít všechny čtyři vysokorychlostní linky na všech vypsaných deskách Asus krom TUF X470-Plus Gaming. A ani zde není jasné, čím by to mohlo být, ze samotného designu desky a rozložení jejích prvků není patrné nic. 
 
Server ComputerBase také uvádí, že čínský server MyDrivers už otestoval modení PCIe 4.0 SSD na desce Asus TUF B450M-PRO Gaming a opravdu dosáhl propustnosti až 5 GB/s srovnatelné s tím, co nabízí i X570. 

Uvidíme, co na to ostatní velcí výrobci desek. Ostatně podpora PCIe 4.0 je viděna jako snad jediná opravdová výhoda desek s X570 a i když na starších modelech nemůže být úplná, tímto nový čipset ztrácí značnou část své atraktivity, zvláště když je z hlediska spotřeby nenažraný a má zpravidla aktivní chlazení. To ale vůbec neřešíme praktický přínos nové verze PCIe v dnešní době, což je už trošku jiné téma. 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími Collider natočil Deepfake s falešným Cruisem, Downey Jr. a dalšími
Filmový server Collider natočil zajímavé deepfake video. V něm se setkal falešný Robert Downey, Jr., George Lucas, Tom Cruise, Ewan McGregor a Jeff Goldblum u kulatého stolu k 15minutovému, neméně tak falešnému rozhovoru.
Včera, aktualita, Milan Šurkala1 komentář
Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet Star Wars Jedi: Fallen Order a testy výkonu grafických karet
Po dlouhé době se dočkáváme singleplayerového titulu ze světa Hvězdných válek a je jím Star Wars Jedi: Fallen Order od Respawn, jimž prý lidé z Electronic Arts nechali při vývoji víceméně volnou ruku. My se ovšem zaměříme hlavně na výkon. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM Microsoft připravil podporu x86-64 pro Windows on ARM
Microsoft dle Neowin připravuje podporu softwaru pro x86-64 na zařízeních označovaných jako Windows on ARM. Jde tak o již známé mobilní počítače, na nichž běží plnohodnotné Windows s příslušnými aplikacemi, ale ne na procesorech x86. 
Včera, aktualita, Jan Vítek1 komentář
Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet Výzkumníci využili 3D klimatické modely pro odhad obyvatelnosti planet
Povědomí o tom, že v blízkém vesmíru je přítomnost planet ve hvězdných systémech zcela běžný jev, nám přinesl především vesmírný teleskop Kepler americké NASA. V mnoha ohledech se ale musíme spoléhat na odhady.
Včera, aktualita, Jan Vítek
Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia Google raději rozšířil úvodní nabídku her pro Stadia
Společnost Google zrovna nenadchla veřejnost úvodní nabídkou 12 her pro streamovací službu Stadia. Většinou to byly málo známé tituly a také se neobjevila vůbec žádná opravdová hlavní novinka, snad až na RDR2. Google ale na kritiku zareagoval. 
Včera, aktualita, Jan Vítek2 komentáře