www.svethardware.cz
>
>
>
>
>

Planý poplach, na starších deskách s Ryzen 3000 sběrnice PCIe 4.0 nebude

Planý poplach, na starších deskách s Ryzen 3000 sběrnice PCIe 4.0 nebude
, , aktualita
Nedávno se objevil snímek zachycení v BIOSu jedné starší desky, který vyvolal naděje, že i na starších modelech bychom se mohli dočkat alespoň částečné podpory rozhraní PCIe 4.0. AMD to nyní uvádí na pravou míru. 
K oblíbeným
reklama
Ve zkratce tak jde o to, že na základních deskách AMD s čipsety 300 a 400 Series prostě podpora rozhraní PCI Express 4.0 nebude. Je přitom jasné, že to se nemohlo týkat samotných čipových sad, ale pouze procesorů plus zařízení, která na ně mohou být přímo napojena. Teoreticky by tak mohlo jít o jedno SSD ve slotu M.2 a pak o jednu až dvě karty ve slotech PCIe x16. Prakticky se mluvilo spíše o jen jednom slotu PCIe x16, a to o tom umístěném nejblíže k procesoru. Rozhraní PCIe verze 4.0 totiž zrovna nevyniká ve schopnosti komunikovat po delších datových cestách a spekulovalo se o tom, že kvalita desek určených původně pro PCIe 3.0 bude stačit leda tak maximálně pro první slot. 
 
 
AMD však uvádí, že PCIe 4.0 na starších deskách prostě nebude, neboť není zaručeno, že ty dokáží garantovat kvalitní přenos signálu skrz své datové spoje. Čili nikdo nepopírá, že by to šlo, ovšem AMD samozřejmě neumožní něco, co by mohlo přinést značné problémy se stabilitou. 
 
 
I toto nám sdělil Robert Hallock, který prozradil také informaci o pájce na procesorech Ryzen 3000 a dle nějž by si AMD přálo, aby to bylo umožněno, ale riziko je příliš velké. Ostatně nové desky s čipsetem X570 budou nejspíše využívat různé re-drivery a jiné komponenty, které budou mít za úkol posilovat signál rozhraní PCIe 4.0 na jeho cestě. Jde také o využití PCIe přepínačů, které dokáží udělat z jednoho x16 rozhraní dvě x8 pro napojení dvou karet k procesoru. Ty také musí zvládnout pracovat s novějším a rychlejším rozhraním. Vedle toho všeho tu je i otázka certifikace od organizace PCI-SIG, která by za takového stavu jen těžko umožnila, aby AMD oficiálně prezentovalo starší desky jako schopné provozu s rozhraním PCIe 4.0. 
 
Takže to bude buď všechno s X570, nebo nic, respektive celková podpora PCIe 4.0, nebo stále jen 3.0. Nicméně o tolik zase nepřijdeme. Je přitom možné, že některé verze BIOSů danou verzi rozhraní PCIe nabízí, ale finální verze s AGESA 1000+ ji dle Hallocka už mít nebudou. 
 


Ceny souvisejících / podobných produktů:


reklama
Nejnovější články
Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10 Microsoft bojuje proti volně šířenému CCleaneru na Windows 10
CCleaner je populární aplikace, kterou uživatelé nechávají čistit operační systém od nepotřebného softwaru, jeho zbytků či čehokoliv, co nepotřebují. Windows Defender ale nyní tento software vidí jako "potenciálně nechtěnou aplikaci". Proč?
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny Windows na Chromebooku? Půjde to snadněji, ale ne pro všechny
Google se rozhodl zasadit o to, aby byly v chromeboocích dostupné aplikace z Windows. Tato možnost bude ovšem přístupná pouze pro podnikovou sféru. Na cestě je ovšem i další, tentokrát neoficiální způsob.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik
Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc Mini PC Asus PN50 s Ryzen Renoir přijdou příští měsíc
Už příští měsíc se dočkají zákazníci, kteří by si rádi pořídili nové malé PC se slušnou moderní výbavou, jakou nabízí APU Ryzen 4000 mobilní řady. Jedná se o počítače Asus PN50 ve stylu formátu Intel NUC. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování Viceprezident Ubisoftu opouští svou pozici uprostřed interního vyšetřování
Společnost Ubisoft se stále otřásá v základech, jak probíhá interní vyšetřování toho, co vypadá na celou kulturu sexuálního obtěžování a zneužívání. Nyní společnost opouští viceprezident Tommy François. 
Dnes, aktualita, Jan Vítek
Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání Útočníci zveřejnili interní data LG a Xeroxu po neúspěšném vydírání
Letos v červnu měl známý ransomwarový gang napadnout servery několika významných společností, ale použil přitom jiný postup, než bychom očekávali. Po neúspěšném vydírání nyní útočníci zveřejnili desítky gigabajtů interních dat.
Dnes, aktualita, Jáchym Šlik1 komentář